شنبه, 17 فروردين 1398 ساعت 08:49
کد خبر: 54720

آسمان بخل ده ساله خود را جبران می کند، تدبیر ما چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

سیف الله یزدانی

عصراقتصاد: در طلیعه سال نو خبری منتشر شد که در ۱۶ روز آینده ایران پر بارش ترین کشور در منطقه اروپا وآسیا خواهد بود و مردم خبر را با تردید رصد می کردند که بارندگی شروع شد و بارید و بارید و باریدو سیل و خطر سیلاب همه کشور را تهدید کرد.

در کمتر از یک روز مازندران و گلستان زیر حملات سیل قرار گرفتند، بعد زمزمه هایی از خوزستان و کارون و الوند ، که سیل شیراز مصیبت آق قلا را دو چندان کرد.
درخوزستان ، لرستان، قم، کرمانشاه وبعضی نقاط دیگر تدابیر پاره سازنشد وسیل و خرابی دولت ومردم ونیروهای امدادی و نظامی را درگیر خود کرد.
در مناطق پر بارش تعدادی زیادی از سد های بزرگ سر ریز شدند و یا برای جلوگیری از تخریب ، تخلیه شدند.
این شرایط ادامه دارد و نیروها و نهاد های مختلف با همراهی صادقانه مردم به تلاش خود ادامه می دهند و این در حالیست که احتملا تا نیمه اردیبهشت ماه شاهد بارش های کم سابقه در سراسر کشور خواهیم بود.
طبیعتا خسارات وارده واحتمالی حجم وسیعی از توانمندی های کشور را تا خرداد بخود مشغول خواهد کرد.
اما...............
آب ذاتا ماندگار نیست ، مگر این که با تدبیر به صورت مفید ماندگارش کنیم.
نگاهی به پیشینه آب و آبیاری در کشور نشان می دهد که آبداری ایرانیان یکی از فنون و توانمندی های منحصر بفرد در دنیاست ، بطوری که کارل مارکس ، نظریه پرداز اصلی کمونیسم مارکسیسم در جلد چهارم کاپیتال با مطرح کردن نظریه وجه تولید آسیایی ، سیر جبری تاریخ را در این منطقه نفی می کند و معتقد است بر خلاف اروپا ، در این منطقه نه صاحبان ابزار تولید، بلکه حاکمان بر بستر رودخانه ها و میراب ها حکومت را تعیین می کنند.
سد بندها، قنات ها، منبع آب ها و حفر نهر برای انتقال آب از اقدامات مهم آبداری در کشورماست که سازه های آبی منحصر بفرد و تکنیکی فوق العاده ای را به یادگار گذاشته است.
با توجه به اینکه ایران سرزمینی است خشک و نیمه خشک، که در طول قرن ها با قبض و بسط بارندگی درگیر بوده ، برای تعدیل آثار سوء آن تلاش هاو ابتکارات زیادی به کار برده است. بر همین اساس علاوه بر سهل انگاری های بسیاری که در آبخیز داری ، حفاظت از مسیرها و مسیل ها و عدم تغییر و مدرن سازی الگوهای مصرف آب ،که در چند دهه اخیر صورت گرفته است، قریب به ۱۵ سال اخیر آسمان هم بخل پیشه کرده بود ، تا جایی که در چند سال اخیر بحران آب یکی از دغدغه های اصلی اداره کشور شده ، منابع مالی بسیاری را بلعیده است.
حال آسمان در کنار سیل و سیلاب ، در حال جبران مضیقه خود است، اما همه توجهات به تخریب ها و سیل ها معطوف است و این نگرانی وجود داردکه افزایش نزولات آسمان رابه عنوان دفع شرۤ،هرز بدهیم واز این فرصت طلایی تامین آب بهره لازم را نگیریم.
آسمان با قلدری در حال رفع کوتاهی خود است ، که احیای تالاب ها و دریاچه ها و تکمیل شدن ظرفیت سد ها از همین دست است.
چند نمونه شاخص آن عبارت است از:

استاندار آذربایجان شرقی: حجم آب دریاچه ارومیه افزایش یافت

استاندار آذربایجان شرقی گفت: در پی بارندگی های اخیر حجم آب دریاچه ارومیه در مقایسه با مهرماه سال گذشته از یک میلیارد متر مکعب به 2.6 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.
محمدرضا پورمحمدی عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید از دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه نیز نسبت به مهرماه سال 1391 از 1270 متر به 1271 متر افزایش یافته است.
وی با ابراز تأسف از سیل اخیر در کشور و لزوم آمادگی مقابل بلایای طبیعی، افزود: نزولات جوی موجب شده دریاچه ارومیه به عنوان یکی از چالش‌های زیست محیطی، شرایط رو به بهبودی داشته باشد.

سیل بهاری به میراث 400 ساله مازندران جان دوباره بخشید

سیل و سیلاب آخرین روزهای زمستان 97 در مناطق جلگه ای و برف بیش از یک و نیم متری مناطق کوهستانی مازندران دست به دست هم دادند تا دریاچه تاریخی عباس آباد بهشهر که در آستانه خشکیدن کامل بود ، جانی دوباره بگیرد.
دریاچه مخزنی عباس آباد دارای گنجایش 600 هزار متر مکعب آب با دیواره ای از ساروج است که به شماره 745 در زمره آثار تاریخی و فرهنگی ایران قرار گرفته است.

مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر که دریاچه طبیعی با بیشتر از 10 هکتار وسعت یکی از قسمت های آن است به دستور شاه عباس صفوی در سال‌های 1020 و 1021 هجری قمری ساخته شد. عمده شهرت دریاچه عباس آباد نیز به عمارتی است که به ارتفاع 18 متر در وسط آن قرار دارد و هنگام آبگیری یا در زمان ترسالی تا سقف زیر آب می رود و تنها سقف آن باقی می ماند.
دریاچه طبیعی یا سد عباس آباد بهشهر در سال های اخیر به خاطر عمیق شدن رد پای خشکسالی در شرق مازندران رو به خشکی رفت تا جایی که تنها کمتر از 30 درصد از وسعت آن دارای آب باقی ماند و بیم آن می رفت که در صورت ادامه خشکسالی و نیندیشیدن چاره اساسی به طور کلی خشک شود.
بارش شدید باران و برف که از 26 اسفند 97 مازندران باریدن گرفت و تا روز دوم فروردین 98 ادامه داشت اگر چه سبب آبگرفتگی بخش زیادی از خانه و زندگی و کسب و کار ساکنان مناطق مرکزی و شرقی استان شد ، ولی آورده های مثبت فوری زیادی هم داشت که یکی از آنها به گفته معاون میراث فرهنگی مازندران جان گرفتن دوباره دریاچه عباس آباد بوده است.

تالاب بین المللی گاوخونی پس از 15 سال سیراب شد

تالاب بین المللی گاوخونی پس از 15 سال با رسیدن آب زاینده رود به این اکوسیستم طبیعی استان اصفهان سیراب می شود.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان روزپنجشنبه درحاشیه بازدیدازاین تالاب افزود: درروزهای گذشته پس از بازگشایی دریچه های سد زاینده رود پساب یک متر مکعب بر ثانیه وارد این تالاب می شده است.
بارندگی های اخیر به تاکید کارشناسان امر تاثیر زیادی در افزایش ورودی آب زاینده رود به این تالاب داشته است.

رها سازی آب سدهای خوزستان به سوی دشت عباس و هورالهویزه

بر اساس گزارش دریافتی با تصمیم ستاد بحران استان خزستان ، رها سازی آب سد های خوزستان که از زمستان سال ۱۳۹۷ تشدید شده بود، در روزهای اخیر، برای جلوگیری از سیل احتمالی ، با ظرفیت بیشتری صورت می گیرد. .
گفته می شود با سرایز شدن آب مازاد این سدها به هورالهویزه ، مردم منطقه امسال با ریز گرد های کمتری مواجه خواهند شد

ظرفیت همه سدهای استان کرمانشاه پر شد

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان کرمانشاه گفت: هم اکنون ۹۶ درصد ظرفیت همه سدهای استان پر شده است و متناسب با سیلاب ورودی، دریچه سدها بازگشایی می‌شود .درویشی مدیر عامل آب منطقه‌ای استان کرمانشاه گفت : تمام مسائل فنی سدها تحت کنترل پر شدن ۹۶ در صدی ظرفیت همه سدهای استان کرمانشاه است و با بازگشایی دریچه سدها به میزان ورودی آب، خروجی داریم و در عین حال سدهای استان برای سرریز شدن هیچ مشکل فنی ندارند.
حال باید دید وزارت نیرو با این فرصت طلایی چه خواهد کرد؟
آیا در حد دفع خطر ، همه آنچه را که آسمان می دهد دور ریز خواهد کرد، یا برنامه روشنی به اجرا در می آورد؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395