سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 08:37
کد خبر: 54404

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران:

بی ثباتی نرخ ارز، مبلمان ایرانی را زمین گیر کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: نوسانات و التهابات بازار ارز می تواند به عنوان بستری برای اختلال در چرخه تولید و قرار گرفتن کارخانجات در زمره واحدهای زیانده و ورشکسته باشد، در نتیجه در افزایش ورشکستگی صنایع تاثیر بسزایی داشته و موجب تشدید آن می شود.

بدیهی است نوسانات ارزی موجب شده تا تقاضای داخلی برای کالاها کاهش یافته و امکان صادرات نداشته باشیم، در این شرایط واردات کالاهای ساخته شده خارجی حتی اگر منطقی نباشد، موجه خواهد بود که این امر می تواند درآینده آفت زا باشد .
متاسفانه در شرایط فعلی بخش تولید ملی رها شده و دغدغه اصلی مسئولان کشور در زمان نوسانات ارزی، تامین کالاهای اساسی است اما نکته مهم اینکه اگر تولید ملی خدشه دار شود، تبعات و آثار منفی آن در آینده نزدیک نمایان می شود.
این درحالی است که در هیچیک از صحبت های مقامات رسمی کشور نیز، موضوع تولید ملی در درجه اولویت بالایی قرار ندارد و در دفاع از آن غافل هستند ؛ بنابراین بهتر است با کاهش هزینه های جاری و به جای تقویت واردات، تولید ملی را افزایش دهیم و دولت نیز برای آن چاره اندیشی کرده تا با ایجاد فضای شفاف در اقتصاد کشور بتواند نوسانات ارزی را به گونه ای مدیریت کند که کمترین آسیب به تولید ملی وارد شود.
به همین منظور برای بررسی تاثیر نوسانات ارزی در بخش صنایع با حسن احمدیان، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران به گفت و گو نشستیم که در ذیل آمده است.
حسن احمدیان ، در خصوص نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن در صنعت مبلمان کشور، گفت: این اتحادیه طی چند سال اخیر به دلیل نوسانات نرخ ارز با معضلات بسیاری مواجه شده است، با توجه به اینکه واردات مبلمان درکشور نزدیک به صفر است، به لحاظ ارتقای این صنعت نیازمند واردات مواد اولیه هستیم که البته بخش عمده آن درحال حاضر انجام می شود.
وی افزود: نوسانات نرخ ارز بر فعالیت تجاری که تامین کننده مواد اولیه هستند، به دلیل اینکه نمی توانند در زمان افزایش قیمت ها برنامه ریزی دقیقی داشته باشند، ممکن است آثار منفی بگذارد؛ همچنین نوسانات نرخ ارز در شبکه توسعه ای کشور و صنعت مبلمان برای انتقال ماشین آلات و امثال آن که جنس سرمایه گذاری و بودجه ای دارند، موثر است. برای مثال اگر صادرکننده مبلمان، حدود پنج میلیارد تومان نقدینگی داشته باشد، براساس آن خط تولید خود را توسعه می دهد و برحسب آن برنامه ریزی می کند. زمانی که دلار سه برابر می شود باید نقدینگی صادرکننده نیز به حدود 15 میلیارد تومان برسد؛ بنابراین به دلیل کمبود نقدینگی فعالیت خود را توسعه نمی دهد، درنتیجه ویژگی لازم برای توسعه دانش و تکنولوژی کشور را نخواهد داشت .

بحران مواد اولیه گریبانگیر صنایع با نوسانات ارزی

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران اظهار کرد: نوسانات ارزی و معضلات سیستم بانکی موجب شده تا ثبت سفارشات به درستی انجام نشود، درنهایت این نگرانی و نا امیدی را ایجاد کرده که در آینده نه چندان دور در صنعت مبلمان و بسیاری از صنایع دیگر با بحران مواد اولیه روبه رو خواهیم شد.
به گفته وی، صادرکننده و تجار از قبل برای فعالیت های خود برنامه ریزی می کنند و قطعا نوسانات نرخ ارز مشکلاتی را برای این صنوف ایجاد کرده و به آن ها اجازه برنامه ریزی سریع نمی دهد.
احمدیان تصریح کرد: برخی افراد مواد اولیه و مصالح را به تولیدکنندگان خرد و SME ها توزیع می کنند؛ درنتیجه نوسانات نرخ ارز موجب می شود که نتوانند اجناس خود را به فروش برسانند و حتی در صورت فروش محصولات خود نیز نمی توانند مواد جدید را سریعا جایگزین کنند .

نگهداری کالا در انبارها با افزایش قیمت ارز

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران بیان کرد: تولیدکننده به دلیل نگرانی از افزایش قیمت ها ، کالای خود را در انبارها نگهداری کرده تا با بهبود و ثبات بخش های اقتصادی و ارزی بتوانند محصولات خود را با قیمت مناسب و با برنامه ریزی دقیق به فروش برساند. برای نمونه، اگر فروشنده کالایی را یک دلار خریداری کرده و با دلار 12 هزارتومانی به فروش می رساند، حال اگر دلار به 15 هزار تومان برسد، سود کمی نصیب وی شده و باید با قیمت های بالاتر دوباره محصولات انبار خود را تامین کند.

بازار ارز


وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز مشکلاتی را در تهیه مواد اولیه ایجاد می کند، تاکید کرد: در این شرایط تامین مواد اولیه با کندی صورت می گیرد و تولیدکنندگان با مشکلات و معضلاتی روبه رو می شوند و عمده این اتفاقات در ایام عید و پایان سال است که این صنعت  می خواهد برای سال جدید برنامه ریزی کند.
احمدیان با اشاره به تبعات افزایش نرخ ارز درصنایع کشور گفت: نوسانات نرخ ارز تامین کننده، تولید کننده و توزیع کنندگان کشور را در تمامی صنایع به خصوص صنعت مبلمان دچار مشکل می کند.

کاهش قدرت خرید مردم با نوسانات ارزی

وی در پاسخ به تاثیر نوسانات نرخ ارز در کاهش قدرت خرید مردم، عنوان کرد: قطعا نوسانات نرخ ارز در قدرت خرید مردم تاثیرگذار است؛ زیرا درآمد و زندگی مردم فقط از محل اقلامی مانند گوشت ، نان و ... نیست، بلکه لوازم و مایحتاج دیگری نیز مورد نیاز جامعه است .متاسفانه با افزایش سطح قیمت ها، اقشاری مانند کارمند و کارگر سطح درآمدی شان تغییری نکرده است و این امر برای تولیدکنندگان درحوزه هایی مانند نیروی انسانی، کارگر ، محل تولید و تامین مواد اولیه اثرات منفی به دنبال خواهد داشت .

ثبات نرخ ارز لازمه ادامه فعالیت صنایع است

احمدیان در خصوص کاهش نرخ ارز و تاثیر آن در صنعت مبلمان، اظهارکرد : کاهش نرخ ارز می تواند هم موثر باشد و هم به بی ثباتی درصنعت دامن زند؛ بنابراین باید شاهد ثبات نرخ ارز باشیم تا صنایع مختلف با معضل مواجه نشوند.
وی درخصوص نظارت کارشناسان و مسئولان در حوزه مبلمان، عنوان کرد: در صنعت مبلمان می توان نظارت، حمایت و برنامه ریزی دقیقی داشت ، اما متاسفانه متاثر از تصمیم گیری های نابهنگام، غلط و تحت تاثیر مسائل شخصی، نمی توانیم برنامه ریزی مناسبی در بخش دولتی داشته باشیم.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران در خصوص چشم انداز و آینده صنعت مبلمان کشور، خاطرنشان کرد : تا زمانی که موضوع تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور اصلاح و بخش حاکمیت دولتی از بخش خصوصی در تصمیم گیری های خود بیشتر استفاده نکند ، تمام صنفوف کشور شرایط بحرانی خواهند داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395