چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 09:14
کد خبر: 54473

اطلاعات تکميلي

  • مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان عنوان کرد:

دور زدن تحریم ها در معاملات تجاری با روش جدید تهاتر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان از اجرای مکانیسم جدید تهاتر برای انجام فعالیت های اقتصادی و مبادلات بازرگانی بدون نیاز به کانال های نقدینگی خبر داد.

علاءالدین ختایی در نشست خبری روز گذشته با بیان اینکه وجود تشدید تحریم‌ها علیه  ایران فرصت مناسبی برای ایجاد بازارهای جدید و نوین با ساختار سنتی(تهاتر) است، افزود: با توسعه این روش جدید مالی در سطح بین‌المللی قادر خواهیم بود که توانمندی‌های شرکت‌های کشورمان را در سطح جهانی عرضه کنیم.
ختایی خاطر نشان کرد: تهاتر به معنی تبادل کالا، پایاپای است. در جوامع ابتدایی به دست آوردن انواع کالاهای تولید شده جهت مصرف صرفا از طریق تعویض و مبادله دو کالا امکان پذیر بود و این مبادله مشکلات بسیاری به همراه داشت ؛از جمله امکان تعیین ارزش کالا براساس قبول واحد معینی که مورد تایید طرفین معامله باشد نبود، همچنین یافتن طرفین مبادله دو کالا که هر دو نیاز به کالاهای عرضه شده طرف دیگر داشته و آماده مبادله باشند، چندان آسان نبود.
وی گفت:در مکانیسم تهاتر مبادلات کالاها بدون مداخله وجوه نقدی صورت می‌گیرد و متعاملین، جابه‌جایی خدمات خود را براساس مبادله مستقیم کالا به کالا انجام می‌دهند و شرکتهایی که تمایل داشتند از رهگذر این روش مراودات اقتصادی داشته باشند، با گشایش اعتبار که ارزش آن برابر کالاهای مورد مبادله است، برای تبادل کالا اقدام می‌کنند.
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان ادامه داد: با اجرای روش نوین تهاتری، تمام فعالیت‌های اقتصادی و معاملات بازرگانی و غیره از طریق گردش اعتبار بین اعضای خود تحقق یافته و دیگر نیاز به عبور از تنگناهای محدود نقدینگی و مشکلات ناشی از آن نخواهد بود. اجرای این روش به‌صورت طرح پایلوت در چند کشور و از جمله کانادا به مرحله اجرا درآمده و مورد استقبال قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه تأمین منابع در این طرح‌ها نقدی نیست، گفت: تامین منابع در طرح‌های بازآفرینی شهری به این صورت است که قسمتی از بافت‌های فرسوده که در تملک شهرداری‌ها است و یا مصالح ساختمانی در این طرح‌ها به صورت تهاتری جذب می‌شوند.

تهاتر

ختایی با تأکید بر این که اخیراً براى تأسیس و  توسعه این بازار در چین با شوراى توسعه روابط ایران و چین تفاهم‌نامه همکارى تنظیم و براى تأسیس این بازار در اروپا اقدام کرده‌ایم، گفته است: در شرایط فعلی موفق شده‌ایم که بازار تهاتر خاورمیانه را در امارات و بازار تهاتر جهانى را در کانادا تأسیس کنیم و همچنین در حال حاضر نمایندگان ما در اوکراین و روسیه و گرجستان و آلمان در حال مذاکره براى تعیین شریک به‌منظور ایجاد سرمایه گذارى مشترک هستند؛ تا به قرارداد همکارى برسیم.
وی با اشاره به اینکه ما به دنبال ظرفیت‌های اضافه فعالیت‌ها هستیم، گفت: در تمام بخش‌ها از جمله ساختمانی، گردشگری، کشاورزی و یا صنعتی ظرفیت‌های خالی بسیاری وجود دارد، اما متأسفانه از این ظرفیت‌ها به نحو کافی استفاده نمی‌شود، بنابراین انجمن صنفی تولیدکنندگان و فناوران ساختمان در بخش عمرانی سعی کرده است از ظرفیت‌های عمده‌ انبوه‌سازان استفاده کند.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان اظهار کرد: ۱۲ هزار ماشین‌آلات ساختمانی و راهسازی در کشور وجود دارد که این میزان ماشین‌آلات، زمینه‌ساز استفاده از توان نیروی انسانی بسیاری می‌شود؛ بنابراین ما با ایجاد بازارهای تهاتری و در اختیار قرار دادن منابع مالی لازم سعی می‌کنیم که این ظرفیت‌های خالی را پر و آنها را فعال کنیم.
ختائی گفت: با کشورهای مختلفی برای ایجاد کانال‌های مالی جدید وارد مذاکره شده‌ایم، به طور مثال حضور سفیر ایران در بلغارستان زمینه ساز انعقاد تفاهم نامه های مالی برای ارتباط با اروپا شده است.
وی افزود: در سال‌های اخیر بازار تهاتر برای انجام مکانیزم مالی با کشورهای مختلف نظیر کانادا، استرالیا وارد مذاکره شد، اما به دلیل اینکه در کشور مکانیزم‌های اجرایی برای نهادینه کردن این سیستم مالی مهیا نبود، امکان بهره‌گیری از این روش مهیا نشد، این در حالی است که با رفع مشکلات مربوطه امکان عملیاتی کردن این روش به زودی در سطح وسیع و با کشورهای مختلف فراهم می‌شود.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان اظهار کرد: نباید تصور کنیم که سیستم بازار تهاتر صرفا مربوط به مبا دله کالا است، بلکه خدماتی نظیر حمل و نقل، صدور خدمات فنی و مهندسی، ساختمانی و کشاورزی از طریق این بازار امکان‌پذیر است.
ختائی گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته خدمات فنی، مهندسی و کارشناسی در کشور وجود دارد که می‌توانیم با در اختیار گذاشتن روش‌های نوین تأمین مالی از ظرفیت آنها استفاده کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395