جمعه, 06 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 55657

اطلاعات تکميلي

  • ظریف صدای تظلم خواهی ایران و منطقه در نیویورک :

آمریکا نمی تواند قواعد بازی را تغییر داده و قسر در برود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس دیپلماسی کشورمان بار دیگر حضور در قلب آمریکا را تبدیل به فرصتی برای اعلام مواضع جدی ایران در قبال سیاست های تقابلی و یکجانبه گرایی های این کشور کرده و صراحتا اعلام کرد که با وجود اینکه ما در برابر رفتارهای آمریکا به دنبال تقابل نبوده و احتیاط خواهیم کرد، اما به معنای آن نیست که اگر آمریکا قواعد بازی یا قواعد تعامل را تغییر دهد، می تواند قسر در برود.

وزیر امور خارجه کشورمان همزمان با اعلام عدم تمدید معافیت تحریم ایران از سوی آمریکا و تشدید فشارهای ترامپ بر ایران، از روز سه شنبه برای شرکت در گرامی‌داشت «روز چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی برای صلح » در مجمع عمومی سازمان ملل به همراه مجید تخت روانچی به نیویورک رفت و در دیدارها و سخنرانی های خود صدای رسای تظلم خواهی ملت ایران و سایر کشورهای جهان در برابر یکجانبه گرایی آمریکا شد.
مجمع عمومی سازمان ملل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن روز ۲۴ آوریل، مطابق با چهارم اردیبهشت‌ماه، از این پس «روز جهانی چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی برای صلح» نام خواهد داشت. «حفظ ارزش‌های چندجانبه‌گرایی و همکاری بین‌المللی» از جمله دلایل نامگذاری این روز عنوان شده است.
محمد جواد ظریف در جریان سفر خود به نیویورک با ماریا فرناندا اسپینوزا رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اقدامات غیرقانونی آمریکا ضد ایران دیدار و گفت و گو کرد.
وی صبح چهارشنبه نیز در اندیشکده انجمن آسیایی نیویورک هم حضور یافت و درباره مسایل مختلفی همچون برجام، مذاکره با آمریکا، موضوعات و گفت وگوهای منطقه ای به سوالات حاضرین پاسخ داد.
دیدار با فعالان سیاسی غیر دولتی و همچنین گفت وگو با رسانه های مختلف آمریکایی از برنامه های دیگر رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در این سفر بود.

احتیاط ایران در مقابل سیاست های خطرناک آمریکا

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در مصاحبه ای با رویترز که در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک انجام شد، تاکید کرد که ایران به دنبال تقابل نیست اما از خود دفاع خواهد کرد.
وی اظهار کرد که دونالد ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست اما ممکن است به یک مناقشه کشانده شود.
وزیر خارجه ایران همچنین درباره این احتمال هشدار داد که ممکن است افرادی برای بروز «حادثه ای طرح ریزی کنند» تا به یک بحران بزرگ تر دامن بزنند.
ظریف ادامه داد که ایران در پاسخ به سیاست های خطرناک آمریکا با «احتیاط» عمل خواهد کرد. او برای نمونه، به این مورد اشاره کرد که ایران هنوز به ناوهای جنگی آمریکا اجازه می دهد از تنگه هرمز عبور کنند.

تیم «ب» به دنبال ایجاد مناقشه میان ترامپ و ایران

وزیر خارجه ایران گفت که تیم (ب) از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، ترامپ را به مناقشه با ایران بکشانند.
ظریف افزود: کسانی که سیاست هایی را که اکنون دنبال می شود، طراحی کرده اند به دنبال راه حل مبتنی بر مذاکره نیستند. اما بگذارید به روشنی بگویم که ایران به دنبال تقابل نیست اما از دفاع از خود نمی گریزد.
ظریف تحریم های آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «پوچ» توصیف کرد و اظهار کرد تا زمانی که آمریکا قواعد مربوط به نحوه تعامل با نیروهای ایرانی را تغییر ندهد ایران برای پاسخگویی نظامی برنامه ریزی نمی کند.
وزیرخارجه ایران گفت: «ما احتیاط خواهیم کرد اما این به معنای آن نیست که اگر آمریکا قواعد بازی یا قواعد تعامل را تغییر دهد، می تواند قسر در برود.»

