یکشنبه, 25 فروردين 1398 ساعت 05:00
کد خبر: 55204

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیات مدیره سندیکای شرکت های ساختمانی عنوان کرد

افزایش 150درصدی قیمت مصالح ساختمانی با نوسانات ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصادعضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت و سندیکای شرکت های ساختمانی از افزایش قیمت در برخی مصالح ساختمانی تا 150درصد پس از بروز نوسان در بازار ارز خبر داد.

جواد خوانساری در گفت وگو با عصر اقتصاد درباره موانع رونق تولید در صنعت ساختمان، گفت: عمده ترین مسئله در تنظیم برنامه ها و اجرای آن است و باید مسائل با دیدگاه کارشناسی بررسی شود. زمانی که سال جدید  آغازمی شود وعده هایی داده اما در واقع یک بی نظمی دیده می شود و نبود مدیریت قوی و منسجم باعث شد درسال های گذشته صنعت کارآمدی خود را از دست داده و بیکاری افزایش پیدا کند.  امسال به علت سیل بخش کشاورزی هم مختل شده است.
عضوهیات مدیره سندیکای ساختمانی درباره مصالح ساختمانی گفت: این بازار از سال گذشته به دلیل نوسان های نرخ ارز، دچار تغییرات جدی شد تا جایی که قیمت میلگرد و آهن که هر کیلو دوهزار تومان بود به پنج هزار تومان افزایش پیدا کرد.
خوانساری ادامه داد: یکی از مصارف اصلی ساختمان، آهن است که قیمت آن 150 درصد افزایش پیدا کرده است و مصالح دیگر به همین ترتیب افزایش پیدا کرده و در قیمت نهایی تاثیر گذار است .
خوانساری درباره بودجه عمرانی خاطر نشان کرد : پروژه های عمرانی به پایان نخواهد رسید  و یکی از دلایل نا تمام ماندن آن ها این است که بودجه عمرانی در نظر گرفته شده صرف بودجه جاری می شود یا اوراق مدت دار قابل بهره برداری نیست.
وی اظهار کرد : بیش از 7 هزار پروژه نیمه تمام وجود دارد که پیشرفت فیزیکی آنها بین 10 تا 70 درصد است. در شرایط فعلی  اتمام این پروژه ها هزینه های  گزافی را به اقتصاد تحمیل می کند مانند  اتوبان جاده چالوس که حدود 28 سال ساخت آن طول کشیده و دوقطعه اصلی که میان راه است هنوز شروع نشده است و از سوی دیگر حدود 280 سد ساخته شده است.
این فعال بخش خصوصی درباره تمهیدات و تسهیلات دولت برای بخش خصوصی اظهار کرد: حمایت از بخش خصوصی باید  جنبه واقعی و عملی به خود بگیرد و صرفا یک شعار که هیچ کمکی نخواهد کرد.
وی ادامه داد: قوانین، تصویب می شود و در اختیار نهاد های اجرایی مانند سازمان تامین اجتماعی، وزارت کار و بانک مرکزی قرار می گیرد اما در اجرا مراحل اداری و بروکراسی در نهایت موجب کند شدن فعالیت ها می شود.
این موضوع در کاهش صدور وام های بانک مرکزی برای شرکت ها و پروژه ها با وضع قوانین جدید قابل مشاهده است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط