چهارشنبه, 15 اسفند 1397 ساعت 09:03
کد خبر: 54185

بازار متشکل ارزی دعوتنامه ای برای سوداگران؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

بازار سیاه در ادبیات امروز به بازار غیر متشکل تغییر نام داده است و در مقابل این عبارت بازار متشکل ارزی به عنوان بازار رسمی و قانونی مطرح می شود. در این نامگذاری ها نوعی قباحت زدایی وجود دارد که در وهله نخست ادب بیش از حد به نظر می آید و در مراتب بعدی فرصتی است تا بازارهایی که از پیشوند عبارت سیاه معاف می شوند با تبصره هایی به بازارهای رسمی تبدیل شوند بدون آنکه کارکردهای مخرب آنها اصلاح شود. تبدیل بازار سیاه ارز به بازار غیر متشکل ارز مثالی دیگر از این روند است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی وعده داده است که این بازار در ابتدای سال 98 راه اندازی خواهد شد، بازار غیر متشکلی که قرار است ساماندهی معاملات ارز را عهده دار شود.
سوال اینجاست که آیا این اتفاق یعنی ساماندهی بازار غیر متشکل تنها با تشکیل یک تابلو و یک سری مقررات خرید و فروش امکان پذیر است؟ صادر کنندگانی که به گفته وزیرامور اقتصادی و دارایی از ترس اینکه دولت مجبورشان کند ارز حاصل از صادرات را با قیمتی زیر قیمت بازار آزاد بفروشند طی 11 ماهه گذشته 32 میلیارد دلار ارز خود را به کشور بازنگردانده اند، آیا با یک تابلو و یک اتاق معاملات راضی شده تن به مقتضیات منافع ملی می دهند؟
واقعیت این است که بازار ارز در حال حاضر نه به عنوان یک بازار پولی که به شکل بازار کالایی سرمایه ای فعالیت می کند؛ بازاری که دست اندرکاران آن نه برای تبدیل یک ارز به یک ارز دیگر، بلکه برای سرمایه گذاری آن هم ورای ارزش تمامی سرمایه گذاری های دیگر به آن ورود می کنند و متاسفانه عمق تاثیر این بازار به قدری وسیع شده است که کوچکترین نوسانش تمامی ارکان اقتصاد ملی را دستخوش تنش می کند. آنچه در شرایط کنونی اقتصاد ایران برای رفع مشکل لازم است ایجاد یک ثبات ارزی است و این ثبات نمی تواند محصول بازاری به قول دوستان متشکل باشد که در بهترین حالت تنها بورس بازی ارز را رسمیت داده و به سوداگران ارزی هویت قانونی می بخشد.
اگر نه چه ساز و کارهایی بر بازار متشکل ارزی حاکم خواهد شد که بر بازار غیر متشکل امروز آن حاکم نیست؟ به واقع بخشیدن هویت بازار به مبادلات ارزی یعنی تبدیل پول به کالا؛ دقیقا همان چیزی که در حال حاضر  جریان دارد و فضای اقتصادی کشور را به وضعیت امروز کشانده است.
اگر قصد، حمایت از تولید است به طور حتم هیچ تولید کننده ای را نمی توانید پیدا کنید که از کاهش مکرر ارزش پول ملی یا نوسان ارز منتفع شود مگر تولیدکنندگانی که در واقع محصولات شان مبتنی بر رانت تولید یا به صورت خام از کشور صادر می شود. نوساناتی که در بازار متشکل ارزی رخ خواهد داد بر خلاف بازار سهام قابل مهار نیست؛ بنابراین تشکیل چنین بازاری غیر از دعوتنامه ای برای سوداگران ارزی و تن دادن به فشار دپوکنندگان دلار صادراتی در آن سوی مرزها برای گرفتن سهمی بیشتر از ثروت های ملی نخواهد بود و تلاش های صادقانه کسانی را که تصور می کنند این نوع بازار می تواند به شفافیت در بازار ارز منتهی شود تنها می توانیم به ساده لوحی نسبت دهیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395