چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 09:39
کد خبر: 55413

اطلاعات تکميلي

  • رئیس انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران:

دولت پول تجدیدپذیرها را نمی دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: رئیس هیئت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران گفت: دولت پول توسعه انرژی های تجدیدپذیر را که از قبوض مردم دریافت شده است و در خزانه قرار دارد، به سرمایه گذاران نمی دهد و این مساله سرمایه گذاران را از کار در حوزه تجدیدپذیرها فراری داده است.

اکبر ادیب فر در گفت و گو با خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد، با اشاره به ضرورت توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور گفت: بدون شک انرژی های تجدیدپذیر از آنجایی که آب مصرف نمی کنند، منابع فسیلی را مصرف نمی کنند و آلودگی ندارند، باید توسعه پیدا کنند.
وی همچنین در خصوص دفاع از منابع ملی توسط انرژی های تجدیدپذیر گفت: اگر انرژی های تجدیدپذیر توسعه پیدا نکنند، همچنان باید برای تولید برق منابع فسیلی را بسوزانیم، اما تولید برق از منابع تجدیدپذیر اجازه می دهد که نفت و گاز را در صنایع پایین دستی مانند پتروشیمی به محصولاتی با ارزش بیشتر تبدیل کنیم، یا با صادرات آن ها برای کشور ارزآوری ایجاد کنیم.
رئیس هیئت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در خصوص وضعیت قرارداد های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیز گفت: قرارداد خرید تضمینی همچنان وجود دارد اما با تاخیری در حدود هفت تا هشت ماه پرداخت می شود.
ادیب فر ادامه داد: این مساله نه تنها سرمایه گذاران داخلی را از کار در حوزه تجدیدپذیرها دور می کند، بلکه سرمایه گذاران خارجی را نیز از کار در کشور فراری می دهد.
وی افزود: این در حالی است که پول انرژی های تجدیدپذیر از قبوض برقی که مردم پرداخت می کنند، تامین می شود و نیاز به برداشت از بودجه ندارد. با وجود این اعتبار موجود برای توسعه تجدیدپذیر ها به سرمایه گذاران اختصاص پیدا نمی کند.
رئیس هیئت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در پاسخ به این که آیا میزان تولید برق تجدیدپذیر به هدف پنج هزار مگاواتی تعیین شده در برنامه پنجم توسعه خواهد رسید، اظهار کرد: اگر بخواهیم به هدف تعیین شده برسیم باید رویکردها و دیدگاه ها نسبت به انرژی های تجدیدپذیر تغییر کند.
وی در خصوص میزان تولید برق تجدیدپذیر در کشور نیز تصریح کرد؟ در حال حاضر کل برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر حدود 650 مگاوات است که با هدف پنچ هزار مگاواتی فاصله زیادی دارد.
ادیب فر ادامه داد: اما مهم ترین مساله ای که فعالان حوزه تجدیدپذیر از دولت می خواهند این است که حق خود را به موقع از دولت بگیرند.
رئیس هیئت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در پاسخ به این پرسش که آیا راهکار دیگری برای جذب سرمایه در این زمینه وجود ندارد، گفت: حدود دو سال پیش که شرایط مساعد بود، سرمایه های خوبی در این زمینه جذب شد. این در حالی است که تنها راهکاری که می تواند GDP کشور را افزایش دهد، سرمایه گذاری خارجی است، چرا که منابع مالی چندانی در کشور وجود ندارد. این در حالی است که منابع مالی حاصل از فروش نفت هزینه های کشور را تامین می کنند.
ادیب فر در خاتمه اظهار کرد: با این وجود تصمیماتی وجود دارد که مانع سرمایه گذاری خارجی می شود. این در حالی است که اگر سرمایه گذاران خارجی در کشور حضور داشته باشند، علاوه بر آوردن دانش و تکنولوژی، بدون شک از مواضع کشور در مجامع بین المللی دفاع می کنند تا ریسک کار خود را پایین نگه دارند. با این وجود عدم تخصیص به موقع پول برق نیروگاه های تجدیدپذیر خصوصی باعث شده است که سرمایه گذاران از این حوزه فاضله بگیرند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395