یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 08:23
کد خبر: 53985

راهکار  احمدی نژادی چهل مدعی اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیف اله یزدانی

روز گذشته نامه ای با عنوان پیشنهاد چهل اقتصاددان به دولت منشر شد که قبل از آن کمیسیون اقتصادی مجلس و مرکز پژوهش ها پیشنهادات مشابه را مطرح کرده و برای تحقق آن تلاش ها و یارگیری های خاصی را در سطوح تصمیم گیری اقتصادی صورت دادند.

به همین دلیل به نظر می رسد بانیان تفکر سوپر مارکتی که توسط نئوریبرال ها، نظریه پردازان، سوداگران و رانت خواران مطرح می شود این به اصطلاح 40 اقتصاددان را راه انداختند تا مثلا برای دیدگاه مخرب خود مبانی علمی فراهم آورند.
دیدگاه های ارائه شده همان چیزی است که احمدی نژاد در طرح پرداخت یارانه نقدی دنبال کرد و دستاورد آن در سال های اخیر در نگران کننده ترین حالت وجه دامن دولت دوازدهم را گرفته است.
انفجار نقدینگی؛ خشکیدن منابع ریالی دولت به همراه تورم بالا، مشکل معیشت و بحران توزیع کمترین آثار این تفکر سوپر مارکتی است که محافظه کاری افراطی دولت های یازدهم و دوازدهم، دولت روحانی را به آثار بی تدبیری دولت دهم گرفتار کرده است.
نویسندگان این پیشنهاد با اضافه کردن لفظ «تدریج» به تصور خودشان یک انفجار مخرب اقتصادی را تعدیل کرده اند، اما بی تردید مسیر ونزوئلایی شدن کشور را قطعی خواهند کرد و در واقع نسخه سقوط مورد نظر ترامپ را عملیاتی می کنند.
نویسندگان این پیشنهاد، ساده ترین مفاهیم را در مورد نقش نقدینگی در دهک های مختلف و به تعبیری میل نهایی به مصرف گروه های مختلف در آمدی را یا نمی دانند یا نادیده گرفته اند.
اینان با به کارگیری واژه «پایه درآمد همگانی» دقیقا ادعای خود در مورد رشد و توسعه اقتصادی را به مخاطره انداخته اند و کشور  را  به یک مجموعه صدقاتی با قطع رابطه بهره وری و بازده کار سوق می دهند و معلوم نیست این تراز درآمد و هزینه من درآوردی آنها چگونه در تنظیم رابطه کار و تولید خود نمایی خواهد کرد.
ظاهرا مکانیزم قیمت ها پشتوانه تئوریک این گزافه گویی هاست؛ مکانیزمی که در 30 سال گذشته بارها و بارها امتحان و شکست خورده و هر بار خسارت ماندگاری را در اقتصاد بر جای گذاشته است.
البته بی ثمر هم نبوده و هر بار صدها رانت خوار و سودا گر به ارمغان آورده و عامل اشاعه فساد در بدنه دولت شده است.
متاسفانه همزمان با انتشار این نامه، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با افتخار به جلوگیری از استفاده از ارز چهار هزار و200 تومانی برای کالاهای اساسی توسط مجلس اشاره کرده است، که امیدواریم صحت نداشته باشد؛ در غیر این صورت باید پاسخگوی چنین اقدام خطرناک در اقتصاد ملی باشند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395