دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 55334

بازگشت "لاله زار" به دنیای نمایش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: تئاتر نصر یکی از اولین سالن‌های تئاتر ایران است و در دوره قاجار در خیابان لاله‌زار ایجاد شده که حالا پس از 17 سال درهای آن به روی مردم باز می‌شود.

تئاتر نصر را به عنوان نخستین تماشاخانه تهران نیز نامگذاری کرده‌اند که سال‌های سال درب آن به روی مردم بسته شده بود، اما نهایتا  شهرداری تهران در تفاهم‌نامه‌ای با سازمان‌های مختلف تئاتر نصر را خریداری کرد.
علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲،  با اعلام خبر بازگشایی درهای تئاتر نصر در خیابان لاله‌زار به روی مردم گفت: معتقدیم که ترمیم، احیاء و باززنده سازی خیابان لاله‌زار یک پروسه تدریجی و نه یک پروژه است و باید در همان مدت زمانی که دچار تخریب شده است احیاء شود.
وی ادامه داد: در مرحله‌ اول باید به مردم و متخصصان و غیره نشان بدهیم که چه ظرفیت‌هایی در خیابان لاله‌زار وجود دارد و چه بلایی بر سر دارایی‌های شهر آمده است که پروژه تئاتر نصر نیز جزو املاکی است که شهرداری تهران آن را خریداری کرده و برای مرمت در اختیار سازمان زیباسازی قرار داده است که براساس تصمیم مدیریت شهری قرار است درهای این تئاتر به مدت یک هفته به روی مردم بازگشایی شود که خوشبختانه این مهم مورد استقبال بی‌نظیر مردم قرار گرفته است.
وی در پاسخ به چرایی بازگشایی درهای تئاتر نصر، اظهار کرد: درهای تئاتر باز شده تا مردم ببینند که چه بلایی بر سر دارایی‌های شهر آمده و انگیزه و مطالبه‌ای برای حفاظت، مرمت و احیای آن انجام بگیرد و بیشتر یک تلنگر به فضای فرهنگی، هنری و مدیریتی است تا یاد بگیریم از سرمایه‌های شهرمان حفاظت کنیم و تاکید شود که رویکردمان را باید با مواجه با میراث شهر تغییر دهیم.
شهردار منطقه ۱۲ با بیان این‌که قرار است درهای تئاتر نصر به مدت یک هفته به روی مردم باز شود اما به نظر می‌رسد با توجه به استقبال بی‌نظیر مردم مواجه شده به نظر می‌رسد این مدت تمدید شود، ادامه داد: ما به دنبال کار نمایشی و شوآف نیستیم بلکه می‌خواهیم ضمن مرمت این تئاتر کاربری متناسب و هماهنگ با ملک را ایجاد کنیم و به نظر می‌رسد مجددا در این فضا مکانی را برای اهالی تئاتر ایجاد کنیم.
به این ترتیب سازمان زیباسازی شهرداری تهران پس از ۱۷ سال از آخرین اجرا در تئاتر نصر با همکاری یک استودیو، فراخوانی را اعلام کرده است که بر اساس آن تعداد محدودی از گروه‌های تئاتر می‌توانند چند اجرای محدود در این تماشاخانه تاریخی تهران داشته‌ باشند. به همین بهانه مردم نیز می‌توانند برای دیدن این اجراها در تئاتر نصر که یکی از قدیمی‌ترین سالن‌های تئاتر تهران است حضور پیدا کنند. آخرین باری که در این سالن تئاتر اجرا شده و مردم در آن حضور پیدا کرده‌اند به ۱۷ سال پیش باز می‌گردد و اولین تئاتر در این سالن در زمانی که تماشاخانه دائمی تهران نام داشته حدود ۷۸ سال پیش اجرا شده‌ است.
بعد از این چند اجرا این تماشاخانه برای انجام عملیات مرمت تعطیل خواهد شد. این برنامه به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی (۱۸ آوریل – ۲۹ فروردین) تدارک دیده‌ شده‌ است.
علاقه مندان از تاریخ ۲۳ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۸،شنبه تا چهارشنبه از  ساعت ۱۱ صبح،پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۱ و ۱۶ می توانند جهت رزرو با شماره ۰۹۳۹۳۸۸۴۹۰۳ تماس بگیرند.

