یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 09:08
کد خبر: 54928

اطلاعات تکميلي

  • چین با اقتصاد خود ارتش می سازد

افزایش بودجه دفاعی چین در اوج جنگ اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

محمد حسن گودرزی 

عصراقتصاداز تاریخ 6 جولای سال گذشته میلادی و زمانی که آمریکا به طور رسمی با وضع تعرفه 25 درصدی بر برخی از محصولات چینی، جنگ تجاری بین دو کشور را آغاز کرد، در حدود 9 ماه گذشته و در این مدت اقتصاد دو کشور با مشکلات و تبعات این موضوع دست و پنجه نرم کرده و به نظر می رسد که در صورت ادامه این وضعیت، اقتصاد جهانی از جنگ تجاری بین دو کشور آسیب های بسیاری خواهد دید.

به همین دلیل واشنگتن و پکن در روز دهم آذر در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین شام کاری برگزار کردند و به توافق‌هایی دست یافتند که به سه ماه آتش‌بس در این جنگ تعبیر شد . این مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ تجاری بین دو کشور تاکنون چند دور ادامه داشته است.
با این همه همچنان نگرانی ها در این مورد ادامه داشته و آخرین گزارش صندوق بین المللی پول هم که هفته گذشته منتشر شد بر این نگرانی ها دامن زد. صندوق بین‌المللی پول با حساس خواندن مقطع کنونی برای اقتصاد جهانی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا به عنوان مسئله تشدید کننده بحران اقتصادی کنونی یاد کرد.
به گزارش صندوق بین‌المللی پول به دلیل جنگ تجاری و اعمال تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی توسط آمریکا و چین بر واردات کالا از یکدیگر، رشد اقتصادی آمریکا بین ۰.۳ تا ۰.۶ درصد و رشد اقتصادی چین بین ۰.۶ تا ۱.۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که نرخ رشد اقتصادی در چین به ۶.۶ درصد رسیده الست که ضعیف‌ترین نرخ رشد این کشور در ۲۸ سال اخیر محسوب می‌شود. بر طبق پیش بینی صندوق بین‌المللی پول حدود ۷۰ درصد کشورهای جهان با کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهند بود این در حالی است که در سال 2017 و در زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده ۷۵ درصد کشورهای جهان دارای رشد اقتصادی مثبت بودند.
اما این جنگ اقتصادی باعث بروز سوالاتی در اذهان افراد شد. آیا ممکن است که این جنگ اقتصادی زمینه ساز وقوع جنگ در زمینه های دیگر از جمله نظامی باشد ؟

رشد بودجه دفاعی چین

ماه گذشته اعلام شد که بودجه دفاعی چین با رشد رو به رو شده است. رویترز در گزارشی که از افتتاحیه نشست سالانه پارلمان چین داشت، اعلام کرد که در این نشست صحبت هایی در مورد افزایش بودجه نظامی این کشور شده است. بودجه دفاعی چین در سال 2019 با رشد 7/5 درصدی نسبت به سال 2018 به رقم 177 میلیارد و 490 میلیون دلار رسیده است. بودجه دفاعی چین نشان گر مقاصد راهبردی این کشور در کسب توانایی های نظامی تازه شامل جنگنده های رادارگریز، ناوهای هواپیمابر و موشک های ضدماهواره می باشد.
افزایش بودجه دفاعی چین در حالی صورت می گیرد که هدف گذاری رشد اقتصادی این کشور از 6 تا 6/5 درصد تعیین شده است. سال گذشته میلادی قرار شد بودجه دفاعی چین 8/1 درصد رشد کند. این میزان رشد در سال های 2017 و 2016 نیز به ترتیب 7 درصد و 7/6 درصد تعیین شد. بودجه دفاعی چین در پنج سال قبل از آن نیز رشدی دو رقمی داشته است.
این اعداد نشان می دهد که عزم چین برای داشتن ارتشی تراز اول بسیار بالا است و به نوعی این کشور اقتصاد خود را نیازمند ارتشی قدرتمند می بیند. در این میان برخی عقیده دارند این افزایش بودجه نظامی با هدف بازدارندگی انجام شده اما تعدادی از منتقدان این اقدامات را زمینه سازی برای نبرد بر سر ابرقدرتی جهان می دانند، هر چند که به نظر می رسد که احتمال رخ دادن این اتفاق بسیار کم است.

نمونه هایی از پیشرفت های نظامی چین

علاوه بر افزایش بودجه، به نظر می رسد که این کشور در زمینه ساخت تجهیزات نوین نظامی هم تلاش های خود را دو چندان کرده است. در زیر نمونه هایی از پیشرفت های نظامی چین در طول سال گذشته آمده است:

- هواپیمای بدون سرنشین پنهانکار تهاجمی چین با نام «شمشیر تیز یو اَی وی» (The Sharp Sword UAV)

با توجه به سری بودن برنامه های ساخت پهپادهای پنهانکار در چین، تنها چند تصویر محدود از این هواپیمای بسیار پیشرفته در دست است اما می توان آن را یکی از پیشرفته ترین و خوفناک ترین پهپادهای رادارگریز جهان دانست. این هواپیمای بدون سرنشین که چینی ها به آن نام «لیجیان» (Lijian) را داده اند یک موفقیت بزرگ فنی برای صنعت هوایی این کشور به شمار می آید. هواپیمای بدون سرنشین لیجیان درست مانند بمب افکن های «بی-۲» و پهپادهای بدون سرنشین «ایکس-۴۷ بی» از بدنه ای متشکل از دو بال ساخته شده که به همین دلیل بدنه ی آن اصطکاک کمتری با امواج راداری داشته و شناسایی آن بسیار مشکل خواهد بود.

-ناو هواپیمابر Type 001A

اردیبهشت ماه سال گذشته، ناو هواپیمابر جدید چین موقتاً نام «Type 001A» برای آن انتخاب شده،در شهر دالیان این کشور به آب انداخته شد. این غول ۵۰٫۰۰۰ تنی دومین ناو هواپیمابر این کشور خواهد بود اما اولین در نوع خود است که کاملاً به صورت بومی طراحی و ساخته شده است. ناو هواپیمابر مذکور قبل از سال ۲۰۲۰ به طور رسمی وارد خدمت در نیروی دریایی چین خواهد شد.

-نمونه چینی مادر تمام بمب ها

دی ماه سال گذشته، چین یک بمب جدید با قابلیت پرتاب از هوا تولید و آزمایش کرد. مقامات این کشور آن را پاسخی به ساخت «مادر همه بمب ها» (Mother of All Bombs) توسط ایالات متحده می دانند. در ویدیویی که توسط کمپانی تسلیحاتی دولتی Norinco منتشر شده است، این بمب مرگبار توسط یک بمب افکن استراتژیک H-6K بر روی یک دشت رها می شود که در نتیجه برخورد آن با زمین توپی بسیار بزرگ از آتش و دود سیاه ایجاد می شود.

-موشک مافوق صوت  DF-17

بهمن ماه سال گذشته، خبرگذاری China Times و دیگر رسانه های خبری دولتی این کشور گزارش داده اند که موشک مافوق صوت «DF-17» در صورتی که «۸ بار شلیک شود» می تواند یک ناو هواپیمابر ایالات متحده را غرق کند. به گفته یک کارشناس نظامی چینی که در مقالات این رسانه ها به گفته های او استناد شده، شناسایی و رهگیری موشک مافوق صوت DF-17 برای سیستم های دفاع موشکی غربی غیرممکن است. در این خبرها ادعا شده که موشک مذکور توانایی حمل کلاهک هسته ای را داشته و می تواند هر هدفی در دنیا- بغیر از خاک ایالات متحده آمریکا- را در کمتر از یک ساعت مورد هدف قرار دهد.

ابرقدرتی به نام چین ؟

تمام این مسائل باعث شده که بحث ها در مورد تلاش چین برای ابرقدرت شدن بالا بگیرد. ابرقدرتی که در کنار رشد خیره کننده اقتصادی، نیاز به پیشرفت های نظامی و تبدیل شدن به بزرگترین قدرت نظامی جهان در کنار آمریکا و روسیه را به عنوان یکی از اهداف خود می بیند. پیشرفت چین در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی در نیم قرن گذشته بسیار سریع بوده و به نظر می رسد که این کشور تمام تلاش و اراده خود را معطوف به این کرده که ابرقدرت بعدی دنیا باشد.این موضع تا جایی پیش رفته است که رئیس جمهور این کشور، شی جین پینگ به طور واضحی اعلام کرده که کشور تا سال 2050 رهبری دنیا را به دست خواهد گرفت و یکی از اهداف رئیس جمهور چین برای سال 2050 آماده سازی یک ارتش قوی است.
رسیدن چین به عنوان ابرقدرتی به معنای تغییرات بسیاری در عرصه روابط بین الملل است. تلاش برای ضمیمه کردن تایوان، رشد سریع اقتصاد آفریقا به دلیل سرمایه گذاری های گسترده چین، کاهش رشد و نفوذ ژاپن و اتحادیه اروپا و در نهایت به چالش کشیده شدن ابرقدرتی آمریکا از جمله مهمترین این رخداد ها و تغییرات هستند. به چالش کشیدنی که شروع آن از جنگ اقتصادی سال 2018 خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395