یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 ساعت 09:42
کد خبر: 55738

اطلاعات تکميلي

  • میر اشرفی در همایش چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک مطرح کرد:

همکاری صادرکنندگان برای واقعی سازی قیمت های گمرکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران گفت: ما با کمک صنعتگران می توانیم از خام فروشی فرار کنیم و این آمادگی را داریم که صادرکنندگان در بحث تعدیل و واقعی سازی قیمت های صادراتی به کمک ما بیایند.

به گزارش عصراقتصاد، همایش چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک در سال ۹۸ به همت انجمن ملی پلاستیک در مرکز پژوهشگاه پلیمر ایران برگزار شد. درآغاز این همایش بیوک صحاف امین به عنوان رئیس هیات مدیره انجمن ملی در سخنانی با اشاره به پتاسیل اشتغال زایی صنایع کوچک که معادل 5 برابر صنایع بزرگ در کشور است، گفت: در حال حاضر اشتغال در این بخش با واحدهایی که به هر دلیل تنها حدود 25 تا 30 درصد فعال هستند، 750 تا 800 هزار نفر برآورد می شود.
وی در ادامه با توجه به چالش تامین مواد اولیه در کشور، آماری را در خصوص خرید رقابتی حدودا 200 میلیون دلاری صنعت پلاستیک در بورس کالا ارایه کرد و اصلاح سازوکارهای عرضه و خرید از بورس را خاطرنشان کرد.
در ادامه علیرضا ترک، دبیر این همایش اهداف برگزاری ادواری و سالانه همایش چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک را اینگونه مطرح کرد: شاید بتوان اهداف این گردهمایی را در سه عنوان خلاصه کرد. اول اینکه لازم است در ابتدای هر سال دست درکاران این صنعت تصویری از چشم انداز اقتصاد آن سال داشته باشند. دوم انجمن به عنوان یک تشکل ملی حلقه ارتباطی میاند بنگاه ها از یک سو و از سوی دیگر با سیاست گذاران باید باشد که مسیر ارایه و دادن بازخودرها می تواند چنین همایش هایی تعریف شود و سوم اینکه داده های متقابل اقتصاددانان و صنعتگران پلیمر خیلی اندک است. تصمیم داریم با حمایت انجمن ملی از پژوهش های دانشجویان رشته های اقتصاد، تحولی در این عرصه ایجاد کنیم.
در ادامه محمدحسین ادیب عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان و پژوهشگر ریسک بازار به بررسی روندهای اقتصاد کلان کشور پرداخت و گفت: حدود 900 هزار میلیار تومان در سال انرژی یارانه داده می شود که اگر یارانه انرژی برداشته شود دلار به شدت سقوط و فشار آن از روی مردم برداشته می شود. همچنین معادل یک میلیون و 100 هزار بشکه، گاز بین صنایع در روز توزیع می شود  و بیشترین سود ناشی از عملکرد نیست بلکه به دلیل یارانه های انرژی است.
وی افزود: ارز نیمایی باید به غذا و دارو اختصاص بابد و انرژی رایگان و ارزان پتروشیمی ها قطع شود. با ادامه سناریو فعلی در هر شغلی در معرض اخراج از اقتصاد قرار دارد. هر صنعتگری که محصول او از 80 درصد رقبا ارزانتر باشد باقی می ماند، از این روی افرادی که از واسطه ها خریداری می کند در عرصه باقی نمی ماند و کسی در بازار باقی می ماند که ارتباطات خوبی داشته باشد و همچنین توانایی مذاکرات قوی داشته باشد.

صادرکنندگان
وی با بیان اینکه هزینه ها در سال جاری 15 درصد رقابتی تر می شود و این افزایش هزینه را نمی توانید به مشتری تحمیل کنید، گفت: اقتصاد ایران در حال حرکت به سمت کاهش فاصله بین تولیدکننده و مصرف کننده است و واسطه ها در این میان کوچک می شوند. نرخ ارز هیچ اشتباهی را نمی بخشد، اگر دولت روحانی تصمیم گرفته هیچ مشکلی حل نشود، نرخ ارز به نیابت از دولت مشکلات را حل می کند.
در ادامه این همایش  مهدی میر اشرفی ، رئیس کل گمرک با بیان اینکه کشور ما یک درصد جمعیت و یک درصد خشکی ها را دارد و هفت و نیم درصد منابع دنیا را در اختیار داریم. بنابراین نسبت به جمعیت مان منابع بسیار زیادی داریم.
وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد تجارت های دنیا از طریق آب های آزاد است. در دهه ۴۰ شمسی بررسی ای در ایران انجام می شود که نتیجه تحقیق او دو توصیه بوده است: ایران در کنار هفت و نیم درصد منابع خود، یکی از بهترین نقشه های ژئوپولتیکی را دارد که باید «بندر آزاد» در این کشور ایجاد شود. توصیه دوم اینکه در مرکز ایران شهری ترانزیتی ایجاد شود و از محل ترانزیت مسافران منطقه، کسب سود کند.
وی افزود: ما متاسفانه فرصت های خود را به دیگران هدیه میکنیم. امارات با وجود این که اصلا شرایط شبیهی به ایران ندارد ۱۴ میلیون کانتینر در سال در مرزهای آبی این کشور پیاده می شود. در بحث ترانزیت مسافر هم که دست بسیار بالاتری را دارد. ترکیه هم که بزرگترین مرکز ترانزیت مسافر در دنیا را در اختیار دارد.
میر اشرفی تاکید کرد: تحقیقی که در حال حاضر نیز از سوی بنیاد مکنزی انجام شده گفته که مرکز ثقل اقتصاد دنیا در خط اتصال چین تا هند قرار خواهد گرفت. پیش بینی شده که در ۲۰۳۵ تولید ناخالص داخلی چین با آمریکا برابری کند و در ۲۰۵۰ نیز ۴ هزار میلیارد دلار از آمریکا بیشتر تولید داشته باشد. بنابراین کشورهایی که نزدیک این خط اتصال چین تا هند هستند می تواند با ترانزیتف منتفع شود. این هم فرصتی عالی برای کشور ما خواهد بود که این بار باید از آن استفاده کنیم.
وی افزود: ما اگر بخواهیم به بخش خصوصی بهاء بدهیم باید بدانیم که دنیای کنونی دنیای تحریم نیست. دنیای بدون مرز امروز خریدار تحریم نیست.
وی با بیان اینکه در بحث مدیریت زنجیره تامین چند پروژه در دست اقدام است، گفت: 44 میلیارد دلار صادرات داشتیم که ۵۰ درصد آن برای محصولات غیر نفتی بوده و پلیمرها ۷ درصد صادرات غیر نفتی ما را شامل می شود. آنچه حق بخش پتروشیمی و پلیمر است محقق نشده است و میانگین هر کیلوگرم کالای صادراتی ما ۳۸ سنت است که نشان دهنده خام فروشی است، ما با کمک صنعتگران می توانیم از خام فروشی فرار کنیم و این آمادگی را داریم که صادرکنندگان در بحث تعدیل و واقعی سازی قیمت های صادراتی به کمک ما بیایند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395