دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 09:29
کد خبر: 55508

اطلاعات تکميلي

  • بر اساس وعده مدیر جدید اقتصاد وزارت راه؛

خرداد ماه موعد اتمام بازنگری طرح جامع مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: اجرای طرح جامع مسکن با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده است تا جایی که وزیر راه و شهرسازی در اسفند ماه سال گذشته عباس فرهادیه را به سمت مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی منصوب کرد و ماموریت های ویژه ای را از جمله بازنگری و به روز رسانی طرح جامع مسکن و تدوین و عملیاتی کردن نظام جامعه سنجش و تعادل بخشی بازار مسکن، برای وی تعریف کرد.

فرهادیه بر این باور است که طرح جامع مسکن که در چند سال گذشته تدوین شده است، همه جانبه نگر نبوده و قادر نیست توسعه مسکن را در ایران تشریح کند، بنابر این باید بازنگری شود.
به گفته این مقام مسول، طرح جامع مسکن پروژه‌ای است که در دو بخش تنظیم شده است. یک بخش آن کوتاه‌ مدت و شامل برنامه‌ریزی برای تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که قرار است ظرف دو تا سه ماه تهیه شود.
لازم به ذکر است حوزه مسکن  هم جدا از سایر بخش ها نیست همان طور که برای طراحی   وبرنامه ریزی یک مجموعه کوچک نیازمند نقشه راه و هدف گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت هستیم این صنعت هم نیاز به یک مسیریاب و اطلس دارد.
در همین راستا کمال اطهاری، کارشناس اقتصادی درگفت وگو با عصر اقتصاد گفته بود بخش خصوصی باید به مجموعه مسکن سرمایه تزریق کند و این بخش از برنامه سوم وام های ارزان قیمت را دریافت کرده است. حالا که این سرمایه بلوکه شده است دوباره به دنبال اخذ وام هستند. در حالی که تمام این موارد در طرح جامع مسکن لحاظ شده تا بخش خصوصی از رانت جویی خارج شود.
این کارشناس اقتصادی از اجرای سلیقه ای سند جامع مسکن با تغییر مدیران و دولت ها و سیاست ها گله کرد و آن را از دیگر مشکلات آسیب زای بازار مسکن دانست.
به گفته وی ،طرح جامع مسکن که ساختار آن در سال 84 تهیه شد و یک برنامه جامع است و عصاره دانش و تجربه و برنامه ریزی در ایران است.

طرح جامع مسکن
وی درباره این مساله که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم این برنامه مورد توجه واقع شد، اظهار می کند، در این دولت طرح جامع مسکن در دستور بازنگری قرار گرفت و یک برنامه جامع تر از گذشته تدوین شد که با وضعیت کنونی اقتصادی ایران هم منطبق باشد.
طرح جامع مسکن برای سال های 1393 تا 1405 براساس اسناد فرادست شامل قانون اساسی، سیاست های کلی نظام و سیاست های اقتصاد مقاومتی، قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با پشتوانه 10طرح مطالعاتی تهیه شده است.
این طرح بر پایه بازنگری و بروز رسانی طرح جامع پیشین و اعمال تغییرات و اصلاحات در مطالعات اولین طرح جامع مسکن کشور که از سال 1382 آغاز و در سال 1384 به اتمام رسید، هدف اصلی، تدوین نقشه راهی منسجم و به هم پیوسته برای ارتقای وضعیت بخش مسکن در کلیه ابعاد آن بود که حول 9 محور به تدوین 55 برنامه اجرایی انجامید.
در همین راستا مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن در گفت و گو با عصر اقتصاد طرح جامع مسکن را طرحی مفید دانست که برخی عوامل مانع اجرای این طرح شده است.
به گفته وی این طرح که از سال 1393تا 1405 را در برمی گیرد، شامل احکام و برنامه های متفاوتی است که بدلیل عدم تعیین محل تامین منابع برای اجرا یا کافی نبودن اعتبارات، دچار مشکل و کندی حرکت شده است.
روانشادنیا وجه مشترک طرح جامع با برنامه های بلند مدت توسعه ای را آرمانی بودن و فرا واقعیتی دانست و معتقد است این طرح بیشتر شامل امیال و آرزوهای مسکنی است تا سیاست های اجرایی.
این کارشناس از دیگر مشکلات و نقطه ضعف های طرح جامع مسکن را عدم اولویت بندی موضوعات یاد کرد که باعث شده طی این سال ها هر مسئولی بر اساس تشخیص ها و اولویت بندی های خود به اجرای بندهای این طرح بپردازد و امروز شاهد اجرای کامل این طرح نباشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395