چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 22:50
کد خبر: 55442

اطلاعات تکميلي

  • تشکیل هیات ویژه از ۲۰نفر از اساتید خبره و متخصص کشور برای تهیه گزارش ملی سیل اقدامی ضروری بود

ایران دچار «رادیکالیزم» آب و هوایی شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: اردکانیان وزیر نیرو:به گفته اردکانیان، نخستین کاری که باید در ساخت سد ها انجام شود، بازنگری براساس آخرین یافته های جهانی در ارتباط با شرایط تغییر اقلیم است و چنانچه این نظریه غالب باشد که منطقه ما به سمتی می رود دچار یک نوع «رادیکالیزم» آب و هوایی است، به این معنا است که ما جیره آب مان را هرسال به شکل متوازن دریافت نخواهیم داشت.

اردکانیان طرح های سدسازی را طرح هایی دانست که دارای مرحله مطالعاتی بوده و گفت: اکنون علاه بر 172 سد مخزنی در دست بهره برداری تعدادی در دست اجرا و تعدادی هم در دست مطالعه است.
وزیر نیرو افزود: اینکه این تعداد افزوده یا ساخت آنها سرعت داده شود تابع ملاحظات فنی در ابعاد مختلف اقتصادی و زیست محیطی است؛ اما مهترین شاخصی که باید مدنظر قرارگیرد شاخص های هیدرولوژیکی است.
اردکانیان گفت: این تصمیم تصمیمی سیاسی نیست بلکه باید کارشناسی باشد و ما به محض رهایی از این شرایط جزو اولویت هایمان این مسئله خواهد بود.
مشترکان کم مصرف پاداش می گیرند
وزیر نیرو با اشاره به طراحی الگوی مصرف آب و برق برای همه مشترکان گفت: مشترکانی که از الگوی طراحی شده کمتر مصرف کنند مبلغی را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.
رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران، افزود: تلاش بر این است که به سمت مصرف بهتر منابع زیست محیطی حرکت شود و بر این اساس الگوی مصرف بر اساس مناطق مختلف تعریف شده است.
وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار این الگوی مصرف اعمال خواهد شد و همه مردم باید مصارف خود را بر اساس این الگو طراحی کنند.
اردکانیان خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی درباره این الگوی مصرف و آگاهی از میزان مصرف از ابتدای اردیبهشت ماه در قبض های آب و برق مشترکان لحاظ خواهد شد.
وزیرنیرو ادامه داد: براین اساس مشترکان در قبضی که اردیبهشت ماه دریافت خواهند کرد متوجه خواهندشد که جزو کدام گروه از مشترکان قرار دارند و آیا کم مصرف هستند یا جزو مشترکان پرمصرف به حساب می آیند.
وی افزود: بر این اساس اگر مشترکی جزو کم مصرف ها باشد و نیز از الگوی تعیین شده هم کمتر مصرف کند، مبلغی را به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد.
اردکانیان گفت: از طرف دیگر تلاش می شود مشترکانی که بالاتر از این الگو مصرف می کنند با لحاظ کردن تعرفه بیشتر به سمت مصرف بهینه سوق داده شوند.
وزیر نیرو به همه مردم توصیه کرد: مصرف خود را بهنیه کنند تا مشمول 16درصد تعرفه بیشتر نشوند.
وی به تلاش بخش های مختلف وزارت نیرو در سیلاب اخیر اشاره کرد و گفت: تلاش های صورت گرفته سبب شد وضعیت آب و برق در استان های سیل زده اکنون به صورت مطلوبی درآید؛ به گونه ای که از حدود چهار هزار روستایی که بر اثر سیل با قطع سیستم آب مواجه شده اند الان بیش از 97 درصد این روستاها دارای آب هستند.
اردکانیان افزود: اکنون حدود 111 روستا در استان های خوزستان، لرستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان به خاطر نبود جاده های دسترسی هنوز مشکل دارند.
وزیر نیرو ادامه داد: در بخش برق هم تعداد 2 هزار 352 روستا با قطع برق مواجه شده اند که الان کمتر از 20 روستا هنوز مشکل دارند و اکنون بیش از 99 درصد روستاها و شهرها دارای سیستم برق هستند.
وی عملکرد همه بخش ها در سیل اخیر را هم تراز با عملکرد های جهانی توصیف کرد.
اردکانیان در ادامه به صدرو احکام اعضای هیات بررسی و تدوین گزارش ملی سیلاب‌های اخیر توسط رییس جمهوری که مسئولیت آن با رئیس دانشگاه تهران است اشاره کرد و آن را خبری خوب و کاری ضروری توصیف کرد.
وزیر نیرو به عضویت 20 تن از اساتید متخصص و با تجربه و صاحب نام کشور از دانشگاه‌های مختلف در بخش‌های مختلف مرتبط با مدیریت سیلاب در آن اشاره کرد و گفت: چنین امری در این گونه حوادث می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد.
وی افزود: در ارتباط با اصلاح وضع موجود و توسعه روش‌هایی که امیدواریم سیل فقط برای ما برکت و فایده داشته باشد، وزارت نیرو با تمام توان در همه رده‌ها و سطوح مدیریتی، آمادگی کامل برای همکاری با این هیات را دارد و امید است که برنامه اجرایی این هیات هر چه زودتر اعلام شود تا بتوان وظیفه خود را انجام دهیم.

 

رسانه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط