سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 55041

اطلاعات تکميلي

  • دبیراتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی ایران مطرح کرد:

ناتوانی صنعت بیمه در پوشش فعالیت های بین المللی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان محصولات معدنی ایران، قدیمی ترین تشکل بخش معدن و صنایع معدنی است. این اتحادیه در سال 1365 به نام اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان کانی غیر فلزی تأسیس و از سال 1370 با نام فعلی مشغول به فعالیت شده است. گفتنی است که عمده فعالیت این اتحادیه در زمینه بازرگانی، معادن و صنایع معدنی است.

به همین منظور برای بررسی مسائل و مشکلات بیمه ای این اتحادیه با کامران وکیل، دبیراتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان محصولات معدنی ایران به گفت وگو پرداختیم که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.
کامران وکیل، دبیراتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان محصولات معدنی ایران گفت: شرکت های زیر مجموعه اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی ایران به صورت مستقل به فعالیت های بیمه ای پرداخته و اتحادیه در این خصوص هیچ گونه دخل و تصرفی ندارد.

عدم توجه به فعالیت های بیمه ای درکشور

وی در خصوص ارائه محصولات جدید بیمه ای ، افزود: متاسفانه به دلیل نابسامانی موجود در اقتصاد کشور ،توجه چندانی به فعالیت های بیمه ای نمی شود. صنعت بیمه باید  از سرمایه های موجود حمایت کند تا زمانی که ارزش دارایی فرد از بین می رود ، شرکت های بیمه بتوانند پاسخگو باشند که متاسفانه  درایران چنین فضایی حاکم نیست.
وکیل ادامه داد: به عنوان مثال؛ زمانی که یک کانتینر به داخل دریا سقوط کرده و از بین می رود، بیمه چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

عملکرد شرکت های بیمه مناسب نیست

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان محصولات معدنی ایران تصریح کرد: اتحادیه صادرکنندگان و تولید کنندگان محصولات معدنی ایران به دلیل ضعف وعملکرد نامناسب شرکت های بیمه، اعتقادی به بیمه در اتحادیه خود ندارد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال؛ اگر درکشوری مانند دبی برای یک محصول صادراتی مشکلی به وجود آید، شرکت های بیمه مثلا با ارائه یک تصویر از حادثه ، بلافاصله خسارت را پرداخت می کنند ، اما در ایران مراحل طولانی باید طی شودکه این امر زمان بر است.

ناتوانی صنعت بیمه در پوشش فعالیت های بین المللی

به گفته وکیل، عملکرد شرکت های بیمه در سطح بین المللی بسیار ضعیف است و در زمان بروز حوادث، صنعت بیمه نقش موثری ایفا نمی کند.

اقتصاد، نظام بانکی و بیمه ای درکشور جزیزه ای است
 

 دبیر اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان محصولات معدنی ایران اظهار کرد: در ایران، اقتصاد، نظام بانکی و صنعت بیمه به صورت جزیره ای عمل می کنند. به عنوان مثال؛ کارت های بانکی در داخل کشور پاسخگوی نیازها بوده ، اما در آن سوی مرزها جوابگو نیست.
وی افزود: به دلیل قطع ارتباط با سایر کشورها ، اقتصاد ایران به صورت محدود در داخل کشور فعالیت می کند. اگر صادرکننده ای دریک بندر اروپایی دچار خسارت شود ، به دلیل عقب ماندگی صنعت بیمه حداقل 6 ماه زمان لازم است  تا خسارت را  دریافت کند.
به گفته وکیل، به دلیل ضعف ومشکلات صنعت بیمه نمی توان انتظار اقدام  شایسته ای در عرصه بین المللی داشت.

سازمان تامین اجتماعی ارگان ورشکسته است

دبیراتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان محصولات معدنی ایران درخصوص عملکرد سازمان تامین اجتماعی،گفت: سازمان تامین اجتماعی ارگان ورشکسته ای بوده که با دریافت حق بیمه بیشتر و ارائه خدمات کمتری تا حدودی باید از بحران خارج شود.
وی ادامه داد: به عنوان مثال؛ در قراردادهای سنگ های تزئینی ، سنگ را متری خریداری نمی کنند، بلکه بعد از اتمام کار مبلغی را دریافت می کنند. در ایران سازمان تامین اجتماعی از قراردادهای اجرایی16 درصد هزینه دریافت می کند و به همین دلیل دست اندرکاران در قراردادهای اجرایی سعی می کنند به سمت خرید و فروش رفته تا از حق بیمه فرار کنند.
وکیل بیان کرد: در نظام پزشکی، مهندسی و اتاق بازرگانی و غیره به دارندگان کارت بازرگانی، بیمه تکمیلی ارائه می شود. در صورتی که در ایران بر خلاف سایر کشورهای دنیا حدود 30 درصد حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود که باید خدمات تکمیلی ارائه کند.
وی افزود: در دنیا حدود 18 درصد حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود که در مقابل تمام خدمات بهداشتی، روانی، سفر، فیزیکی و پزشکی را دریافت می کنند. به عنوان مثال؛در اغلب کشورهای دنیا یک بازنشسته سالی یک سفر با هزینه سازمان را در سهمیه خود دارد.

تامین اجتماعی ظلم به مردم است

به گفته وکیل، در ایران همخوانی نداشتن میزان حق بیمه پرداختی و خدمات دریافتی از سازمان تامین اجتماعی، نوعی ظلم برای افراد جامعه به حساب می آید.
گفتنی است ، محصولات و خدمات صادراتی اعضاء اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی به شرح ذیل است .
محصولات معدنی:(پودرهای معدنی، سنگ آهن، باریت، کرومیت، منگنز، سرب و روی، مس، انواع کودهای شیمیایی، ذغال سنگ، فروسیلیس، کربن و دوده صنعتی و ... )
مصالح ساختمانی:(کاشی و سرامیک، سنگ ساختمانی، سنگ تزئینی، سیمان، گچ، چینی بهداشتی، عایق های حرارتی و صوتی، لوله و پروفیل، سینک ظرفشویی، هود، فوم سقفی، شیشه، پنجره های دو جداره، مصالح خاکریزی و ... ) بازرگانی: صادرکنندگان انواع محصولات معدنی و مصالح ساختمانی.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395