سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 55335

بازتصویب مصوبات مندرس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روزگذشته خبری از دیدار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع اشتغال زایی منتشر شد که با مرور جلسه برگزار شده چیزی جز مرور جلسات گذشته و به تاکید و تصویب مصوبات قبل، نتیجه ای از آن دریافت نمی شود.

همانطور که آنچه تاکنون شاهد بوده ایم، جلسه های متعدد مسئولان در حوزه صنایع دستی و گردشگری با وجود تفاهم نامه ها، قوانین و برنامه های اعلام شده نتیجه بخش نبوده است.
ایجاد اشتغال بخصوص در سال هایی که اقتصاد کشور دچار تلاطم‌های شدید شده است یکی از مهمترین‌ راهکارها برای برون رفت از مشکلات است. برهمین اساس نیز جلسات متعدد و تفاهم نامه هایی برای برنامه ریزی و اجرای طرح های اشتغال زایی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شده که به اعتقاد فعالان این حوزه کارکرد قابل توجهی از این جلسات عاید آن ها نشده است.
باید دانست مشکلات موجود در جامعه از قبیل مشکلات معیشتی، با جلسه ها و تفاهم نامه های تکراری و بی‌حاصل بعضی از مسئولان، قابل حل نیست بلکه به دور از هیاهو باید به سراغ مشکلات رفت نه اینکه صرفا به ایراد سخنرانی و خبرسازی پرداخت.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و وزیر کار دیدار کردند

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک بار دیگر با موضوع اشتغال‌زایی دیدار کردند؛ دیداری که وزیر کار درباره آن گفت: «موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد، بسیار مهم و حیاتی است که باید به تصمیم تبدیل و هرچه زودتر عملیاتی شود.»
این نشست صمیمانه با هدف بررسی فعالیت‌های مشترک و کمک به رونق تولید و اشتغال برگزار شد که تعدادی از معاونان دو دستگاه و مدیران برخی از بانک‌ها هم حضور داشتند و علی‌اصغر مونسان و محمد شریعتمداری در خصوص فعالیت‌های مشترک و هدف‌گذاری برای رونق تولید و اشتغال در کشور با یکدیگر گفت و گو کردند.
علی‌اصغر مونسان در این دیدار با بیان این‌که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده هرگونه همکاری با دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های دیگر برای کمک به رونق تولید و اشتغال در کشور است، گفت: در سازمان میراث فرهنگی ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ایجاد شغل پایدار وجود دارد و می‌توانیم با سرمایه‌گذاری اندک در حوزه‌های مرتبط با مأموریت‌های این سازمان شغل پایدار ایجاد کنیم.
مونسان یادآور شد: توان ایجاد شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی بسیار بالا است و عمده این مشاغل پایدار هستند که با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال یکی از ظرفیت‌های بسیار خوبی که به تازگی در کشور شکل گرفته، بوم گردی است. در حال حاضر ۱۵۰۰ واحد بومگردی در کشور ایجاد شده و هدفگذاری ما احداث ۲۰۰۰ واحد بومگردی است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری علاوه بر اثرات اقتصادی، تأثیرگذاری اجتماعی نیز دارد، به عنوان مثال با رونق گرفتن بوم گردی‌ها شاهد مهاجرت معکوس روستاییان و رونق گرفتن روستاها هستیم.
وی افزود: یکی از مشکلات حوزه گردشگری و صنایع دستی، موضوع بیمه فعالان این دو حوزه است، که در این خصوص نیازمند همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم.
معاون رئیس جمهور گفت: در حوزه صنایع دستی نیز ظرفیت‌های بی شماری داریم که توجه هرچه بیشتر به این هنر صنعت می‌تواند راهگشای مسائل اقتصادی در کشور باشد.
محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست با برشمردن ظرفیت‌های بی‌نظیر اشتغال و تولید در حوزه گردشگری و صنایع دستی از آمادگی کامل وزارت خانه متبوع خود با سازمان میراث فرهنگی برای فعالیت بیشتر در این حوزه با هدف کمک به تولید اشتغال و رونق اقتصادی خبر داد.
او گفت: موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد، بسیار مهم و حیاتی است که باید تبدیل به تصمیم شود و هرچه زودتر عملیاتی شوند.
شریعتمداری افزود: امیدوارم با توجه به موضوعات مطرح شده در این نشست، در قالب توافق‌های جدید کارهای خوبی را در حوزه گردشگری و صنایع دستی با هدف رونق تولید و اشتغال انجام دهیم.

مروری بر جلسات تکراری برای ایجاد اشتغال در صنایع دستی

نزدیک به یک سال از دیدار علی‌اصغر مونسان و علی ربیعی، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گذرد؛ دیداری که در آن به ظرفیت بالای گردشگری و صنایع دستی در اشتغال‌زایی اذعان شد.
ربیعی در حاشیه آن دیدار با یادآوری این‌که در طرح اشتغال فراگیر، ایجاد ۱۴۰ هزار شغل به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مأموریت داده شده است که البته اعتقاد مدیران سازمان میراث فرهنگی بر این است که ظرفیت این سازمان بیشتر از این است، گفته بود: «این در طرح اشتغال فراگیر دارای دو سهم ۱۰ درصدی در حوزه گردشگری و صنایع دستی و در مجموع دارای ۲۰ درصد سهم است که با توجه به این ظرفیت در خصوص نحوه تأمین مالی اجرای این طرح‌ها بحث و بررسی شد و مقرر شد در مدت سه ماه بتوانیم کل منابع تمهید شده از محل طرح اشتغال روستایی را هزینه کنیم و در صورت نیاز از سایر منابع نیز بتوانیم برای این طرح کمک بگیریم تا این طرح هرچه بهتر اجرا شود.»
طرح ویژه ایجاد ۱۴۰ هزار شغل برای رونق بخش گردشگری و صنایع دستی سال ۹۵ در زمان ریاست مسعود سلطانی‌فر به تأیید شورای عالی میراث فرهنگی رسید و قرار بود تا پایان سال ۹۶ محقق شود اما ظاهراً منابع مالی برای آن تعریف نشده بود. در جلسه خردادماه سال ۹۷ ربیعی محل تأمین منابع مالی را مشخص کرد. یک ماه بعد مونسان در جلسه مشترک با وزیر کار، رفاه و تعاون که تفاهم‌نامه آموزش و تربیت ۵۰ هزار تور اپراتور برای رونق گردشگری کشور امضا شد، یادآور شد که «این سازمان متعهد شده است ۳۶ هزار شغل ایجاد کند و ما معتقدیم این هدف با همکاری و مساعدت بیشتر بانک‌های عامل در موضوع تضامین به راحتی قابل اجرا است.» «طرح اشتغال فراگیر هم طرحی است که سازمان میراث‌فرهنگی با سازمان برنامه و بودجه آن را پیش می‌برند، براساس برنامه اولیه سازمان میراث‌فرهنگی متعهد به ایجاد ۱۷۳ هزار شغل در قالب این طرح شد اما این طرح هنوز نهایی نشده است، در صورتی که برنامه اشتغال فراگیر هم نهایی شود سازمان میراث‌فرهنگی می‌تواند در شرایط کنونی کشور، این تعداد شغل را ایجاد کند.»
در نهایت، مرداد ماه سال ۹۷ سازمان برنامه و بودجه با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صندوق توسعه ملی، برای ایجاد ۱۹۰ هزار شغل در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که سهمی از یک میلیون شغل مورد تعهد دولت در قانون بودجه سال ۹۷ بود، تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند.
سیدحمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه، در جلسه امضای آن تفاهم‌نامه یادآور شده بود که «این طرح اشتغال در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ اجرا می‌شود که دولت بر این اساس برای ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی برنامه‌ریزی کرده است. در طرح اشتغال مربوط به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هشت هزار پروژه تعریف شده که در فاز نخست ۱۵۶ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود که در فاز دوم باید به بیش از ۱۹۰ هزار فرصت شغلی برسد. این پروژه‌ها در دو بخش شهری و روستایی تعریف شده‌اند که سهم هر استان مشخص است که اگر هر یک به جذب اعتبار تعیین شده موفق نشوند این منابع مالی به دستگاه دیگری در همان استان داده می‌شود. اعتبار و تسهیلات این هشت هزار پروژه و ایجاد ۱۹۰ هزار شغل نیز با حمایت سازمان برنامه و بودجه در قالب منابع عمومی و بانکی و صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود.»
علی‌اصغر مونسان - رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - در همان جلسه وعده داد که تا آخر سال ۱۵۶ هزار شغل ایجاد شود. او گفته بود: «اگرچه پنج ماه از سال ۹۷ گذشته و مهلت کمی برای ایجاد ۱۵۶ هزار شغل تا پایان سال باقی مانده، اما تلاش خود را می‌کنیم تا در مرحله نخست به این تعداد شغل دست یابیم و سپس برای ۱۹۰ هزار شغل در فاز بعدی اقدام کنیم.»
حالا در سال جدید، دیدار تازه‌ای بین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفته و بی‌آنکه به وضعیت شغل‌های ایجاد شده در گردشگری و صنایع دستی مطابق تعهدات و تفاهم‌نامه‌ها اشاره‌ای شود، ظرفیت بالای این حوزه‌ها در ایجاد اشتغال مرور شده است.
این درحالیست که فعالان صنایع دستی و گردشگری از شرایط کاری خود گلایه دارند و هر روز بر مشکلاتشان افزوده می شود.
باید دید آیا مسئولان دستگاه‌های متولی در صدد رفع این مشکلات خواهند بود یا همچنان به برگزاری جلسات بی نتیجه اکتفا خواهند کرد!

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط