سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 55342

اطلاعات تکميلي

  • با هشدار آژانس بین المللی انرژی؛

قیمت نفت از صعود بازماند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت روز گذشته، معاملات را با کاهش قیمت آغاز کرد. این در حالی است که بازار روز های گذشته را در وضعیت مثبت سپری کرده بود. با این حال آژانس بین المللی انرژی هشدار داد که قیمت های بالا تقاضای نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد، مساله ای که موجب شد بازار تا حدودی عقب نشینی کند.

در نتیجه قیمت نفت که روز جمعه به بالا ترین میزان پنج ماه گذشته رسیده بود، روز گذشته تا حدودی کاهش یافت، اما کارشناسان بر این باورند که نگرانی ها نسبت به محدودیت عرضه جهانی همچنان از قیمت ها پشتیبانی می کند.
فاتح بیرول مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در خصوص وضعیت بازار نفت اظهار کرد: قیمت فعلی نفت در بالای ۷۰ دلار در هر بشکه، به تقاضای جهانی برای نفت لطمه زده و ممکن است در نتیجه آن تقاضا در سال جاری کمتر از میزان پیش بینی شده رشد کند.
وی در مصاحبه با پلاتس اظهار کرد: افزایش اخیر قیمت نفت روی تقاضا تأثیر گذاشته است به خصوص که در کشورهایی مانند چین، آمریکا و هند روی داده که بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان هستند.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود، برآوردش از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ را تغییر نداد و همچنان انتظار دارد ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال میلادی جاری در مقایسه با ۱.۳ میلیون بشکه در روز در سال گذشته رشد کند.
اما قیمت های نفت از اواخر دسامبر تاکنون بیش از ۴۰ درصد رشد کرده و نفت برنت تحت تأثیر اجرای توافق کاهش تولید کشورهای اوپک و غیراوپک تا مرز ۷۱ دلار در هر بشکه صعود کرد.
بیرول گفت: رشد قیمت های نفت ممکن است به تقاضا برای نفت در آسیا آسیب بزند بویژه در کشوری مانند هند که بیش از سایرین از این افزایش قیمت تحت فشار قرار گرفته است.
هند تقریباً ۸۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را وارد می کند و افزایش قیمت خرده فروشی در این کشور، به تورم و افزایش مشکلات مالی دامن زده است.
مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی همچنین پیش بینی کرد با بالا رفتن قیمت ها، رشد تقاضا برای نفت در آمریکا ممکن است همانند سال ۲۰۱۸ قوی نباشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ریسک تأثیر افزایش قیمت روی تقاضا، با نشانه های فراوانی از کند رشد اقتصاد جهانی ممکن است تشدید شود.
بخش پژوهش و تحقیقات اوپک از آژانس بین المللی انرژی هم بدگمان تر بوده و هفته گذشته نسبت به کندی رشد تقاضا هشدار داد و برآوردش از رشد تقاضا برای نفت جهانی در سال میلادی جاری را به دلیل فعالیت اقتصادی کندتر، ۳۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و ۱.۲۱ میلیون بشکه در روز اعلام کرد
به نوشته ایسنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته پیش بینی کرده بود مصرف جهانی نفت امسال ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۰۱.۳۸ میلیون بشکه در روز می رسد.
با این حال فاتح بیرول اظهار کرد ریسک های عرضه ناشی از ابهامات ژئوپلیتیکی در کشورهایی مانند ونزوئلا، ایران، لیبی و الجزایر وی را نگران می کند.

قیمت نفت
اما در این میان همچنان بسیاری بر این باورند که عرضه نفت در آینده نزدیک محدود تر خواهد شد.
به گفته تحلیلگران نفتی در شرکت "انرژی اسپکتس"، انتظار می رود با توجه به سیگنال های مختلفی که در خصوص عرضه از سوی آمریکا، اوپک و متحدان ش وجود دارد، نفت در بازه محدودی در مرز ۷۰ دلار در هر بشکه معامله شود.
رئیس شرکت ملی نفت لیبی روز جمعه هشدار داد: تشدید درگیری ها ممکن است تولید نفت این کشور را متوقف کند.
اوپک و هم پیمانانش در ژوئن برای تصمیم گیری در خصوص ادامه اجرای توافق کاهش تولید دیدار خواهد کرد. اوپک و روسیه و سایر تولید کنندگان غیراوپک موافقت کرده اند از اول ژانویه به مدت شش ماه تولیدشان را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده عضو اوپک است مایل است به کاهش تولید ادامه دهد، اما منابع آگاه در اوپک اظهار کردند این گروه ممکن است در صورت ادامه اختلالات تولید در نقاط دیگر، تولیدش را افزایش دهد.
تحلیلگران اقتصادی مؤسسه مالی آر بی سی کاپیتال مارکت نیز بر این باورند بهای نفت خام برنت در تابستان سال 2019 به بیش از 80 دلار افزایش خواهد یافت.
بنابر پیش بینی استراتژیست های مؤسسه مالی آر.بی.سی کاپیتال مارکت، بهای دو شاخص مذکور به سبب کاهش تولید نفت اوپک، تصمیم غیرمعقولانه آمریکا برای اعمال تحریم  براعضای موثر این سازمان و نابسامانی های سیاسی در لیبی با افزایش فزاینده ای روبرو خواهد شد.
این گزارش حاکی است احتمالا بهای نفت برنت به دلیل مسایل ژئوپولتیکی امسال از مرز 80 دلارفراتر خواهد رفت.
مبلغ 80 دلار یک آستانه است که کشورهای مصرف کننده نفت مانند هند این رقم را بیش از حد در نظر گرفته اند و تحلیل گران آنرا آغاز نابودی تقاضای نفت در بازار جهانی توصیف می کنند.
کشورهای عضو اوپک همراه با برخی تولیدکنندگان غیر اوپک در نشست آذر ماه سال گذشته توافق کردند که عرضه نفت را به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه کاهش دهند، اما ایران از این کاهش مستثنی شد.
کاهش تولید اوپک و متحدانش، تحریم های آمریکا علیه نفت کشورهای ایران و ونزوئلا و همچنین تشدید بحران های سیاسی در لیبی سبب شده است افزایش بهای نفت بسیاری را شوکه کند.
در سال جاری میلادی، عرضه نفت اوپک تاکنون یک میلیون و 500 هزار بشکه کاهش یافته و سبب شده است قیمت شاخص نفت خام برنت حدود 30 درصد افزایش یابد.
بر اساس گزارش های خبری، میزان تولید روزانه نفت خام لیبی در ماه مارس (اسفند 97-فروردین 98) یک میلیون و 100 هزار بشکه بود.
تولید نفت در کشور بحران زده ونزوئلا نیز به سقوط خود ادامه داد و با 289 هزار بشکه کاهش به 732 هزار بشکه در روز رسید.
در نتیجه قیمت نفت خام برنت در معاملات روز گذشته، با 1.02 درصد کاهش برابر با 73 سنت به 70 دلار و 82 سنت به ازای هر بشکه رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 1.1 درصد کاهش برابر با 70 سنت با قیمت 63 دلار و 19 سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط