سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 55336

اطلاعات تکميلي

  • در راستای اجرا نشدن قانون بهبود کسب و کار مطرح شد؛

قوانینی بدون ابزار اجرایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: قانون بهبود محيط كسب ‌و كار مصوب 16/11/1390 حاوی 29 ماده است كه قابل تقسيم به 53 حكم است. با گذشت بیش از هفت سال از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن به دولت ، متاسفانه اجرای کامل مفاد آن با تاخیر طولانی مواجه شده است.

چندی پیش غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران در خصوص قانون بهبود محیط کسب و کار اظهار کرد: مجری قانون که دولت است، قانون را خودش اجرا نمی‌کند و همه خواسته ما این است که هر چه سریع‌تر این قانون جدی گرفته شود.
رییس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: نظیر اینگونه قوانین در کشورهای توسعه یافته کم نیست، ما نیز باید از این قانون استقبال کنیم و به آن توجه لازم را داشته باشیم.
به گفته شافعی این قانون در کشورهای توسعه یافته سبب شده که بهره‌برداری فراوانی در توسعه اقتصادی کشورشان داشته باشند ولی ما متاسفانه بزرگترین مشکلی که داریم این بوده که بسیاری از قوانین خوب ما به مرحله اجرایی نمی‌رسد.
وی با بیان اینکه تا زمانی که قوانین در خصوص فضای کسب و کار اجرا نشود و این دیوان سالاری وحشتناک در مسائل اقتصادی ما وجود داشته باشد، محیط کسب و کار نیز دچار فضای مه‌آلودی می‌شود، تصریح کرد: همچنین در جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی دچار مشکلات عدیده‌ای خواهیم شد.
با علیرضا آذربایجانی، داور اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت و گو کردیم و نظر وی را در خصوص اجرایی نشدن این قانون جویا شدیم.
آذربایجانی اظهار کرد: قوانینی هستند که اجرایشان مستلزم یک ترکیب اقدامی و مجموعه سازمانی است. قوانینی مانند قانون بهبود کسب و کار اولاً باید در زمانی که تصویب می شود، همه بسترهای اجرایی آن پیش بینی شود؛ ثانیاً وضعیت تخصصی مجریان آن نیز پیش بینی شود و مهم تر از همه بحث نظارتی آن است که نظارت بر چنین قانونی توسط چه نهادی باید صورت گیرد.
وی افزود: بنابراین اگر یک قانون مانند قانون بهبود در فضای کسب و کار در کشور موفق نشده، دلیل آن این است که یک بُعدی و یک سازمانی به آن توجه شده و به شکل کلی مورد بررسی قرار نگرفته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395