چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 08:41
کد خبر: 53607

اقتصاد رسانه و افزایش اجباری قیمت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

از امروز قیمت هر نسخه روزنامه عصر اقتصاد به دوهزار تومان افزایش یافت، این تغییر دلخواه ما نیست و اتفاقی است از سر اجبار. در تنش ارزی که تمام ارکان اقتصادی ایران را دستخوش تلاطم کرده رسانه های مکتوب نیز در امان نمانده و با مشکلات عدیده ای دست به گریبانند از جمله کمبود قیمت های نجومی کاغذ که در سایه بی برنامگی متولیان دولتی رسانه و فرهنگ کار را به بحران کشانده است.

کاغذی که به نام مطبوعات با ارز دولتی وارد شد به همه جا رفت الا دست اصحاب رسانه و جالب آنکه متولیان این تخصیص و توزیع هنوز هم اظهار بی اطلاعی می کنند. در نهایت آنچه در بازار رخ داد باعث شد قیمت سرانه هر نسخه روزنامه با کاهش تیراژ و گرانی کاغذ دو تا سه برابر شود و آنچه امروز به عنوان قیمت هر نسخه روی روزنامه درج شده شاید حدود 50 درصد از این قیمت تمام شده را پوشش دهد.
به هر شکل در این وانفسا جالب تر موضع وزارت ارشاد بود که به جای حمایت از رسانه ها با وادادگی کامل در مقابل فضای مجازی سعی داشت به صحاب رسانه بفهماند دوران نشریه کاغذی به پایان رسیده و این نوع رسانه را باید به فراموشی سپرد، روندی تکراری از وادادگی هایی که در مقابل هر پدیده جدید شاهدش هستیم و متاسفانه بارها هزینه این فرهنگ غلط را داده ایم و درس نگرفته ایم.
در شرایطی که وزارت ارشاد در حال به خاک سپاری مطبوعات کاغذی در ایران است در قطب های فناوری اطلاعات مانند ژاپن همچنان شاهد تیراژ میلیونی مطبوعات کاغذی هستیم و حتی در کشورهای اروپایی هم به رغم موج اولیه ای که انتظار می رفت رسانه های کاغذی به فراموشی سپرده شود، اما همچنان شاهدیم این نوع رسانه نقش تاثیرگذار خود را دارد.
اما در ایران می بینیم به مسیری دیگر رفته ایم و رسانه های کاغذی را به سمت نیستی هل می دهیم. باید به مسئولان هشدار داد، رسانه های مکتوب موجود به رغم تمامی نقایص شاکله اصلی رسانه های کشور محسوب می شوند و در صورت نابودی آنها به طور حتم برای جبران این خطا و احیای دوباره رسانه های کاغذی مجبور به هزینه هایی به مراتب بیشتر خواهیم بود.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395