سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 55397

بازنشر پرحاشیه اخبارسوخته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: طی روزهای گذشته برخی از خبرگزاری ها با انتشار اخباری که مدت ها از زمان وقوع آنها گذشته است، خیل عظیمی از نگاه ها را متوجه خود کردند.

 

روزدوشنبه بازنشر یک خبر مربوط به بهمن ماه 97 که درخصوص ابطال بخشنامه های وزیر صنعت درباره عدم درج قیمت برخی محصولات خوراکی با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری بود، در یکی از خبرگزاری های رسمی، بازخورد گسترده ای به دنبال داشت که گویی اتفاق جدیدی رخ داده است.
ابطال بخشنامه های وزیر صنعت
خبر این بود که: دیوان عدالت اداری بخشنامه‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت که تولیدکنندگان برخی محصولات از جمله صنایع بیسکوئیت، شیرینی، کیک، شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولزی بهداشتی و محصولات کارخانه‌ای کنسرو، کمپوت، سس، ترشی، شور، مربا و عسل را از درج قیمت معاف کرده بود را غیر قانونی دانست و ابطال کرد.
متن مصوبات مورد شکایت و رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در این باره به شرح زیر است:
۱۱۹۳۵۹ / ۶۰ ـ ۲۲ / ۵ / ۱۳۹۶
« جناب آقای خسرو تاج، قائم‌مقام وزیر در امور تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران
جناب آقای صالحی نیا، معاون امور صنایع
جناب آقای صادقی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی
جناب آقای نوایی معاون وزیر، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان
رؤسای محترم سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها
موضوع: شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار
با سلام
در راستای اجرای بند «۲۲» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مشعر بر شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار» و ایجاد فضای رقابتی سالم و بهبود فضای کسب و کار، رعایت توأمان حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و حذف واسطه‌های غیر ضرور در زنجیره تأمین و توزیع کالا با هدف کاهش قیمت مصرف‌کننده و حداکثر نمودن منافع مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار رقابتی همچنین اجرای ماده «۵» قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، ماده «۶» قانون تعزیرات حکومتی و ماده «۱۵» قانون نظام صنفی و به جای الزام تولیدکنندگان به درج قیمت مصرف‌کننده بر روی کالا، طرح «درج و یا نصب برچسب قیمت توسط واحدهای خرده‌فروشی» برای اجرا در خصوص کالاهای منتخب ذیل در سراسر کشور ابلاغ می‌گردد.
الف ـ فهرست محصولات مشمول طرح
محصولات صنایع بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات
انواع چیپس و اسنک
محصولات صنایع سلولزی بهداشتی
ب ـ زمان شروع اجرای طرح
از ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۶
ج ـ چگونگی اجرای طرح
در این مرحله واحدهای تولیدی مشمول، بدون الزام به درج قیمت مصرف‌کننده بر روی کالاها موظفند با رعایت شرایط رقابتی، محصولات خود را قیمت‌گذاری و به بازار عرضه نمایند و کلیه واحدهای خرده‌فروشی نیز مکلفند مطابق قوانین موضوعه نسبت به اطلاع‌رسانی قیمت‌های این گروه از کالاها به وسیله درج و یا نصب برچسب قیمت بر روی کالا، در محل عرضه و مستند به فاکتورهای خرید و با حداقل قیمت رقابتی و رعایت انصاف اقدام و در صورت تقاضای مصرف‌کننده فاکتور رسمی صادر نمایند.
سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانها، مسئول نظارت بر حسن اجرای این طرح خواهد بود.
محمدرضا نعمت‌زاده
۱۲۴۰۰۳ / ۶۰ ـ ۹ / ۶ / ۱۳۹۶
جناب آقای خسرو تاج
قائم مقام وزیر در امور تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران
جناب آقای صالحی‌نیا
معاون امور صنایع
جناب آقای صادقی
معاون امور اقتصادی و بازرگانی
جناب آقای نوایی
معاون وزیر، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان رؤسای سازمانهای
صنعت، معدن و تجارت ۲۱ استان و جنوب استان کرمان
موضوع: شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار
با سلام
بدین وسیله اقلام زیر به کالاهای مندرج در بند (الف) ابلاغیه شماره ۱۱۹۳۵۹ / ۶۰ ـ ۲۲ / ۵ / ۱۳۹۶ اضافه می‌شود:
الف ـ فهرست محصولات مشمول طرح
انواع محصولات کارخانه ای، کنسرو، کمپوت، سس، ترشی، شور، مربا و عسل دارای بسته بندی.
ـ محمد شریعتمداری »

