سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 08:26
کد خبر: 55340

صندوق توسعه، صورتحسابهای صوری را نقد نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

فلسفه وجودی حساب ذخیره ارزی و بعد از آن صندوق توسعه ملی مدیریت منابع حاصل از صادرات نفتی کشور به عنوان یک ثروت ملی بود. منابعی که پیش از آن به طور کامل در اختیار دولت بود و با اخذ مجوز از مجلس امکان هزینه آنها فراهم و در عمل دولت ها نیز دغدغه ای جدی در مهار مصرف این منابع نداشتند.

به هر شکل زمانی که بر بین نسلی بودن منابع حاصل از صادرات نفت تاکید شد در در نهایت حساب ذخیره ارزی در سال 79 تشکیل و به دلیل مبسوط الید بودن دولتها در استفاده از این حساب در نهایت صندوق توسعه ملی در برنامه پنجم توسعه جایگزین آن شد. اما تجربه نشان می دهد که نگاه دولت ها به صندوق توسعه ملی همچنان همان است که بود.
دولتها فارغ از جناح و نحله ای که از آن برآمده اند در برخورد با منابع صندوق توسعه ملی یکسان عمل کرده این صندوق را قلکی می دانند که با ناخنک زدن به محتویات آن می توانند کسری ها نقائص خود در مدیریت منابع را جبران کنند.
همین طرز تلقی باعث می شود که همیشه حجم بالای مطالبات از صندوق توسعه ملی از سوی دولتها مطرح شود. اخرین نمونه آن نحوه برخورد با حادثه تلخ سیل است.
می بینیم به محض آنکه تب و تاب روزهای نخست وقوع سیل فروکش کرد به ناگهان دستگاههای مختلف شر وع به اعلام امارهای مختلف در مورد خسارت سیل کردند، آمارهایی که حتی دستگاههایی مانند سازمان برنامه و بودجه انرا غیر مستند می دانند. اما این صدور صورتحسابها که حتی شائبه حساب سازی برای سهم بری بیشتر از منابع آتی را هم به دنبال داشت شاهد اظهار نظر مدیران ارشد ستیم که استفاده ز منابع صندوق ذخیره ارزی را برای بازسازی خسارتهای سیل نه تنها لازم بلکه حتمی اعلام می کنند.
 امانامه مقام معظم رهبری در عمل مانع تداوم ین روند غلط شد. تاکید بر استفاده منابع موجود و استفاده از منابع صندوق توسعه به عنوان آخرین راه حل در عمل مانع نقد شدن صورتحسابهای صوری می شود که در این روزها به نام سیل صادر شده است.
متاسفانه این یک واقعیت است که مدیریت منابع و انضباط مالی در شاکله دولت ایران یکی از ضعیف ترین وجوه مدیریتی است که بارها مورد انتقاد قرار گرفته است و به دلیل آنکه هیچ عزم جدی برای اصلاح آن وجود نداشته، هیچگاه اصلاح نشده است.
روند غلط تخصیص 15 میلیارد دلار منابع ارزی کشور در سال 97 که می باید هزینه واردات کالاهای اساسی می شد و در نهایت صرف واردات قهوه جوش و... شد در نهایت هم هنوز هیچ کس پاسخگوی این تلاف عظیم منابع نیست، نزدیک ترین مثال به موضوع توزیع منابع توسط دولت است، چه تضمینی وجود دارد این اتفاق در سال جاری بر سر منابع صندوق توسعه ملی نیاید؟
متاسفانه ساختار غلط توزیع منابع دولتی که از میانه دهه هشتاد با انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مدیریت کشور دچار بحران های بیش از پیش هم شده، هنوز بهبود پیدا نکرده است و ساختار جزیره ای دولت نیز مزید بر علت است که اتلاف منابع در این ساختار سر به فلک می زند. دولت پیش از آنکه به نقد کردن منابع صندوق توسعه برای جبران خسارتهای سیل زدگان بپردازد بهتر است به برآورد دقیق خسارات، منبع موجود، برآورد کسری احتمالی پرداخته سپس با بازنگری در نظام توزیعی که سال گذشته فاجعه 15 میلیارد دلاری را منجر شد پرداخته و در نهایت به شرط ضرورت از منابع بین نسلی صندوق استفاده کند.
شاید پاسخ رهبری به درخواست اخیر دولت در زمینه تخصیص منابع صندوق ذخیره ارزی تلنگری باشد برای ایجاد یک عزم جدی در بدنه دولت جهت اصلاح این ساختار ناموزون.
البته قابل پیش بینی است که این اتفاق بهانه ای خواهد بود برای کسانی که از اختلاف در میان مسئولین کشور سود می برند تا با داستان پردازی و تراشیدن وجوه سیاسی غیر مرتبط، از این اتفاق برای خود آبی گل آلود کنند و توری بیندازند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395