دوشنبه, 06 اسفند 1397 ساعت 08:37
کد خبر: 53756

چرا وزارت جهاد کشاورزی نمی تواند بازار را تنظیم کند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

دبیر کمیته شیر استان خراسان رضوی می گوید کسی نمی داند نهاده هایی که با ارز دولتی وارد شده است به دست چه کسی رسیده!

واردات گوشت به صورت گوشت یخی و دام زنده انجام می شود ولی بازار قیمت ها همچنان سرگرانی می کنند!
بازار مرغ همچنان نسبت به قیمت های اعلامی بی توجه است و فعالان این صنعت عنوان می کنند قیمت های اعلامی ارتباطی به واقعیت ها نداشته و البته کمبود نهاده همچنان باقی است!
وارد کنندگان برنج عنوان می کنند واردات تاثیری بر بازار برنج ایرانی ندارد و برای تنظیم بازار تا پایان سال نیازمند 200 هزار تن برتج هستیم تا نیاز داخلی تامین شود.
با توجه به این اتفاق ها وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تنظیم بازار به چه کاری مشغول است؟ جالب اینکه در اوایل نیمه دوم امسال بعد از چند سال که شرکت بازرگانی دولتی به زیر مجموعه های وزارت جهاد کشاورزی پیوسته و مقامات این وزارتخانه در محافل رسمی و غیر رسمی عنوان می کنند وزارت صمت حاضر نیست تنظیم بازار را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کند!
مقامات وزارت صمت نیز مدعی هستند که وزارت جهاد کشاورزی هیچ آمار دقیقی از وضعیت واردات، تولید و مصرف محصولات کشاورزی ( بخوانید کالاهای اساسی) در کشور ندارد و تا این اطلاعات نباشد نمی توان برای بازارها برنامه ریزی کرد والبته تاکید می کنند تنظیم بازار کالاهای اساسی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است!
در این میان مردم هر روز با مشکلی تازه در تامین مایحتاج روزانه خود مواجه هستند و در این بلبشو  فرصت طلبان و سوداگران به شب چره مشغول.
وزارت جهاد کشاورزی در این چند ساله ثابت کرده، در تنظیم بازار حتی محصولات هیچ تخصص و توانی اساسی ندارد و در عمل حذف وزارت بازرگانی و واگذاری مسئولیت تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی تنها و تنها به محکم تر شدن جایگاه دلالان سنتی بازار کشاورزی، سلف خران سنتی و دیگر عوامل غیر مولد بازار منتهی شده است و در عمل وزن سنگیت تنظیم بازار باعث وا ماندن وزارت جهاد کشاورزی از وظایف اصلی آن یعنی ساماندهی تولید کشاورزی و حمایت کشاورزان شده است.
اما نکته تاسف برانگیز اینجاست که به رغم تمامی این ناکارآمدی ها بدنه وزارتخانه در مقابل تفکیک وظایف بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی مقاومت کرده و با وجود تمامی مصائب حاضر به قبول ضعف ها و خطاها نبوده و بر اشتباه های ویرانگر خود پافشاری می کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395