شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 09:01
کد خبر: 53918

زمانی برای حمایت از بخش خصوصی واقعی در مجلس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 مرضیه صدری

هفته گذشته نمایندگان وارد بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 98 کل کشور شدند و از جمله مصوبات مهم و بحث برانگیز مجلس در لایحه بودجه، مکلف کردن آستان قدس و بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح به پرداخت مالیات بود. با وجود اینکه برخی کارشناسان معتقدند، مالیات دریافتی از آستان قدس بازهم با بهانه های مختلف به این نهاد باز می گردد، اما همین موضوع پرداخت مالیات در رقابتی کردن فضا به نفع بخش خصوصی واقعی و فعالان اقتصادی موثر خواهد بود.

هفته گذشته وزیر امور خارجه که همیشه با دستاوردهای بین المللی خود خبرساز می شد، این بار با اعلام خبر استعفای خود موجی از نگرانی را در سطوح داخلی و خارجی ایجاد کرد تا اینکه عدم پذیرش استعفای وی از سوی رئیس جمهور و بازگشت به خدمت ظریف، آرامش به فضای سیاسی کشور را تا حدودی بازگرداند.
از طرفی تمدید مهلت گروه ویژه اقدام مالی به ایران، بازهم چشم ها را برای نتیجه نهایی به جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نگران کرد. موضوع مهمی که انتشار هر خبری درباره آن بر بازارهای کشور تاثیر می گذارد.
بازار نفت نیز در هفته اخیر روندی نسبتا صعودی داشت، اما نتوانست ضررهای هفته پیش ترش را جبران کند. قیمت نفت برنت روز دوشنبه پس از حدود سه دلار کاهش به ارزش 64.91 دلار برای هر بشکه معامله شد. در طول هفته اما با توجه به کاهش تولید اعضای اوپک و نزدیک تر شدن سطح تقاضا به عرضه، قیمت این شاخص در پایان هفته به 66 دلار و 37 سنت به ازای هر بشکه رسید که نشان از افزایش قیمت این شاخص در حدود دو دلار دارد.
این در حالی است که افزایش عرضه و صادرات آمریکا قیمت ها را کاهش داده بود؛ علاوه بر این توئیت ترامپ مبنی بر این که قیمت ها باید کاهش یابند، نیز بر بازار تاثیر گذاشته بود.
با وجود این کاهش صادرات نفت توسط عربستان سعودی به عنوان یکی از اصلی ترین تولیدکننده های اوپک، باعث شد قیمت ها تا حدودی افزایش یابد. همچنین کاهش تولید نفت ونزوئلا به دلیل تحریم ها نیز افزایش قیمت را تقویت کرد.
در این بین آمارهای کاهش سطح ذخایر آمریکا نیز دلیلی شد برای بیشتر شدن قیمت ها.
همچنین در روزهای پایانی هفته، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که احتمال دارد که این سازمان توافق کاهش تولید را بار دیگر تمدید کند. مساله ای که نشان می دهد اوپک تهدیدهای ترامپ را جدی نگرفته است و در راستای افزایش قیمت نفت و ثبات بازار تلاش می کند.
شاخص کل بورس هفته گذشته توانست شش کانال را پشت سر بگذارد و پس از مدت ها  این نماگر بورس توانست 5 هزار و 805 واحد رشد را ثبت کند. به این ترتیب شاخص کل بورس نه تنها بازدهی 3.6 درصدی را ثبت کرد بلکه از کانال نزولی 6 ماهه گذشته نیز عبور کرد.
روند حرکتی شاخص کل در هفته گذشته نشان می دهد که از 5 روز کاری، 4 روز کاری مثبت را شاهد بودیم؛ غیر از منفی شدن 2 هزار و 81 واحدی روز سه شنبه هفته گذشته، روزهای دیگر هفته (شنبه تا سه شنبه) به ترتیب 4 هزار و 778، یک هزار و 762، 763 و 582.9 واحد را تجربه کرد.
همانطور که روند حرکتی شاخص کل بورس به خوبی نشان می دهدT صعود این نماگر بازار سرمایه در هفته گذشته با شتابی منفی صعود کرده چراکه با نزدیک شدن به پایان روزهای کاری هفته اول اسفندماه، قدرت رشد شاخص کل بورس کاهش یافته است.
مجموع متغیرهای حجم و ارزش معاملات نیز در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل به ترتیب 89 و 61 درصد افزایش یافتند به طوری که حجم معاملات با رشد 5 هزار و 633 میلیون سهمی به 11 هزار و 974 میلیون سهم و ارزش معاملات نیز در این مدت با افزایش 12 هزار و 575 میلیارد ریالی به 33 هزار و 102 میلیارد ریال رسید.
اجرایی شدن تغییرات در بازار پایه فرابورس از خردادماه سال 98، سبب می شود محدودیت هایی برای بازارهای پایه فرابورس ایجاد شود. بازارهای پایه ای که به دلیل نبود شفافیت در برخی موارد معاملات شرکت های ورشکسته و سفته بازی را شاهد بودیم.

هفته گذشته هر انس طلا 0.9درصد کاهش یافت و با افت 12.6 دلاری به 1 هزار و 313 دلار رسید. هر چند اونس طلا در بازار جهانی کاهش یافت اما کاهش ارزش ریال در برابر سایر ارزها سبب رشد 2هزار 800 ریالی دلار شد.

و به تبع آن طلای 18 عیار 750، هر مثقال طلا و سکه امامی به ترتیب 30 هزار ریال، 230 هزار ریال، و 140 هزار ریال افزایش یافت که در نهایت طلای 18 عیار با رشد 0.7 درصدی، به قیمت 4 میلیون و 268 هزار و 700 ریال رسید.

همچنین هر مثقال طلا با رشد 1.25 درصدی به 18 میلیون و 490 هزار ریال و سکه امامی نیز با 0.3 درصد رشد به 46 میلیون و 100 هزار ریال رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395