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری

مطابق ماده ۵ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مصوب سال ۱۳۸۸ مقرر شده است « کلیه عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مکلفند با الصاق برچسب روی کالا یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمت را به طور روشن و مکتوب به گونه‌ای که برای همگان قابل رؤیت باشد، اعلام نمایند.» همچنین به موجب بند ۲ـ ۱ ماده ۱ همین قانون «عرضه‌کنندگان کالا و خدمات به کلیه تولیدکنندگان، واردکنندگان، توزیع‌کنندگان، فروشندگان کالا و ارائه‌کنندگان خدمات اعم از فنی و حرفه‌ای و همچنین کلیه دستگاهها، مؤسسات و شرکتهایی که مشمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است و به طور مستقیم یا غیرمستقیم و به صورت کلی یا جزئی کالا یا خدمت به مصرف‌کننده ارائه می‌نمایند، اطلاق می‌شود.» بنابراین عرضه‌کنندگان کالاها و خدمات که مطابق ماده ۵ قانون یاد شده موظف به الصاق بر چسب و قیمت کالاها به طور روشن و مکتوب شده‌اند، براساس بند ۲ـ ۱ ماده ۱ همین قانون هم شامل تولیدکنندگان و هم شامل توزیع‌کنندگان و فروشندگان کالاها می‌شود و در عین حال، مفید الزام تولیدکنندگان کلیه کالاها و محصولات به درج برچسب قیمت بر روی محصولاتشان می‌باشد. از این رو حکم مقرر در بخشنامه‌های شماره ۱۱۹۳۵۹ / ۶۰ ـ ۲۲ / ۵ / ۱۳۹۶ و شماره ۱۲۴۰۰۳ / ۶۰ ـ ۹ / ۶ / ۱۳۹۶ وزیر صنعت، معدن و تجارت که تولیدکنندگان محصولات مندرج در بخشنامه‌ها از جمله صنایع بیسکوئیت، شیرینی، کیک، شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولزی بهداشتی و محصولات کارخانه‌ای کنسرو، کمپوت، سس، ترشی، شور، مربا و عسل را از درج قیمت معاف کرده، خلاف قانون و خارج از اختیار است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ـ محمدکاظم بهرامی

با وجود اینکه 3 ماه از اعلام و انتشار این خبر گذشته و این خبرگزاری پس از 3 ماه به بازنشر آن بدون تغییر اقدام کرده است، اما در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت که گویا حتی برخی از اصحاب رسانه از اتفاقات حوزه هایی که در آن فعالیت می کنند، بی اطلاعند چرا که سمت های برخی از افرادی که در این خبر نام آن ها ذکر شده، تغییر کرده و امروز در این مقام نیستند.

سردرگمی متقاضیان ورود به مدارس سمپاد

همچنین باز نشر یک مصاحبه مربوط به دو سال قبل که از حذف مدارس سمپاد خبر می داد، دانش آموزان متقاضی ورود به مدارس سمپاد متوسطه اول را نگران کرد آن هم در در شرایطی که با ثبت نام متفاضیان ورود به این مدارس همزمان شده است.
بار دیگر فضای ملتهبی میان دانش آموزان متقاضی پایه هفتم مدارس سمپاد و اولیا این دانش آموزان به دنبال انتشار گفتگویی با معاون آموزش ابتدایی که خبر از حذف مدارس سمپاد متوسطه اول داده بود، ایجاد شده است در حالیکه این گفتگو که از اول هفته روی خروجی خبرگزاری منسوب به آموزش و پرورش رفته؛ از اساس دچار مشکل است.
مصاحبه رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش با یکی از خبرگزاری‌ها درباره حذف سمپاد متوسطه اول مربوط به بهمن ماه سال ۹۶ است (که هم اکنون نیز روی خروجی این خبرگزاری وجود دارد) و این مصاحبه به دنبال مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و دستور وزیر آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون‌های زائد در مدارس ابتدایی که به دنبالش به حذف مدارس سمپاد می‌انجامید صورت گرفته بود که پس از رایزنی‌های بسیار و اعتراض سمپادی ها و کارشناسان این مصوبه به امضای رئیس جمهور نرسید و در نهایت سال گذشته آزمون هوش ریون جایگزین آزمون پیشرفت تحصیلی برای ورود به مدارس سمپاد شد.
حال این خبرگزاری اقدام به باز نشر این مصاحبه کرده به گونه‌ای که گویی این مصاحبه به تازگی رخ داده و همه اینها دوباره فضای جامعه سمپاد را ملتهب کرده است. خصوصاً آنکه در این مصاحبه ذکر می‌شود طی سه سال قرار است مدارس سمپاد متوسطه اول حذف شوند.
این در حالیست که طی چند روز گذشته فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها با تاکید بر اینکه مدارس سمپاد با قدرت بیشتری به کار خود ادامه می‌دهد، گفت: سمپاد با قوت و قدرت رو به جلو حرکت می‌کند. روز گذشته نیز جلسه‌ای درباره چگونگی برگزاری آزمون برای ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد برگزار شد و این آزمون در تیرماه برگزار خواهد شد. آزمون مثل گذشته یک آزمون هوش استاندارد است که البته مشکلات سال قبل را نخواهد داشت و آزمون پیشرفت تحصیلی نیز نخواهد بود.
وی ادامه داد: مصوبه ۹۵۱ آخرین مصوبه درباره مدارس سمپاد است که نه تنها نکته‌ای برای تضعیف این مدارس ندارد بلکه این مصوبه در راستای تقویت این مدارس است.
حذف نشدن مدارس سمپاد در روز ۲۴ شهریورماه 97 در سایت دانشگاه منتشر شد.

جوسازی رسانه ای

این دو خبر مثالی بود از اقدام غیرحرفه ای برخی خبرگزاری ها در پوشش اخبار سوخته و فاقد عنصر خبری بسیار مهم زمان، آن هم در شرایطی که فضای جامعه تشنه شنیدن خبری از حوزه های یاد شده است.
و اینگونه است که این خبرگزاری ها توانستند نگاه های زیادی را به خود جلب کنند و صد البته نگاه هایی سرشار از حیرت!
اما امروز و با گسترش فضای مجازی که در انتشار اخبار از رسانه های خبری مکتوب و حتی خبرگزاری ها پیشی گرفته اند و حتی کم از دقیقه ای خبرها به طور گسترده منتشر می شود، دیگر وقت خبر رسانی خبرهای سوخته و نادرست نیست.
به اعتقاد کارشناسان رسانه‌اي بازنشر گزارش‌هاي سوخته از تاكتيك‌هاي خبرگزاری ها و روزنامه های گمنام و كم مخاطب براي جذب مخاطب است که البته برخی براي راه‌اندازي عمليات رواني علیه بازار و فضای جامعه از این رسانه ها استفاده می کنند.
با توجه به اینکه خبرگزاری های یاد شده از جمله خبرگزاری های رسمی و پرمخاطب کشور هستند انتظار می رود در نشر اخبار بیش از این دقت کنند تا بهانه به دست فرصت طلبان ندهند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395