گفت و گوی ایران و فنلاند درباره مسئل دو جانبه و منطقه ای

تیمو سوئینی وزیر خارجه فنلاند صبح پنج شنبه به دیدار محمد جواد ظریف رفت تا با او درباره مسایل دوجانبه و منطقه ای تبادل نظر کند.
وزارت خارجه فنلاند در آذرماه سال گذشته اعلام کرد فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خاطر نقش این دو کشور در بحران انسانی یمن را متوقف می کند.
خورخه آرئاسا، همتای ونزوئلایی ظریف عصر چهارشنبه با حضور در نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد با وزیر امور خارجه کشورمان درباره مسایل دوجانبه و اقدامات یکجانبه آمریکا تبادل نظر کردند.
در این دیدار، وزیر امور خارجه ایران بر تداوم حمایت ایران از ونزوئلا تاکید کرد و خواستار عدم دخالت خارجی در آن کشور شد.
وی خاطرنشان کرد ایران به تلاش خود برای توسعه روابط اقتصادی با ونزوئلا ادامه می دهد.

عرضه فهرستی از یکجانبه گرایی آمریکا به جهان از سوی ظریف

محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در نشست بزرگداشت روز بین المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، چند جانبه گرایی را تنها راه حل برای حمایت از صلح دانست و با تاکید بر حمایت همیشگی ایران از دیپلماسی، فهرستی از اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را برای جهانیان برشمرد.
ظریف اظهار کرد: کشور من همواره تعهد خود به چندجانبه‌گرایی را به عنوان رکن یک سیاست خارجی قوی نشان داده است. فقط نگاهی گذرا به مراودات دیپلماتیک ما در چند هفته گذشته این امر را کاملا روشن می‌نماید.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در سطح جهانی، ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی موید تعهد ما به برنامه جامع اقدام مشترک، یک توافق چندجانبه مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، است. به رغم ناتوانی اعضای غربی برجام در عمل به تعهدات‌شان در مورد منافع اقتصادی ملت ایران متعاقب خروج غیرقانونی آمریکا، ما به قول خود عمل کرده‌ایم.
ظریف تصریح کرد: نیازی نیست که سیاست های یکجانبه گرایانه غیرقانونی گسترده‌ی دولت فعلی آمریکا در قبال کشورم یا منطقه‌مان را فهرست کنم. فقط به ذکر چند نمونه اکتفا می‌کنم: اعمال فراسرزمینی قوانین داخلی، نادیده گرفتن تعهدات بین المللی و احکام دیوان بین المللی دادگستری، اعلام خودکامانه نیروهای مسلح یک دولت به عنوان «تروریست»، پرورش افراط گرایی از طریق جنگ‌های دائمی بی هدف و بدون ملاحظه، حمایت از اذناب حامی تروریسم اش در قبال جرایم جنگی آنها، و شناسایی الحاق نژادپرستانه و غیرقانونی قلمرو. از آنجا که بنظرشان این بی قانونی هنوز کافی نبوده است، آمریکا همچنین کسانی را مجازات می کند که به دنبال عمل به تعهدات‌شان تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت باشند؛ قطعنامه ای که خواهان عادی سازی روابط اقتصادی با ایران است.

پیام های جهانی ظریف در پی اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیام مکتوبی را برای ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن ارسال کرد.
این پیام که در پی اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرار دادن نام آن در فهرست گروه های تروریستی نوشته شده بود، روز پنجشنبه توسط سید اسماعیل یاسینی کاردار جمهوری اسلامی ایران در اردن تسلیم ماهر بیک الطراونه مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه شد.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: عصر سه شنبه پیام مهم محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به «ژان ایو لودریان» وزیر اروپا و امورخارجه جمهوری فرانسه، به مدیرکل دفتر وزارتی تحویل شد.

خلیج فارس رگ حیاتی ایران و همه جهان است

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در حاشیه همایش روز جهانی صلح با تاکید بر این موضوع که خلیج فارس هیچ اسم دیگری ندارد، گفت: خلیج فارس رگ حیاتی ایران و همه جهان است و آزادی رفت و آمد کشتی‌ها در خلیج فارس تابع تامین منافع ملی ماست.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط