چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 10:34
کد خبر: 55420

تعطیلی یک هزار و 100 واحد تولیدی لبنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: صنایع لبنی یکی از مهمترین صنایع کشور محسوب می شود و میزان مصرف آن با سلامت انسان ها در ارتباط است؛ طی یکسال اخیر سرانه مصرف شیر کشور از 6.5 میلیون تن در گذشته به 4 میلیون تن کاهش پیدا کرده است. بنا به گفته رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران تأمین نشدن مواد اولیه و قطعات لوازم یدکی دستگاه های تولیدی محصولات لبنی و حمایت نکردن دولت از واحدهای تولیدی به ویژه سوء مدیریت ها باعث شده تا تولیدکنندگان یکی پس از دیگری به فعالیت خودپایان دهند به طوری که از یک هزار و 400 واحد تولیدی تنها 300 واحد مشغول به فعالیت هستند؛ در این میان گمرک خبر از واردات یک هزار و 725 تن آب پنیر طی 11 ماهه نخست سال 97 به میزان 29 میلیارد و ۴۰۵ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۵۴۴ تومان می دهد. حال این سوال مطرح می شود مسئولان به جای مجوز دادن به واردات آب پنیر آیا بهتر نبود این مبلغ را به تولیدکنندگان اختصاص دهد؟


علی احسان ظفری، رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران گفت: متأسفانه تحریم ها به ویژه سوء مدیریت های دولتی باعث شده تا تولیدات محصولات لبنی کاهش پیدا کند؛ بخش عمده ای از مواد اولیه، قطعات و لوازم یدکی دستگاه ها از خارج وارد می شود با توجه به شرایط کنونی برای جا به جایی پول مشکلات زیادی داریم.
وی افزود: برای وارد کردن پاکت های تتراپک که صنایع لبنی ما به ویژه برای بسته بندی شیر و آبمیوه از آن استفاده می کنند با مشکلات زیادی روبرو هستیم؛ برای خرید این پاکت ها از خارج، باید واریزی ها از طریق صرافی انجام شود این موضوع باعث شده تا هزینه های تولید بالا برود و با سه ماه تأخیر به دست تولیدکننده برسد، با این تأخیر خطوط تولیدی لبنیات نمی تواند 100 درصد فعال باشد و آسیب بزرگی برای تولیدکنندگان است.

نبود قطعات اصلی لوازم یدگی دستگاه های تولیدی محصولات لبنی در بازار

ظفری تصریح کرد: از سوی دیگر قطعات اصلی لوازم یدکی دستگاه های تولیدکننده محصولات لبنی به دست ما نمی رسد و مجبورهستیم با چندین واسطه از قطعات دست دوم استفاده کنیم آن هم با قیمت بسیار بالا به طوری که بیشتر قطعاتی که در بازار وجود دارد  چینی و تقلبی بوده و یک دهم کیفیت قطعات اصلی را دارد و طی 10 روز خراب می شود، همچنین با شرایط کنونی نمی توانیم دستگاه ها را از شرکت های اروپایی خریداری کنیم مجبور هستیم از دلال ها بخواهیم تا قطعات ما را تأمین کنند. قطعات این دستگاه بیشتر باید از کشورهای آلمان و سوئد وارد شود
وی افزود: رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی کشور بیان کرد: تعدادی از مواد اولیه ما مانند آنزیم ها و استریلیزه ها باید به روز و با تاریخ مصرف در اختیار ما قرار بگیرد اگر نتوانیم به موقع این مواد را تأمین کنیم مشکل بزرگی برای محصولات لبنی ما به وجود می آید.
وی ادامه داد: اگر تاریخ تولید و مصرف آنزیم درست نباشد و ما در ماست استفاده کنیم آن بافتی که انتظار می رود شاهد آن نخواهیم بود؛ همچنین این مواد باید در شرایط حفظ زنجیره سرما و با دمای مورد نظر حمل و نقل بشود و در کوتاهترین زمان به دست تولیدکننده برسد؛ متأسفانه به این دلیل که نمی توانیم مستقیم کار کنیم این شرایط رعایت نمی شود و این موضوع آسیب بزرگی به صنعت لبنیات وارد می کند.

کاهش سرمایه در گردش تولیدکنندگان محصولات لبنی با افزایش قیمت های مواد اولیه

ظفری بیان کرد: یکی از مشکلات تولیدکنندگان محصولات لبنی افزایش قیمت دلار و نوسانات آن در بازار است؛ این موضوع باعث شده تا سرمایه در گردش آنها به یک چهارم کاهش پیدا کند به عنوان مثال اگر یک واحد تولید لبنیات سرمایه در گردش آن در پایان سال 96 و ابتدای سال گذشته حدود 20 میلیارد تومان بود در پایان سال 97 و ابتدای امسال به پنج میلیارد تومان رسید چون قیمت مواد اولیه و پاکت چندین برابر شد. به طوریکه پاکت شیر از 100 تومان به 400 تومان رسید.
وی ادامه داد: کاهش میزان سرمایه در گردش باعث شد تا واحدهای تولیدی نتوانند به اندازه نیاز جامعه و ظرفیت کارخانه خود تولید کنند. علاوه بر این مشکلاتی که در تأمین مواد اولیه داریم، مشکلات داخلی نیز وجود دارد. متأسفانه با بالا رفتن نرخ ارز، قیمت مواد پتروشیمی داخل هم افزایش یافته است و به سمت صادرات رفت و سهمیه ای برای ما در نظر نگرفتند و حتی در اختیار تولید کننده با نرخ پایین نیز قرار نگرفت. به طوری که قیمت بطری دوغ چهار تا پنج برابر از 230 تومان به یک هزار و 400 تومان افزایش پیدا کرد و باید از بازار به شکل قاچاق برخی از مواد آن را تهیه کرد.
ظفری اظهار کرد: 30 درصد مواد اولیه تولیدات محصولات لبنی به واردات وابسته است. با توجه به شرایط کنونی از یک هزار و 400 واحد تولیدی محصولات لبنی، تنها 300 واحد فعال هستند، حدود یک هزار و 300 واحد تعطیل شدند از این میزان 400 واحد طی یک سال اخیر به فعالیت خود پایان دادند.

استفاده زیر 50 درصدی از ظرفیت تولیدی واحدهای لبنی

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی کشور تصریح کرد: حتی بسیاری از تولیدکنندگانی که فعالیت دارند زیر 50 درصد ظرفیت خود تولید می کنند به این دلیل کارخانه های لبنی نمی توانند تمام شیر را دریافت و تبدیل به محصول کنند و شاهد تعطیلی واحدها یکی پس از دیگری هستیم، همچنین  کارخانه های شیرخشک نیز به دنبال خرید شیر و تبدیل آن به شیر خشک هستند.
وی ادامه داد: سرانه مصرف سالیانه شیر برای یک نفر 50 کیلوگرم است و در سال برای تمام جمعیت حدود چهار میلیون تن است، در حالی که سرانه مصرف در گذشته 6.5 میلیون تن بود به جای آن که شاهد افزایش سرانه مصرف باشیم با کاهش روبرو بوده است.

صادرات سالانه  300 هزارتن شیر

ظفری درباره صادرات شیر گفت: سالیانه حدود 300 هزار تن شیر به عراق، افغانستان، دوبی و پاکستان صادر می شود.
وی افزود: با توجه به اینکه تولیدات محصولات لبنی یک پنجم کاهش پیدا کرده است؛ بانک ها نیز تسهیلاتی که به تولید کننده داده بودند با شرایط گذشته دریافت می کنند و این باعث زیان تولیدکنندگان می شود.

دولت به تولیدکنندگان محصولات لبنی توجه کند و به فکر تأمین مواد اولیه باشد

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی کشور تصریح کرد: دولت باید واقع بینانه به این بخش نگاه کند، برای پاکت های وارداتی محصولات لبنی حتی ارز نیمایی در نظر گرفته نشده است و تولیدکنندگان مجبور هستند با نرخ آزاد دلار را برای واردات تهیه کنند، باید جز گروه یک قرار می دادند مردم نیاز به مصرف شیر دارند در حقیقیت مصرف لبنیات جایگزین دارو است، دولت باید به بسته بندی و نگهداری این نوع محصولات و قطعات لوازم یدکی دستگاه های تولیدی توجه کند و ارز نیمایی در نظر بگیرد، کوچکترین آلودگی در این محصول با سلامت افراد در ارتباط است. متأسفانه مدیریتی برای تأمین مواد اولیه و قطعات وجود ندارد.
ظفری درباره واردات آب پنیر گفت: نیازی به واردات آب پنیر نداریم هر مقدار آب پنیر بخواهند در اختیارشان قرار می دهیم حتی یک دهم قیمت وارداتی که به این محصول اختصاص دادند.
یک هفته پیش گمرک خبر از واردات یک هزار و 725 تن آب پنیر به کشور داده بود. که بر این اساس در ۱۱ ماهه نخست سال ۹۷ بیش از یک‌هزار و ۷۲۵ تن آب پنیر از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.
بر اساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی طی این مدت، واردات یکهزار و ۷۲۵ تن آب پنیر به ارزش ۶ میلیون و ۹۶۴ هزار و ۶۸۲ دلار یا به عبارتی ۲۹ میلیارد و ۴۰۵ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۵۴۴ تومان صورت گرفته است.
بنابراین گزارش، آب پنیر از کشور‌های ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، ترکیه و هلند وارد کشور شده است. همچنین بیشترین آب پنیر از کشورامارات متحده عربی به وزن بیش از یکهزار و ۱۰۶ تن به ارزش ۵ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۸۹۷ دلار وارد شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395