سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 ساعت 09:12
کد خبر: 55858

مانور ظریف در میان گاوچران ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد:  وزیر امور خارجه کشورمان پس از مانور ظریف خود در زمین یانکی ها روز گذشته به تهران بازگشت.

حمله وزیر امور خارجه کشورمان به تیم «ب» در سفر پر ماجرا به نیویورک، قلب دشمن، بازتاب ها و واکنش های زیادی در رسانه ها و همچنین از سوی سیاستمداران آمریکا برانگیخت. تا جایی که سخنگوی وزارت امور خارجه در این خصوص از ضرب المثل آب ریختن در خوابگه مورچگان استفاده کرد.
ظریف در مصاحبه با رسانه های آمریکایی طرفداران ترامپ سخنان خود را به صورت مستقیم به دولتمردان آمریکایی رسانده و به نوعی اتمام حجت کرده است.
محمد کاظمی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مصاحبه ظریف با فاکس‌نیوز را اقدام سیاست‌مدارانه و مدبرانه‌ دانسته و گفته است که اگر طرفداران آقای ترامپ از حداقل منطق برخوردار باشند، تحت تاثیر جملات آقای ظریف قرار گرفته و می‌فهمند که ترامپ اقدام غیر حقوقی و غیرقانونی علیه ملت ایران اعمال کرده است.
وزیر امور خارجه کشورمان چند گزاره مهم و اثر گذار در سخنان خود داشته است از جمله اینکه: «ایران مشکلی با مذاکره ندارد اما رویکرد آمریکا راه گفتگو را سد کرده است». «ایران دکترای دور زدن تحریم ها دارد». «ما به زورگویی حساسیت داریم. با ما با احترام حرف بزنید.»
ظریف در جلسه پرسش و پاسخ «انجمن آسیایی» در نیویورک به فشارهای اقتصادی واشنگتن به این موضوع اشاره کرد که ایران می‌تواند راه فروش نفت خودش را پیدا کند اما اگر آمریکا بخواهد دیوانگی کند، باید منتظر عواقب کارش باشد. او در پاسخ این‌ پرسش که منظور از دیوانگی چیست؟ گفت: «هرکس به تنگه هرمز وارد شود باید با مسئولان امنیت این آب راه، یعنی سپاه پاسداران طرف شود.»
در حقیقت ظریف علاوه بر گفته های قبلی خود مبنی بر اینکه جنگ با آمریکا مساوی با خودکشی برای آمریکاست، این بار هم به نوعی اعلام کرد که آمریکا اگر به دیوانه بازی ادامه دهد با سپاه طرف است. سپاهی که هرگز آمریکایی‌ها را نکشته و موجودیت آن برای مبارزه با تروریست هاست.
مانور ظریف
هشدارها و اخطارهای سیاسی در مورد تنگه هرمز و امکان بسته شدن آن پیش از این هم از سوی رئیس جمهور کشورمان مطرح و استقبال، تقدیر، حمایت و همراهی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به دنبال داشت.
اظهارات سردار سلیمانی درباره مذاکره
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران روز گذشته هم در ادامه اظهارات و موضع گیری های ظریف با تاکید بر اینکه آمریکا و همدستانش بدانند که امروز ایران از نظر نظامی و امنیتی به بلوغ بالایی رسیده است، گفت که دشمن می‌خواهد با فشارهای اقتصادی ما را به میز مذاکره بکشاند که این مذاکره مصداق «تسلیم است»، اما مردم ما هوشیار و هوشمندند و معتقدند که مذاکره در شرایط کنونی با دشمن، «تسلیم شدن» محض است و قطعا تن به این ذلت نمی‌دهیم.
به گفته وی، آمریکا و همدستانش به جریان‌های القایی، انحرافی و ... متوسل شده اند و باید بدانند که امروز ایران اسلامی، کشور قدرتمندی است و از نظر نظامی و امنیتی به بلوغ بالایی رسیده است.
سلیمانی بر این موضوع هم تاکید کرد که دشمن امروز به میزان تهدیدی که می‌کند هزینه هایش نیز افزایش می‌یابد.
اظهارات در خصوص مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا علاوه بر وزارت امور خارجه و سپاه به قوه مقننه هم کشیده شد.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در همایشی مذاکره با آمریکا را سهل‌اندیشی و اشتباه راهبردی دانست و  گفت که باید مقامات آمریکا بفهمند که با حریف سخت طرف هستند تا سرشان به سنگ نخورد ول‌کن نیستند چون مجموعه گفتمان آن‌ها گفتمان تسلیم و تحقیر است.
با وجود اینکه وزیر امور خارجه بارها بر این نکته تاکید کرده است که آمریکا با اقدامات اخیر خود پل مذاکره را از بین برده اما موضع گیری های ظریف و کیاستمدارانه مسئولان کشورمان در این خصوص به نوعی شرایط تعلیق را همچنان برای آمریکا حفظ کرده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط