چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 13:58
کد خبر: 55631

اطلاعات تکميلي

  • قانون مالیات بر خانه های خالی؛

زمانی برای آشفته کردن خواب آسوده محتکران مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

عصراقتصاد: در دهه های قبل در شهرها به ویژه کلان شهرها فردی که صاحب یک خانه کلنگی بود آن را با مشارکت بخش خصوصی به آپارتمان تبدیل می کرد و ظرفیت زمین مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزمالکان  این واحد ها در شرایطی که اکثریت اقشار جامعه  نیازمند سرپناه هستند  به دلایلی از اجاره یا فروش این ملک ها خودداری می کنند.
طی گزارش میدانی عصر اقتصاد وجود خانه های خالی چه در مناطق مرکزی شهر و چه نواحی غرب و شمال پایتخت چشمگیر است.
یکی از شهروندان تهرانی مستاجر در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن ابراز گلایه از این وضعیت اظهار می کند که مالکی در همسایگی آنها یک واحد مسکونی را حدود 6 سال خالی گذاشته  و تنها دلیل این اقدام را رفتار و عملکرد نامناسب آخرین مستاجر بیان کرده است. به گفته این شهروند دو واحد مسکونی در یک آپارتمان دیگر حدود دو سال خالی است و در این مدت مشتری های بیشماری برای خرید مراجعه کرده اند اما همچنان  توافق  نهایی  برای قیمت ایجاد نشده است.
قابل ذکر است موارد ذکر شده  قطره ای از یک اقیانوس است و از سوی دیگر برخی کارشناسان، از مجموع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور، سهم پایتخت از این تعداد را بیش از نیم میلیون واحد مسکونی می‌دانند. رقمی که با توجه نحوه دشوار شناسایی و محاسبه خانه های خالی قطعا می تواند بزرگتر باشد.
برای حل این مشکل طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی را نمایندگان با تصویب ماده ۵۴ لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، نحوه تعیین مالیات واحدهای خالی مسکونی را مشخص کردند.

مسکن

طرحی که با وجود آنکه یک قانون است ، اجرا نمی شود چرا که زیر ساخت های این طرح که مهم ترین آن سامانه ملی املاک و اسکان و به نوعی بانک اطلاعاتی خانه های خالی است، هنوز عملیاتی نشده است
مهدی غلامی کارشناس اقتصاد مسکن بر این باور است که علی رغم آنکه قانون مالیات بر خانه‌های خالی ۴ سال است که به تصویب مجلس رسیده، اما وزارت راه و شهرسازی که می‌بایست تا بهمن ۹۴ سامانه ملی املاک و اسکان کشور را تهیه می‌کرد، این تکلیف قانونی را معطل گذاشته است.
در همین راستا حسام عقبایی، نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک پیش ازاین درگفت وگو با «عصر اقتصاد» مالیات برعایدی مسکن و خانه های خالی را دارای پیامدهای مثبت دانسته و بیان می کند این نوع مالیات که در سال 93 و 94 مطرح شد، می تواند کنترل کننده بازار مسکن باشد.
به گفته عقبایی همان طور یک کارمند یا کارگر مالیات پرداخت می کند، کسی که سرمایه خود را وارد بازار مسکن می کند هم قاعدتا باید مالیات برعایدی آن را بپردازد و نپرداختن آن با عدالت اجتماعی مغایرت دارد.
این کارشناس معتقد است مالیات باعث جلوگیری ازسوداگری ورشد نامحسوس قیمت مسکن و نامتعارف آن می شود و اخذ مالیات از خانه های خالی در تمام دنیا وجود دارد تا خالی گذاشتن خانه برای افراد مضر باشد.
اگرچه اجرای این طرح نارضایتی و حاشیه هایی را ایجاد می کند اما بهتر نیست خواب آسوده محتکران و سوداگران را بهم ریخت و به آن ها یادآور شد که در جمهوری اسلامی ایران که بنیانگذار آن مدافع قشر مستضعفین و پاپرهنه جامعه بود زندگی می کنند؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395