چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 09:52
کد خبر: 55415

محدودیت عرضه مانع کاهش قیمت نفت شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روز گذشته قیمت نفت به دلیل تمایل روسیه و برخی دیگر از کشور های اوپک برای افزایش تولید، تا حدودی کاهش یافت و از رکوردهایی که در هفته پیش به ثبت رسانده بود عقب نشینی کرد، اما با توجه به محدودیت عرضه از سوی ایران، ونزوئلا، لیبی و دیگر کشورهای اوپک قیمت ها باز هم با افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت در معاملات روز گذشته با 0.21 درصد افزایش برابر با 15 سنت به 71 دلار و 33 سنت رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 0.35 درصد افزایش برابر با 22 سنت با قیمت 63 دلار و 62 سنت به ازای هر بشکه رسید.
آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه چندی پیش گفت: اوپک و روسیه احتمالا با آمریکا به خاطر سهم آن در بازار نفت می جنگند حتی اگر عاقبت آن بیرون رفتن از توافق اوپک و کاهش قیمت  نفت باشد.
اوپک و روسیه تولید نفت را از طبق توافق پایین آوردند ولی آمریکا همچنان تولید خود را افزایش می دهد و سهم خود را در بازار نفت بالا می برد. سهم بازار قبلا متعلق به اعضای اوپک و سایر امضاکنندگان غیر اوپک قرارداد بود.
هر شکستی در قرارداد کاهش تولید تأثیر منفی بر قیمت نفت دارد و از نظر تئوری می تواند قیمت را تا محدوده 40 دلار در هر بشکه پایین بیاورد که به تولیدکنندگان نفت آمریکا فشار می آورد و سرمایه گذاری های جدید را به خطر می اندازد.
سیلوانوف گفت: اگر این قرارداد کنار گذاشته شود، قیمت نفت کاهش می یابد و سرمایه گذاری های جدید کم می شوند و تولید آمریکا پایین تر می رود چون هزینه تولید برای نفت شیل گرانتر از تولید متعارف است.

قیمت نفت

این نظرات سیلوانف همزمان با هشدار رکود قریب الوقوع اقتصاد جهانی اعلام شد. وزیر دارایی روسیه گفت: ریسک یک رکود بسیار بالاست. ما برای یک تغییر در قیمت جهانی انرژی آماده ایم و بودجه و ذخایر را آماده کرده ایم.
در همین راستا کارشناسان بر این باورند که با افزایش تولید آمریکا و گسترش سهم آن در بازار ،نفوذ اوپک رو به کاهش است و این اهمیت ارتباط اوپک با روسیه را نشان می دهد.
به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، نگرانی فزاینده ای وجود دارد که روسیه با تمدید کاهش تولید موافقت نخواهد کرد و ممکن است در ماه های آینده شاهد خروج آنها از توافق کاهش تولید با اوپک باشیم.
اوپک و هم پیمانانش شامل روسیه در ژوئن برای تصمیم گیری در خصوص ادامه اجرای توافق کاهش تولید دیدار خواهد کرد. اوپک و روسیه و سایر تولید کنندگان غیراوپک با هدف کاهش مازاد عرضه و تقویت قیمت ها، موافقت کرده اند از اول ژانویه به مدت شش ماه تولیدشان را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اما رشد روزافزون تولید نفت شیل آمریکا باعث شده است رشد قیمت ها محدود شود.
به گفته بنجامین لو، تحلیلگر کالا در شرکت فیلیپ فیوچرز، رشد تولید شیل آمریکا، موانعی را برای قیمت های نفت ایجاد کرده است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی پیش بینی کرده که تولید نفت خام از هفت منطقه شیل این کشور حدود ۸۰ هزار بشکه در روز در ماه مه رشد کرده و به ۸.۴۶ میلیون بشکه در روز می رسد.
با این حال این خبر ها تنها ساعاتی قیمت نفت را با کاهش رو به رو کردند و محدودیت عرضه از سوی کشور های تحریم شده مانند ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولید توسط کشور های اوپک باعث شد قیمت ها دوباره صعودی شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395