دوشنبه, 13 اسفند 1397 ساعت 08:19
کد خبر: 54051

کوپنیزم در خدمت سوداگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیف اله یزدانی

 روز شنبه دو خبر از مصوبات مجلس مخابره شد که در خبر اول «نیمایی» شدن ارز کالا های اساسی در یک ادبیات دو پهلو اعلام می شد و در خبر دوم تصویب کالا برگ الکترونیکی یا همان کوپن الکترونیکی را اعلام می کرد.

 لفظ کالا برگ یا کوپن برای برآشفته کردن سوداگران و ابراز نگرانی از بازگشت به عقب و حرکت به طرف تفکرات مارکسیستی کافی بود.
اما واقعیت این است که این کالا برگ الکترونیکی بیش از آن که اصل سهمیه بندی را دنبال کند به دنبال اجرای تفکرات سوپر مارکتی مد نظر مرکز پژوهش ها و کمیسیون اقتصادی مجلس برای توزیع ما به التفاوت ارز ترجیحی و ارز «نیمایی» است.
یعنی عملا آن چه را که با خیمه شب بازیی به نام 40 اقتصاددان برای بستر سازی تئوریک راه انداختند در همان روز انتشار این بیانیه را  به صورتی انجام دادند که مردم باور کنند خدمت بسیار ارزشمندی برای حل بحران معیشتی آن ها صورت گرفته است و عملا طره سهمیه بندی خوش خاطره دوران دفاع مقدس را مستمسکی برای طرح سوپر مارکتی و سودا گر پسند خود قرارداده اند.
 به نظر می رسد که لازم نیست آن چه که در سر مقاله روز گذشته به اختصار در خصوص مضرات این اقدامات سوپر مارکتی مطرح کردیم مجددا در این جا تکرار کنیم، اما فقط ذکر این نکته لازم و ضروری است که با افزایش نرخ ارز کالا های اساسی و پنهان کردن آن در دل کالا برگ ها و کارت های بانکی  عملا ردپای سوداگران ارزی در خرید و فروش کالا های اساسی پنهان خواهد شد و سود ها و غارت گری های سوداگران و رانت خواران از محل تجارت کالاهای اساسی برای چشمان غیر مسلح مردم قابل رویت نخواهد بود.
توجه داشته باشیم که صحبت از کالاهای اساسی و ضروری مردم است و به قول اهالی بازار این نوع کالاها از نظر خرید و فروش و سودآوری مرگ ندارند و یک بازار تضمین شده و مستدام است.
یعنی یک چنین بازاری قادر نیست در مقابل نوسانات بازتاب منفی داشته باشد چرا که این کالاها الاستیک نیستند و با نوسانات قیمت تقاضای آن ها کاسته نمی شود.
گرچه ما در این جا تصویب کنندگان این موارد را جاهلان با حسن نیت می دانیم، اما نگران این هستیم در آینده عده ای با جرات تمام آن ها را خائن خطاب کنند که غیر منصفانه، اما نسبتی محتمل است.
بنابراین به کسانی که در شرایط امروز از سر استیصال به تصمیم گیری های بدیعی می پردازند، توصیه می کنیم در چنین شرایطی از چنین بدعت هایی پرهیز و سعی کنند در چارچوب قوانین موجود، شرایط حداقلی را حفظ کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395