شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 08:40
کد خبر: 55136

هفته وحدت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

هنوز اولین ماه سال 98 به پایان نرسیده، رخدادهای مهمی را در عرصه داخلی و خارجی شاهد بودیم. مهم ترین مساله کشور تا کنون پیامدهای سیل اخیر بوده که بیش از  20استان ایران را درگیر کرده است. با وجود همه مسائل اقتصادی، حادثه سیل اخیر بار دیگر انسجام، اتحاد و هم بستگی مردم و نهادهای دولتی و غیر دولتی از هر طیف و قشر و جناح را به رخ کشید.

با وجود اینکه مشکلات سیل فرا تر از مسائل اقتصادی و ... است، بازهم عده ای بودند که بجای غرولند و نطق ها و نقدهای تکراری در مورد مدیریت دولت و دستگاه ها، آستین بالا زده و خود پای کار آمدند. سیل با همه تجربه های تلخی که داشت، این وحدت را برای ایرانیان به ارمغان آورد.
دیگر رخداد وحدت بخش مربوط به حوزه بین الملل بود. اقدام دولت آمریکا در خصوص تروریست دانستن سپاه، موجی از حمایت های داخلی را با متفاوت ترین خطوط فکری و حزبی به دنبال داشت که هدف مشترک آن ها، نمایش وحدت داخلی در برابر دشمن خارجی بود. بنابراین می توان این هفته را هفته وحدت برای ایرانیان دانست.
اکثر بازارهای پولی کشور در هفته گذشته روند نسبتا افزایشی را طی کردند.
بازار نفت در هفته گذشته، روزهای تقریبا آرامی را سپری کرد به گونه ای که قیمت با وجود نوسان های شدید تقریبا به همان بازه آغاز هفته رسید.
نفت برنت که در معاملات نخست هفته با قیمت 71.1 دلار خرید و فروش می شد، روز جمعه به 71.7 دلار رسید که نشان دهنده افزایش 60 سنتی این شاخص است.
به گفته تحلیل گران مهم ترین عامل افزایش قیمت نفت، ادامه روند کاهش تولید نفت توسط کشورهای اوپک و همچنین بحران در لیبی و ونزوئلاست. علاوه بر این گفته می شود که تحریم های ایران نیز بر افزایش قیمت تاثیر گذار بوده است.
با این وجود برآورد ها نشان می دهد که آمریکا نمی تواند قیمت های بالا تر از سطوح کنونی را تحمل کند، چرا که قیمت بنزین در این کشور بیش از پیش افزایش می یابد، مساله ای که نارضایتی مردم را از دولت ترامپ به دنبال خواهد داشت. از این رو پیش بینی می شود که دولت ترامپ برای کاهش قیمت نفت اقداماتی را به انجام برساند.
بازار سرمایه نیز در پایان معاملات سومین هفته کاری سال 98 شاخص کل با 69 / 4 درصد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم 193978 واحد رسید.
افزایش ارزش و حجم معاملات به دلیل ورود نقدینگی به بازار سرمایه در هفته گذشته سبب شد، اکثریت نمادها سبز پوش شده و صف خرید را تجربه کنند.
در پایان معاملات هفته منتهی به 21 فروردین ماه 98 ، شاخص کل با 8697 واحد افزایش نسبت به هفته ماقبل، به رقم 193978 واحد رسید و بورس بازدهی 69/4 واحدی را تجربه و توانست با عبور از 8 کانال(185هزار واحدی) به تراز 193هزار 900واحدی وارد شود. احتمالا در هفته جاری شاهد رکورد شکنی تاریخی بورس خواهیم بود.
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395