سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 09:24
کد خبر: 55049

اطلاعات تکميلي

  • نایب رئیس انجمن انبوه ‌سازان مسکن در گفت و گو با عصر اقتصاد:

 66درصد بازار مسکن در انحصار سوداگران است

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: به گفته نایب رئیس انجمن انبوه ‌سازان مسکن استان تهران تنها حدود 30 درصد سرمایه گذاری ها در بازار مسکن توسط سرمایه گذار واقعی صورت گرفته و 66 درصد آن توسط سوداگران انجام شده است.

ایرج رهبر، در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد درباره عواملی که مانع رونق تولید مسکن می شود، خاطر نشان کرد: مسکن از صنعت تولید جدا نیست و شرایطی را که لازمه رونق تولید در هر صنعتی است، باید برای مسکن هم در نظر گرفت.
وی اظهار کرد : در برنامه ریزی که برای بازار مسکن از سمت دستگاه نظارتی صورت می گیرد و سیاست گذاری کلی مسکن که بر عهده وزارت راه و شهرسازی باید آمار دقیق از مشکلات این حوزه ارائه و بعد از شناسایی برای رفع مشکلات برنامه و منابع درنظر گرفته شود.
رهبر درباره عواملی که موجب عدم دستیابی متقاضی واقعی به مسکن می شود، گفت: در حوزه سرمایه گذاری مسکن با توجه به آمارهای ارائه شده 66 درصد سوداگر و حدود 30 درصد توسط سرمایه گذار واقعی صورت گرفته است. سوداگران به دنبال منافع خود هستند و باید این مسئله به صورت عملی حل شود نه شعاری و دستوری و راهکار آن هم این است با دادن انگیزه و اختیار و مشوق های لازم از جمله معافیت مالی و مصالح ساختمانی و گمرکی، تولید مسکن به دست سازنده واقعی برسد.
وی درباره قانون ساماندهی و حمایت ازتولید وعرضه مسکن، مصوب سال 78 مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: با توجه به سهم مهم قیمت زمین در بازار مسکن ، این قانون در جهت حمایت از سرمایه گذاری ها برای تولید مسکن است.

بازار مسکن

این فعال بخش خصوصی افزود : درجهت رونق تولید باید بین بخش خصوصی ودولتی اعتماد ایجاد شود که در زمان فعلی کم رنگ است. از سوی دیگر تغییرات متعدد در ضوابط قانونی از جمله میزان مالیات ها و عوارض و گاهی بی اطلاعی سرمایه گذار از این تغییرات، مساله دیگری است که باید اصلاح شود.

مالیات بر عایدی مسکن در جلوگیری از سوداگری موثر است

رهبر درباره طرح مالیات برعایدی مسکن گفت: این طرح نواقصی دارد که باید  با کارشناسی بیشتر اصلاح شود ولی در مجموع برای ساماندهی بازار و جلوگیری از سوداگری مثبت است.
وی درباره بازار مسکن در سال 98 افزود : رشد کاذب قیمتی که از سال گذشته آغاز شد و بازار مدتی در این شوک قرار داشت باعث شده که امروز برای مصرف کننده واقعی شرایط رکود تورمی وجود داشته باشد اما برای سوداگران بازار رونق وجود دارد و خانه های لاکچری با قیمت های گزاف معامله می شود. به عبارتی می توان گفت در شرایط فعلی بازار را سوداگران احاطه کرده اند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395