رویای موزه شدن تئاتر نصر به واقعیت نزدیک شد

تئاتر نصر یکی از اولین سالن‌های تئاتر ایران، در تهران، خیابان لاله زار روبروی کوچه بوشهری واقع شده است. این اثر در ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۲۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
تئاتر «نصر» یکی از قدیمی‌ترین تماشاخانه‌های تهران است که از گذشته تا امروز ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته. بعد از گذشت سه دهه متروک ماندن این بنای تاریخی، حالا که رویای موزه شدنش به واقعیت نزدیک شده است.
در سال ۱۲۹۴ در قسمت جنوبی گراند هتل نصراله باقراف سالنی را بنا کرد و برای نخستین بار تئاتر اجرا کرد سپس تغییرات جدیدی در مهمانسرا و به تبع آن سالن بوجود آورد.
این سالن نمایش به ابتکار علی وکیلی که در تأسیس سینما در ایران نقش مهمی داشت، به شکل سالن چند طبقه و بیضی شکل بازسازی شد. بدین شکل "گراند سینما" در سال ۱۳۰۴ متولد شد، اما طولی نکشید که یکی از اولین سالن‌های سینما دوباره سالن نمایش شد و از بسیاری از نمایش‌های مشهور وقت از جمله "خسرو و شیرین" میزبانی کرد. آن سال‌ها، سال‌های رشد انفجاری تئاتر و سینمای ایران بود.
در سال ۱۳۰۷ سینمای گراند هتل برای بانوان هم اجرا داشت و خانم‌ها از در گراند سینما و آقایان از در گراند هتل وارد می‌شدند.
با افتتاح تماشاخانه دایمی تهران در اول دی ماه ۱۳۱۹ و اجرای نمایش های منظم هفتگی در مکان هنرستان هنرپیشگی و به دلیل استقبال پایتخت نشینان از تئاتر ومحدودیت ظرفیت تماشاخانه هنرستان هنرپیشگی، سید علی خان نصر با کمک رییس کل شهربانی در اوایل اردیبهشت سال ۱۳۲۰ سالن گراند هتل را که در آن زمان شعبه ای از بنگاه سینمای دیده بان بود به مبلغ سه هزار ریال اجاره کرد و حدود ۲۵ هزار ریال هم از محل بودجه هنرستان هنرپیشگی برای مرمت و تبدیل غرفه‌های کوچک به سالنی با صندلی هزینه کرد تا تماشاخانه دایمی تهران ۷ الی ۹ شب پنجشنبه ۱۰ مهرماه ۱۳۲۰ در سالن گراند هتل افتتاح شد.
در دورانی که خیابان‌های تهران را چاه‌های نفت رشد می‌دادند و ویترین‌های پر زرق و برق اروپایی باغ‌های توت و انگور را آهسته به حاشیه می‌راندند، سید علی خان نصر همراه با تعدادی از بزرگان تئاتر تهران هنرستان هنرپیشگی را در خیابان لاله‌زار تأسیس کرد. همچنین سالن نمایش "گراند هتل" را اجاره و در این محل "تماشاخانه تهران" را تأسیس کرد. در آن زمان باب جدیدی از نمایش‌های ایرانی به روی مردم گشوده شد که با همکاری عبدالحسین نوشین شکوفا شد.
سیدعلی خان نصر شخصا ریاست این تماشاخانه را به عهده داشت، اما پس از آن که پست سفیر ایران در چین به او پیشنهاد شد به دلیل فعالیت‌های سیاسی تصمیم گرفت مدیریت تماشاخانه را به احمد دهقان بسپارد و او مدیر داخلی تئاتر شد. در این زمان بر روی تماشاخانه نصر نام تئاتر تهران نهاده شد. در واقع از حدود یک سال بعد، احمد دهقان مدیریت این تماشاخانه را به عهده گرفت.
با گذران روزهای درخشان و پر رونق "تماشاخانه تهران" و مجله "مصور تهران"، احمد دهقان توانست پله‌های ترقی را طی کند و به وکالت مجلس برسد و بسیار صاحب نفوذ شود. همین موضوع موجب شده او در سال ۱۳۲۹ در دفتر کارش که در طبقه بالا ساختمان تماشاخانه تهران بود، ترور شود. شاید این یکی دیگر از مرگ‌های تلخی بود که لاله‌زار شاهد آن شد.
از اواسط دهه ۱۳۳۰ بود که دوران افول لاله‌زار آغاز شد. در سال‌ 1337 تماشاخانه تهران چندین بار در حریق سوخت و برادران والا که دوستان دهقان بودند، بعد از او کار این تماشاخانه و مجله مصور تهران را ادامه می‌دادند، تصمیم گرفتند جای این تماشاخانه سینما بسازند اما انگار تماشاخانه بودن بیشتر برازنده این ساختمان بود و جوانی به نام "شروان" صاحبان تماشاخانه را راضی به بازسازی آن کرد و پس از تعمیر در سال ۱۳۴۱ به پاس خدمات ارزنده سید علی خان نصر که در بهمن ۱۳۴۰ فوت شده بود با عنوان تئاتر نصر بازگشایی شد اما به تدریج تالار دچار رکود و نهایتا تعطیل شد.
تا دهه ۱۳۶۰ تئاتر نصر به زور خود را سرپا نگاه داشته بود. در سال ۱۳۶۷ واحد جهاد دانشگاهی برای احیا تئاتر نصر این مکان را اجاره  و آن را بازگشایی کرد اما به دلیل فرسودگی سرانجام در مرداد ۱۳۸۱ در حین اجرای نمایش " سی و هفت شاهی جناب میرزا" تعطیل شد و سرانجام کارش به جایی کشید که درهایش برای مدتی نامعلوم بسته شد و تئاتر نصر تا امروز متروک ماند.
اردیبهشت ۸۷ کارمرمت و بازسازی تئاتر«نصر» در فاز نخست بازسازی‌ این ساختمان آغاز شد اما در خرداد ماه این اقدامات به دلیل کمبود بودجه و اعتبارمتوقف شد و دی ماه همان سال اعلام شد که روند بازسازی منوط به تفاهم با کمیته امداد امام به عنوان مالک بنا است. نهایتا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۶ با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین کمیته امداد امام خمینی به عنوان مالک و جهاد دانشگاهی که سرقفلی این بنا را در اختیار داشت با شهرداری تهران، تملک این بنا در اختیار سازمان زیباسازی شهرداری تهران درآمد تا این سالن نمایش تاریخی مورد مرمت و بازسازی و تبدیل به موزه شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط