یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 54930

ضرر میلیاردی اقتصاد بریتانیا از برگزیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا، ضرر های جبران ناپذیری به اقتصاد این کشور خواهد زد و با اینکه بعد از سال 2016 و رای مردم این بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، بیکاری در این کشور به پائینترین نرخ خود رسیده اما به نظر می رسد که رشد اقتصاد بریتانیا بیش از هر چیز تحت تاثیرات منفی خروج از اتحادیه اروپا باشد.

به گزارش رویترز، مؤسسه " IHS Markit" در گزارش  جدید خود پیش‌بینی کرده است نرخ رشد سه ماهه نخست سال اقتصاد بریتانیا در مقایسه با سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ با کاهش رو به رو خواهد شد و این روند تا زمانی که چهارچوب برگزیت مشخص‌ شود احتمالاً ادامه خواهد یافت.
به غیر از این موسسه، مؤسسه اعتبارسنجی و رتبه‌دهی S&P Global، در جدیدترین بررسی خود اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا پس از رفراندوم خروج از اتحادیه اروپا، در هر سه ماه ۶.۶ میلیارد پوند ضرر کرده است.
با گران‌تر تمام شدن واردات به علت سقوط ارزش پوند، تورم رشد کرده و میزان مصرف و هزینه‌کردهای خانوارها را محدود کرده است. این موسسه تخمین زده است که تا سه ماهه سوم ۲۰۱۷، تورم ۱.۸ درصد به علت برگزیت افزایش یافته است.
پس اینکه پارلمان بریتانیا، برای بار سوم طرح ترزا مِی، نخست وزیر این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا را رد کرد، وی روز جمعه طی نامه‌ای به دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، خواستار تعویق برگزیت (خروج این کشور از اتحادیه) به مدت دو ماه یعنی تا پایان ژوئن آینده شد. در واکنش به انتشار این خبر، دونالد تاسک پیشنهاد تمدید مهلت برگزیت تا یکسال را مطرح کرد.
ترزا مِی در نامه خود با یادآوری اینکه موضع دولت بریتانیا، مخالفت با خروج بدون توافق است در ادامه گفته از آنجا که ادامه شرایط مبهم فعلی به نفع بریتانیا و اتحادیه اروپا نیست، این مهلت تمدید شود.
قرار است که چهارشنبه این هفته، نخست وزیر بریتانیا به مقر اتحادیه اروپا سفر کند و آنطور که اعلام کرده  امیدوار است در ملاقات با سایر رهبران اروپایی، آخرین نتیجه تحولات را به آگاهی آنان برساند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395