چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 55406

اطلاعات تکميلي

  • با تشکیل هیات ویژه ای از نخبگان

مرجع بررسی گزارش های سیل تعیین شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادرئیس جمهور که روز سه شنبه در حکمی به «محمود نیلی احمدآبادی» رئیس دانشگاه تهران ماموریت داد تا ریاست «هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط را به عهده گرفته و ظرف شش ماه «گزارش ملی» این رخداد را ارایه کند، طی پیوست حکمی اولویت‌ها و ضروریات مورد بررسی را در ۱۴ عرصه ابلاغ کرد.

13عرصه مورد نظر شامل عرصه هواشناسی و اقلیم‌شناسی، عرصه هیدرولوژی، سازه‌های آبی و مدیریت منابع آب، عرصه مدیریت بحران، عرصه امداد و نجات، عرصه مدیریت ریسک و بیمه، عرصه زیرساخت‌ها، عرصه شهرسازی و معماری، عرصه اجتماعی و فرهنگی، عرصه حقوقی، عرصه محیط زیست، عرصه اقتصاد سیلاب و تأمین مالی، عرصه کشاورزی و منابع طبیعی، عرصه کسب و کارها و عرصه میراث فرهنگی و درس‌آموخته‌های تمدنی است.
هر عرصه از سوی رئیس جمهور شامل 5الی 20سوال است.
تشکیل یک هیات علمی و نخبه و مستقل از سوی رئیس جمهور برای ارائه گزارش بی طرفانه پیش از این نیز در حادثه پلاسکو انجام شده بود و تشکیل دوباره آن در حادثه سیل های اخیر با توجه به حساسیت تعیین میزان خسارات آن و اهمیت تامین منابع، از اقدامات به هنگام و مدبرانه رئیس جمهور بود.

جهانگیری:دولت تا جایی كه ممکن باشد از محل بودجه، هزینه های خسارات را تامین خواهد كرد

در همین راستا دومین جلسه نحوه تامین منابع مالی برای جبران خسارات سیل در هفته جاری نیز پیش از ظهر روز سه شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه اولویت نخست دولت در مدیریت بحران ناشی از سیل را پرداخت هزینه خسارات، تعمیر و ساخت مسكن برای مردم سیل زده عنوان كرد و گفت: تامین اسباب و وسایل زندگی مردم نیز از اولویت های مهم است كه دولت آن را در دستور كار خود دارد و باید در زمانی كوتاه پرداخت كرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینكه كسب و كار مردم نیز در مناطق سیل زده دچار آسیب و خسارت شده است، خاطرنشان كرد: كسب و كار مردم در مناطق سیل زده بخصوص در بخش كشاورزی متحمل خسارات زیادی شده است كه بر اساس شاخص هایی كه به تصویب هیات دولت رسیده است، این خسارات نیز باید در كوتاه‌ترین زمان حداكثر طی دو ماه جبران شود.
جهانگیری با تاكید بر اینكه پرداخت كمك های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت باید به سرعت به مردم مناطق سیل زده پرداخت شود، افزود: دولت مطابق تأكید مقام معظم رهبری تمركز اصلی خود را بر استفاده حداكثری از ظرفیت های بودجه معطوف كرده است و تا جایی كه امكان داشته باشد از محل بودجه، هزینه های خسارات را تامین خواهد كرد. اما چنانچه لازم باشد با موافقت رهبری از منابع صندوق توسعه ملی نیز استفاده خواهد كرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مصوبه جلسه روز شنبه كه مقرر شده بود رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس كل بانك مركزی گزارش ظرفیت های مالی بودجه را برای جبران خسارات سیل ارائه كنند، تاكید كرد: با توجه به اعلام ظرفیت های قانونی بودجه سال ۹۸ و تسهیلات قرض الحسنه كه در این جلسه اعلام شد، چنانچه كسری وجود داشته باشد از ظرفیت های دیگر از جمله صندوق توسعه ملی استفاده خواهد شد كه بخش اصلی خسارت مردم در دو ماه آینده پرداخت شود.
وزیر كشور به عنوان فرماندهی مدیریت بحران سیل نیز در این جلسه گزارشی از برگزاری جلسات مستمر و روزانه برای برآورد خسارات ناشی از سیل ارائه كرد و گفت: با توجه به اینكه بحران سیل هنوز خاتمه نیافته و در روزها و هفته‌های آینده نیز احتمال قوع سیل و بروز خسارت وجود دارد، باید به طور مستمر و روزانه برآورد خسارات محاسبه شود تا همه كسانی كه متحمل خسارت شده اند مد نظر قرار گیرند.

خسارات ناشی از سیل اخیر ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است

وی ادامه داد: برآوردهای اولیه نشان می دهد كه خسارات ناشی از سیل اخیر در استان های مختلف به ویژه گلستان، لرستان و خوزستان در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
رحمانی فضلی با تاكید بر اینكه برآورد خسارات به صورت دقیق و واقع بینانه انجام می شود، افزود: در وهله نخست به دنبال پرداخت كمك های بلاعوض، پرداخت تسهیلات و جبران خسارات و نیز تامین مسكن موقت، تعمیرات و بازسازی خانه های تخریب شده مردم هستیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه نیز با بیان اینكه ظرفیت كارشناسی فنی و مهندسی این سازمان در خدمت مدیریت جامع بحران سیل قرار دارد تا برآورد خسارات دقیق و كارشناسی باشد، گفت: سازمان برنامه و بودجه تمام ظرفیت خود را برای پرداخت كمك های بلاعوض و تسهیلات به مردم مناطق سیل زده در اختیار قرار خواهد داد كه حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان امكان استفاده از ظرفیت قانونی بودجه به صورت نقد و اوراق و جابجایی وجود دارد و اعتبار مورد نیاز برای بازسازی زیربناها كه بالغ بر ۱۳۰۰۰ میلیارد تومان است در دست بررسی است.
رئیس كل بانك مركزی نیز در این جلسه از آمادگی این بانك برای پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان در كوتاهترین زمان ممكن خبر داد.
وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكی هم گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از شیوع بیماری در مناطق سیل زده ارائه كرد و گفت: رییس سازمان بهداشت جهانی در تماس تلفنی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از بیماری ها كه با وجود گستردگی سیل تا كنون هیچ مورد بیماری اپیدمی در مناطق سیل زده مشاهده نشده است، تشكر كرد.
در ادامه این نشست وزرای نیرو، جهاد كشاورزی و راه و شهرسازی گزارشی از برآورد خسارات وارد شده به بخش زیرمجموعه خود در استان های سیل زده ارائه و پیشنهاداتی را برای تامین منابع مالی جهت جبران خسارات وارده مطرح كردند.
در این جلسه رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی هم با اشاره به اینكه برآورد دقیقی از تعداد واحدهای مسكونی تعمیری و نیازمند بازسازی انجام شده است، اظهار کرد: ۱۷۹ هزار واحد مسكونی تعمیری و احداثی در استانهای مختلف شناسایی شده كه البته استان خوزستان نیز پس تعیین تعداد واحدهای مسكونی آسیب دیده باید به این رقم افزوده شود.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط