سه شنبه, 14 اسفند 1397 ساعت 08:34
کد خبر: 54119

لزوم توجه سران سه قوه به توان کارشناسی کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 

سیف اله یزدانی
از زمانی که به دستور مقام معظم رهبری شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور با عضویت سران سه قوه تشکیل شده است، اکثر تصمیمات محوری و مهم در حوزه اقتصاد به مرجعیت این شورا مطرح و بعضی از خطوط راهبردی به منشاء مذاکرات این شورا استناد می شود.

مرور اخبار و عکس های منتشر شده از این شورا نشان می دهد که اکثر مقامات و مسئولان دعوت شده به این شورا همان کسانی هستند که در حال حاضر در سه قوه مشغول به خدمتند و آنچه که امروز در کشور در حوزه اقتصاد رقم می خورد محصول فکر، تدبیر و تلاش های همان افرادی است که نیاز کارشناسی شورای عالی هماهنگی اقتصادی را تهیه می کنند.
نکته مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که فرهیختگان علوم اقتصادی و صاحب نظران و نظریه پردازان این حوزه لزوما نمی توانند مدیران اجرایی خوبی باشند و در بسیاری از موارد، ملاحظات و ضروریت های اجرایی را در تصمیمات کارشناسی نمی توانند لحاظ کنند، به همین دلیل گزینش مدیران اجرایی اقتصادی لزوما نباید اندیشمندان تراز اول اقتصادی باشند.
با چنین فروضی مراجع تصمیم گیری مهم کشور برای به کمال رساندن تصمیمات خود نیازمند ایجاد تقریب بین عوامل اجرایی و صاحبنظران اقتصادی هستند.
متاسفانه با وجود اینکه رهبر معظم انقلاب در تفویض اختیارات کافی و بی نظیر به سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی امکان تصمیم گیری های خارق العاده را برای کشور فراهم کرده اند، اما تکیه انحصاری سران قوا به عوامل اجرایی خود باعث ادامه کاستی های علمی در تصمیم های اقتصادی شده است.
آثار ناصواب این کاستی ها را در روزهای اخیر در تصمیم گیری های بودجه ای مجلس و سیاست گذاری های بانکی و بازرگانی کشور به وضوح می توان دید، در حالیکه انتظار می رفت با وجود شورای عالی هماهنگی اقتصادی، این خلاء کارشناسی مرتفع شود.
انتظار می رود این شورا با نگاهی وسیع تر فرصت شنیده شدن دیدگاه های دلسوزانه و عالمانه را در حوزه اقتصاد فراهم سازد و به نظرات کارشناسی اقتصادی که مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، توجه کنند و عامل همگرایی و آشتی بین توان کارشناسی کشور با مسولان اجرایی و تصمیم گیر را فراهم سازد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395