سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 ساعت 10:04
کد خبر: 55867

اطلاعات تکميلي

  • باتصویب هیات وزیران؛  

حق مسکن کارگری یک میلیون ریال شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: براساس اصل ۳۱ قانون اساسی، داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر خانواده ‌ایرانی است‌ و دولت موظف است با رعایت اولویت برای افراد نیازمند از جمله روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل ‌را فراهم کند.

همچنین بر اساس ماده ۷۳ منشور حقوق شهروندی،حق شهروندان است که از مسکن متناسب با نیاز خود بهره‌مند شوند و دولت بر اساس نیاز و با رعایت اولویت و امکانات زمینه استیفای این حق را فراهم کند.
از سال ۹۴ حق مسکن کارگران به میزان ۴۰ هزار تومان در فیش‌های حقوقی آنها درج می‌شود.آخرین باری که حق مسکن کارگران افزایش پیدا کرد، سال ۹۳ بود که طبق مصوبه شورای عالی کار از ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت.  اما اجرای این مصوبه در سال 94 به دلیل آن که به تصویب هیات وزیران نرسید، عملی نشد تا این که در سال 95 میزان کمک هزینه مسکن تمام کارگران مشمول قانون کار با تصویب هیات دولت به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت و پس از آن ابلاغ و در سراسر کشور اجرایی شد.
براساس این گزارش روز یکشنبه با تصویب هیات وزیران، مبلغ کمک هزینه ماهیانه مسکن کارگران برای سال جاری از ۴۰۰ هزار ریال به یک میلیون ریال افزایش یافت.
در این خصوص طی روزهای گذشته، نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به افزایش سرسام‌آور هزینه‌های مسکن و اجاره بها در کلان شهرها به ایسنا، گفته بود، ۱۰۰ هزار تومان کمک هزینه مسکن رقمی نیست که بتواند هزینه‌های مسکن کارگران را پوشش دهد ، اما افزایش آن بعد از چند سال قابل توجه است به دلیل اینکه تا قبل از این حق مسکن ۴۰ هزار تومان بود.
در این خصوص  حمید حاج اسماعیلی ، کارشناس بازار کار به خبرنگارما ،گفت : افزایش حق مسکن کارگران سال گذشته در شورای عالی کار بین نماینده کارگری ،کارفرمایی و شورای عالی کار مطرح و از 40 هزار تومان به 100 هزار تومان تثبیت شد؛ اما باید افزایش حق مسکن درهیات دولت تایید و قابلیت اجرایی پیداکند.
وی افزود: افزایش میزان حق مسکن وبن و خواربار در قالب مزایا برای افزایش قدرت  خرید افراد اعمال می شود.
حاج اسماعیلی ادامه داد: درکشور مشکلات به صورت ریشه ای  بوده ونیازمند راهکارهای جدی تری است و در صورت عدم بهبود اوضاع اقتصادی، نمی توان به افزایش  قدرت خرید کارگران امیدی داشت.
کارشناس بازار کار تصریح کرد: افزایش حق مسکن کارگران همه ساله در شورای عالی کار مطرح می شود که درکنار افزایش حداقل های دستمزد، این مبلغ تاثیر چندانی بر زندگی کارگران نخواهد داشت. به گفته وی، گرانی،  تورم ومحدودیت ها درکشور هر دوقشر کارگر  و کارفرما را قربانی کرده است .

کارفرمایان برای ادامه فعالیت بنگاه ها با مشکلات زیادی روبه رو هستند

حاج اسماعیلی بیان کرد: کارفرمایان برای ادامه فعالیت بنگاه ها با مشکلات بسیاری روبه رو بوده و دولت امکان حمایت از آن ها را ندارد.
وی بابیان اینکه هر دو قشر کارفرما  وکارگرباید در کنار هم باشند ، اظهار کرد: افزایش دستمزدها باید درحدی بوده که کارفرما نیز توانایی پرداخت آن را داشته باشد ، در غیر این صورت هر دو قشر متضرر خواهند شد و باید به صورت همه جانبه به مشکلات هر دوقشر توجه شود .

کارفرمایان نیازمند حمایت دولت هستند

این کارشناس بازار کار ادامه داد: با حمایت های دولت ، کارفرمایان به تناسب توانایی پرداخت دستمزد مکفی به کارگران راخواهند داشت.

کارگران نیازمند حمایت های اجتماعی

حاج اسماعیلی تصریح کرد: برای افزایش قدرت خرید جامعه کارگری ، به دلیل تورم  موجود وناتوانی کارفرمایان در پرداخت اضافه دستمزد، کمک نقدی امکان پذیر نیست ؛ بنابراین حمایت های اجتماعی از طریق دولت و بانک ها باید در اختیار کارگران قرار گیرد.

ضرورت پرداخت  وام ارزان قیمت به کارگران

وی بیان کرد: متاسفانه سه قشر کارفرما، کارگر و شورای عالی کار ، استفاده از تصمیمات ارزان قیمت را  مطرح نمی کنند که باید این مسئله از سالیان گذشته بیان می شد.

کارگران و کارفرمایان قربانی بی ثباتی بازار کار

این کارشناس بازار کار ادامه داد: باتوجه به بی ثباتی حاکم بر بازار کار ، کارگران و کارفرمایان هردو قربانی شده اند.
همچنین حمید نجف، کارشناس اقتصادی معتقد است که با توجه به افزایش هزینه‌ها و تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بسیاری از بازارهای داخلی از جمله مسکن، نمی‌توان انتظار داشت تا حق مسکن ۴۰ هزار تومانی کمکی به جبران هزینه‌های مسکن کارگران کند؛ بنابراین اگر افزایش حق مسکن، رقم قابل توجهی باشد و به جبران هزینه مسکن کارگران کمک کند، اقدام مناسبی است.
وی پیشنهاد کرد: اگر مسئولان واقعا به دنبال افزایش حق مسکن کارگران هستند، می‌توانند میزان اجاره‌بها در کلان‌شهرهایی مانند تهران را محاسبه کنند و ۵۰ درصد آن را به عنوان حق مسکن کارگران در نظر بگیرند.
گفتنی است برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند، کسانی که به دنبال افزایش حق مسکن کارگران هستند، باید بدانند که دیگر در گذشته زندگی نمی‌کنیم و لازم است برای افزایش قدرت خرید مردم به ویژه کارگران، متناسب با شرایط آینده اقتصاد کشور تصمیم گیری کنند.
بنابراین رقم کمک هزینه حق مسکن معمولا هر چند سال یکبار افزایش می یابد و سایر مزایایی که کارگران دریافت می‌کنند باید به طور ثابت به عنوان یک مزیت جنبی مزد موردتوجه قرار گیرد.
گفتنی است  با درنظر گرفتن واقعیت های موجود جامعه و پیش‌بینی شرایط آینده نسبت به ترمیم یا افزایش حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان باید تصمیمات عقلایی اتخاذ شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395