سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 08:44
کد خبر: 55044

سیل و ضرورت بازنگری در متن، اجرا و نظارت قوانین عمرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

سیل در روزهای ابتدایی سال بخش زیادی از استانهای کشور را در نوردید و ویرانی به ارمغان آورد، اتفاقی که هنوز در کشمکش امدادرسانی به آسیب دیدگانش قرارداریم ولی، سیلاب فرونشسته و بازسازی فصل بعدی این اتفاق است؛ آیا به آنچه باید بازسازی شود اندیشیده شده است؟ آیا تنها بناها، راهها و زیر ساختهای فیزیکی آسیب دیده از سیل تنها هدف بازسازی خواهند بود؟ اگر حتی همین تصور را داریم به همان سیاق قبل آجر بر آجر نهاده به تکرار عینی آنچه ویران شده می پردازیم؟

طرح سئوالات بالا به این منظور است که یادآور شوم، بخش زیادی از ویرانی حاصل از سیل ناشی از ویرانگری ذاتی حادثه نبوده، بلکه ریشه در غلفت از ساخت و سازهای اصولی و بی اعتنایی به قوانین عمرانی جاری است. قوانین ناظر بر عملیات های عمرانی که ساخت ابنیه در مسیل ها را یا به طور مطلق ممنوع کرده و یا برای آن شرویطی در نظر گرفته که فکر نمی کنم در هیچ یک از هزاران بنای فروریخته در مسیر سیل به اجراء درآمده باشد.
فارغ از آبخیزداری یا آبخوان داری که چگونه باید باشد، یا تاثیر سدها در حادثه چه بوده یا جاده های در مسیر سیل چگونه می بایست ساخته می شد و هزاران موضوع دیگر که در حاشیه سیل و اخبار آن با پسوند یک علامت سئوال طرح شدند. به موضوع اجرای درست قوانین عمرانی و شهرسازی بها داده شد. قوانینی که طی دو دهه اخیر از نظر تطبیق با استاندارهای ایمن سازی در حوادث طبیعی اصلاح و ارتقاء پیدا کرده اند ولی متاسفانه مسائلی مانند کسری بودجه دستگاههای اجرایی و ناظر باعث تحمیل تبصره ها و شروط ناقض متعددی شده که اثر بخشی قوانین را از بکاهش داده اما اگر همین قوانین کم اثر نیز به درستی اجرایی می شد بی شک خسارات ناشی از سیل به مراتب کمتر بود.
با توجه به این نکات و درست در زمانی که به بازسازی مناطق آسیب دیده می اندیشیم. لازم است ضمن جبران خطاهای گذشته به موضوع اصلاح و تقویت قوانین ناظر نیز بیندیشیم و تمهیداتی برای ارتقاء این قوانین در متن، اجراء و نظارت در نظر گرفته شود و بی اغماض دنبال شوند.
بازسازی در مناطق آسیب دیده را نه از آجر دیوارها که باید از قوانین ناظر بر آجرها و دیوارها آغاز کنیم و در این میان لازم است کمیسیون عمران مجلس در سالی که قرار است رونق تولید را شاهد باشیم با همراهی دستگاهای ناظر از وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی تا وزارت نیرو و... هرچه سریع تر اقدام کنند و در زمان بازسازی و نوسازی ویرانی ها بر اجرای درست قوانین پافشاری کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395