دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 55849

حمایت از سیل زدگان، فرصت منحصر به فرد رونق تولید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: هفته اول فروردین ماه بود که سیل و آب گرفتگی برخی شهرهای ایران را فرا گرفت و موجب ایجاد سیلاب و خسارت های مالی و جانی در 25 استان کشور   به سیل زدگان شد که به گفته وزیر کشور خسارت های سیل اخیر در ایران بین 30 تا 35 هزار میلیارد تومان اعلام شده که بر اساس آن 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.

در سیل اخیر علاوه بر خسارت های وارده به تعاونی ها بسیاری از منازل مسکونی نیز دچار بحران شدند و لوازم خانگی و مایحتاج اساسی خانواده ها از بین رفت.
گفتنی است، سیل موضوعی است که ارتباط تنگاتنگی با بخش صنعت داشته و می تواند موجب آسیب به کارخانجات و اماکن تولیدی، حمل و نقل و ترانسفر در مناطق سیل زده و حتی نیروی کار شود.مهمترین موضوع در بلایای طبیعی مانند سیل، تامین نیازهای اساسی سیل زدگان است که بر اساس وعده های مطرح شده ، بیش از هزار میلیارد تومان تامین لوازم خانگی در حمایت از سیل زدگان باید مبادله شود.
حال سوال این است آیا در این زمینه برنامه ریزی یکپارچه ای  انجام شده است و آیا می توان با حمایت جدی از خانواده های سیل زده از انرژی که بر این حمایت مصروف می شود به احیای صنایع لوازم خانگی پرداخت؟
به نظر می رسد حداقل تیراژ 50 هزار واحد کالا در هر کدام از لوازم خانگی می تواند ظرفیت هدف یک پروژه جامع باشد، یعنی 50 هزار واحد فرش ماشینی، یخچال ،گاز ، ماشین لباس شویی و ... که به نظر می رسد چنین تیراژی برای هر کدام از رشته های تولید لوازم خانگی و منزل قادر است تا این صنایع را به نحو احسن احیا کند.
بنابراین این طرح می تواند به صورت منسجم و یکپارچه با کمک سیستم بانکی و سازمان های متولی سیل زدگان سریعا ساماندهی شود و سیستم بانکی پوشش های مالی لازم را صورت دهد.این اقدام در سال رونق تولید قادر خواهد بود علاوه بر اینکه تولید لوازم خانگی را رونق داده و امکان سرمایه گذاری ، توسعه و اشتغال زایی را فراهم می کند، در صنایع مربوط به تامین مواد اولیه نیز آثار مناسبی را بگذارد.
چرا که به گفته دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی،گردش مالی سالانه 8 میلیارد دلاری صنعت لوازم خانگی است و به دلیل کاهش قدرت خرید مردم این بازار در رکود فرو رفته است، این اقدام می تواند به رونق کارخانجات تولید لوازم خانگی کمک کند.
نکته قابل ذکر این است که چون این کالاها به صورت اهدایی خواهد بود، بنابراین مصرف کننده اصلی آن یعنی سیل زدگان در جذب این کالاها مشکل نخواهند داشت، درحالی که اهداکنندگان اعم از دولت و مردم بهای مربوط را پرداخت خواهند کرد؛ در نتیجه تامین نیازهای خانوادگی سیل زدگان برای احیای بخش لوازم خانگی یک فرصت منحصر به فرد و استثنایی است.
گفتنی است پس از وقوع سیل های اخیر،اخبار متعددی در رسانه ها مبنی بر کمک نهادهای مختلف به خانوارهای روستایی و سیل زده به ویژه برای تهیه لوازم خانگی اولیه مورد نیاز آن ها مطرح شد که در ادامه به اختصار آمده است .
نوزدهم فروردین ماه خبری به نقل از محمدجعفر کبیری، معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی منتشر شد که براساس آن، میزان خسارت وارده به تعاونیها را ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و از اختصاص وام ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی به
سیل زدگان خبر داد.
وی در عینحال از اختصاص ۵۰ میلیون تومان تسهیلات به سیل زدگان خبر داد و گفت: در قالب طرح امید تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای تأمین لوازم خانگی در اختیار
سیل زدگان قرار میگیرد و هر فردی که درخواست بدهد میتواند از این وام استفاده کند. وام قرضالحسنه نیست ولی نرخ آن از نرخ بازار کمتر است و اگر تسهیلات ارزان قیمت از سوی دولت اختصاص یابد ، نرخ این وام را کاهش میدهیم.
معاون امور تعاونیهای وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به آن دسته از افرادی که قصد کمک رسانی به آسیب دیدگان سیلهای اخیر را دارند ؛ اما از تمکن مالی مناسب برخوردار نیستند، مشارکت در طرح “وفاق” را
پیشنهاد کرد.کبیری گفت: در طرح “وفاق” این امکان را برای افرادی که مایل به کمک به سیل زدگان هستند، ولی نقدینگی لازم را در اختیار ندارند می توانند وام قرضالحسنه با اقساط بلندمدت دریافت کنند. به این نحو که وام دریافتی به حساب هلال احمر و بهزیستی واریز میشود و افراد اقساط آن را می پردازند.
وی میزان وام قرضالحسنه را ۵ میلیون تومان و مدت بازپرداخت آن را ۵۰ ماهه و ماهی ۱۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: اگر فردی قصد ۵۰۰ هزار تومان کمک به سیل زدگان را داشته باشد، میتواند با پرداخت ماهی ۱۰ هزار تومان در اقساط ۵۰ ماهه در این کار خیر مشارکت و به هموطنان آسیب دیده کمک کند.

پرداخت تسهیلات80 میلیونی به سیل زدگان

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: برآورد اولیه حاکی از خسارت ۱۵۱ هزار واحد مسکونی در استان های سیل زده کشور است. از این تعداد 54 هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده اند و قابل سکونت نیستند.به گفته عزیز مهدیان، به صاحبان این خانه ها چه در مناطق شهری و در روستایی برای خرید لوازم خانگی پنج میلیون تومان به صورت بلاعوض و 15 میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.
مدیر عامل بنیاد برکت گفت: بسته لوازم خانگی حدود ۴ هزار تا در گلستان، ۱۰ هزار پک در لرستان، هزار پک در فارس، ۵۰۰ پک در خراسان شمالی توزیع خواهد شد که شمال پخچال، لوازم خواب، فرش، ظرف و گاز رومیزی خواهد بود.

مذاکره برای عرضه لوازم خانگی با قیمت تمام شده به سیلزدگان

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن از اعلام آمادگی تولیدکنندگان لوازم خانگی برای عرضه کالا به سیلزدگان با قیمت تمام شده خبر داد و گفت: در صورت تأمین منابع مالی، امکان فروش کالا از طریق کارت اعتباری خرید کالای ایرانی وجود دارد.
آرمان خالقی با بیان اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگی در راستای ایفای مسئولیتهای اجتماعی، برای عرضه کالا به سیلزدگان با قیمت تمام شده اعلام آمادگی کردهاند، اظهار کرد: امکان تامین مایحتاج لوازم خانگی از جمله وسایل برقی، پتو، فرش و ظروف به سیلزدگان با قیمت تمام شده تولید وجود دارد و در این راستا از دولت خواستهایم تا جبران خسارت سیلزدگان طوری صورت گیرد که با ارائه کارت اعتباری، امکان خرید کالا با قیمت تمام شده تولید برای این هموطنان فراهم شود.
لوازم خانگی خانوارهای سیل زده تحت پوشش تامین می شود
رئیس کمیته امداد امام (ره) گفت: مددجویان تحت پوشش دغدغه تهیه لوازم خانگی که در سیل از بین رفته است را نداشته باشند و برای کسب و کار مجدد بین 20 تا 50 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

فروش لوازم خانگی با ۳۶ قسط به مردم سیل زده

حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفته بود: برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی قصد دارند محصولات خود را با ۳۶ قسط به خانوادههای سیلزده عرضه کنند. از سوی دیگر این شرکتها با همکاری چند بانک تصمیم به پرداخت وام ۴درصد گرفتهاند و اقدامات نهایی در همان کمپهای مستقر برای بررسی در منطقه صورت می گیرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395