چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 55400

اطلاعات تکميلي

  • :سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

تحریم ها بازارهای استارتاپ ها را محدود به داخل کرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، محدودیت ارتباطات مالی و سیاسی بین المللی را عامل اصلی کوچک ماندن بازارهای استارتاپ ها و تحدید آن به فضای داخلی دانست.

رضا الفت نسب در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص وضعیت بازار کسب وکارهای مجازی اظهار کرد: شرایط سخت اقتصادی دو سال اخیر بر همه اصناف و کسب و کارها تاثیر گذاشته و کسب و کارهای مجازی هم از این مساله آسیب خورده است.
وی در خصوص ضربه ای که از تحریم ها بر این نوع کسب و کار وارد شده، گفت: خرید سرور ها و بسیاری از سرویس های تبلیغاتی ما از خارج از کشور صورت می گرفت و نظام پرداخت ما با وجود تحریم ها دچار مشکل شده است و ما مجبوریم هویت خود را غیر ایرانی جلوه دهیم. همچنین ما با کمبود یا نبود کالاهای خارجی هم مواجه شده ایم.
الفت نسب در خصوص بازار تقاضا نیز افزود: برای مردم هم در شرایط اقتصادی کنونی خرید اینترنتی و استفاده از خدمات استارتاپ ها اولویت ندارد.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: با توجه به اینکه بازار کسب و کارهای مجازی بزرگ نشده و رونقی را تجربه نکرده، افزایش حقوق ها شرایط دشواری را برای کارفرمای این صنف ایجاد کرده است.
این فعال اقتصادی ادامه داد: از سوی دیگر محدودیت کسب و کارهای مجازی با توجه به شرایط سیاسی ایران و تحریم ها، در ایجاد بازارهای بین المللی باعث شده بازار این نوع کسب و کارها بسیار کوچک شود و نتوانیم به کشورهای خارجی فروش داشته باشیم.
الفت نسب افزود: این صنف کالاهای منحصر به فردی داشت و بسیاری از شرکت ها در این حوزه آمادگی فروش کالا و خدمات در کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، ترکیه و ... را دارند اما شرایط کنونی مانع این کار می شود.
سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی پیش بینی کرد که به زودی تعداد زیادی از استارتاپ ها که نتوانستند برای خود ایجاد بازار کنند، از فضای کسب و کار خارج شوند.
الفت نسب تاکید کرد: اخیرا حدود 50هزار نماد الکترونیکی صادر شده اما محدودیت بازار و حضور بازیگران بزرگ و قدیمی شرایط را برای رقابت بسیار سخت کرده است.
وی البته ورود به بازار مجازی بدون دانش و خلاقیت و تنها با کپی از کارهای خارجی را مشکل دیگر برخی کسب و کارها دانست.

دولت هزینه های کسب و کارهای اینترنتی را به رسمیت بشناسد

این عضو اتحادیه کسب و کارهای مجازی در خصوص معافیت های مالیاتی خاطر نشان کرد: معافیت مالیاتی به نوعی خطر قرمز محسوب می شود و ما چنین انتظاری نداریم اما از دولت و نهادهای مالیاتی درخواست می کنیم هزینه های استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی را به رسمیت بشناسند. هر استارتاپی 5سال از آغاز کار خود زمان نیاز دارد تا بتواند هزینه ها و درآمدهای خود را سر به سر کند. خواسته ما این است که این هزینه ها را محاسبه و سپس مالیات دریافت کنند.
گفتنی است به منظور تأمین حقوق مطرح شده و ساماندهی کسب و کارهای مجازی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به اعطای نماد به کسب و کارهای اینترنتی اقدام کرده که هویت مالک و محل فعالیت آن‌ها احراز شده است.
کسب و کارهای دارای نماد ملزم به رعایت مقررات مندرج در نماد هستند و مدارکی مورد نیاز برای دریافت پروانه کسب داشته باشند، عبارتند از: ارائه نشانی دفتر کار یا اقامتگاه قانونی متقاضی، گواهی صلاحیت شخصی از نیروی انتظامی، گواهی اداره امور مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات قطعی شده، گواهی گذراندن دوره های آموزشی احکام تجارت و کسب وکار، تأییدیه ویژگی‌های تخصصی کسب و کار مجازی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، تصویر کارت ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی و یا گذرنامه و پروانه کار برای اتباع خارجی ، تصویر کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم یا پزشکی برای آقایان کمتر از پنجاه سال سن یا گواهی اشتغال به تحصیل، پروانه تخصصی و فنی یا دیپلم فنی یا مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط، یا معرفی یک نفر واجد شرایط مذکور برای صنوف و مصوبه هیأت مدیره برای صدور پروانه کسب به نام مدیر عامل یا یکی از صاحبان امضاء مطابق اساسنامه و آخرین آگهی روزنامه رسمی ثبت شرکت برای اشخاص حقوقی.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395