چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 08:38
کد خبر: 54471

پهنه تمدن­ ساز از چین تا مدیترانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

استراتژیست های جهان، کمربند طلایی افغانستان، ایران، عراق و سوریه را یکی از کلیدی ترین نقاط در عرصه مدیریت جهانی دانسته و اذعان دارند قدرتی که بر این پهنه مسلط باشد توان اداره جهان را دارد. جالب آنکه در مقاطعی چند صد ساله این محدوده در دل سرحدات ایران بزرگ قرار گرفته و همین امر پیشینه تاریخی مشترکی ایجاد می کند که می تواند بستر اتحادی دائمی در منطقه و صلحی پایدار برای جامعه جهانی محسوب شود.

در این سطور استفاده از عبارت ایران بزرگ نه برای ایجاد یک اتوپیای تاریخی و دولتی یکپارچه، بلکه تنها به این معنا مورد اشاره قرار گرفته که نشان دهد در عرصه ای که مهد بسیاری از تمدنهای جهان شمول از ابتدای تاریخ تا امروز بوده و هست، می توان از یک پیشینه مشترک بر مبنای ایران بزرگ برای همگرایی بهره برد و بدون آنکه خدشه ای به مرزهای سیاسی فعلی وارد شود با استفاده از این بستر تاریخی فرصتی برای بالندگی در عرصه جهانی به مردم مظلوم این منطقه داده شود.
در این عرصه به رغم تمامی شیطنت های صورت گرفته از سوی صاحبان قدرت های استعماری و ترکتازی ایشان در طول تاریخ نزدیکی و مشارکت غیر قابل انکاری در میان ملت های منطقه وجود داشته است و اگر در برهه هایی دولت ها به تحریک قدرته ای خارجی تعارضاتی را رقم زده اند شواهد نشان می دهد که پیوستگی غیرقابل انکار فرهنگی، اجتماعی و تاریخی در این کمربند طلایی بی گزند و پایدار مانده است.
سابقه تاریخی نشان می دهد اگر براساس همین پیوستگی چهار کشور افغانستان، ایران، عراق و سوریه قادر باشند مناسبات خود را ارتقا و همگرایی پایداری را شکل دهند تمدن انسانی اسلامی در ابعاد حقیقی آن بروز خواهد کرد.
در همین راستا، سفر روحانی و تلاش های صمیمی و خالصانه دستگاه دیپلماسی ایران در ایجاد این همگرایی خدمتی تاریخی به مردم این منطقه  و جهان است. سفر رئیس جمهوری به بغداد سفر یک برادر به خانه برادر بود؛ برادرانی که روزی در اثر جنگ و روز دیگر با تحرکات داعشی تلاش می شد از یکدیگر فاصله بگیرند. تلاش هایی که بی تردید از سوی ابرقدرت های جهان تشدید می شود زیرا صاحبان قدرت نیز از موقعیت خاص این کمربند طلایی مطلع هستند و تمام تلاش خود را می کنند تا اجزای این کمربند برخلاف منافع ایشان به هم نزدیک نشوند و برای نیل به اهدافشان از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده و نخواهند کرد و طوفان توطئه هایی که چندین دهه در این منطقه آرامش وصلح را برای مردم این چهار کشور به رویا بدل ساخته نیز در همین راستا قابل توضیح است.
سفر روحانی و تعاملاتی که ایران تلاش می کند میان این چهار کشور برقرار کند گامی بلند است که ضمن قدردان بودن از آن باید مورد حمایت قرار گرفته و به مطالبه عمومی بدل شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395