شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 09:11
کد خبر: 53353

تلاش های سریالی آمریکا؛ مذبوحانه و محکوم به شکست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

همزمانی سه رویداد مهم برای ایران در هفته گذشته را می توان به فال نیک گرفت.

در روزهایی که ایران، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن می گرفت، دنیا شاهد شکست تلاش های مذبوحانه دولت آمریکا برای به انزوا کشاندن ایران و نقش بر آب کردن دیپلماسی صلح و تدبیر کشورمان به ویژه در سال های اخیر بود.
کنفرانس امنیت خاور میانه معروف به کنفرانس ورشو روز گذشته در حالی پایان یافت که عدم استقبال کشورهای اروپایی از این کنفرانس، بر خلاف آنچه مد نظر آمریکایی ها بود، فاصله میان اروپا و آمریکا را پر رنگ تر کرد و تلاش برای تبدیل این کنفرانس به ائتلاف علیه ایران، نتیجه عکس داد. موضوعی که در بیانیه پایانی این نشست نیز خودنمایی کرد.
همزمان، برگزاری چهارمین دور نشست سوچی با تاکید بر حفظ برجام، نقش و جایگاه مهم ایران در حفظ صلح و امنیت منطقه را گوشزد می کرد.
از سوی دیگر، وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ، به آلمان سفر کرد.
هر چند حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان کام ایرانیان را تلخ کرد اما گواهی مضاعف بود تا به جهانیان نشان دهد، ایران نیز قربانی تروریسم بوده و برای مبارزه با آن بیش از هر کشوری در منطقه می کوشد.
هفته گذشته با وجود حرکت صعودی بازارهای طلا و ارز، بورس روندی نزولی طی کرد.
هر اونس طلای جهانی هفته گذشته، 0.03 درصد (0.49 دلار) کاهش یافت و از 1315.15 دلار به 1312.44 دلار رسید. اما در بازار داخلی ارزش برابری دلار در مقابل ریال 1.19 درصد (1400 ریال) افزایش یافت و از 117 هزار و 100 ریال به 118 هزار و 500 ریال رسید.
کاهش ارزش ریال در برابر دلار سبب شد که قیمت سکه امامی و هر مثقال طلا به ترتیب 2.6 و 3 درصد رشد را تجربه کند به طوری که سکه امامی با رشد یک میلیون و 80 هزار ریالی به 42 میلیون و 490 هزار ریال و هر مثقال طلا نیز با 480 هزار ریال افزایش به 16 میلیون و 400 هزار ریال رسید.
قیمت نفت اوپک نیز در هفته گذشته 1.02 درصد (0.64 دلار) افزایش یافت و از 62.3 دلار به 62.94 دلار رسید. نفت برنت نیز در این مدت 2.61 دلار (4.2 درصد) رشد را تجربه کرد و از 62 دلار به 64.6 دلار رسید.
شاخص کل بورس در هفته گذشته 1 هزار و 224 واحد کاهش یافت و در سطح 157 هزار و 311 واحد ایستاد. به عبارت دیگر این نماگر بازار سرمایه بازدهی منفی 0.77 درصدی را ثبت کرد. اما شاخص کل هم وزن (که نشان دهنده بازده قیمتی سهام با وزن یکسان است) در هفته گذشته بازدهی 0.4 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد.
بورس هفته گذشته در حالی پشت سر گذاشت که حجم، ارزش و دفعات داد و ستد کاهش محسوسی را تجربه کردند، نزدیکی به اسفندماه، آخرین ماه شمسی و دو روز تعطیلی رسمی در هفته گذشته سبب حضور کم رنگ فعالان بازار سرمایه شد به طوری که در 3 روز کاری یا به عبارت دیگر تمام روزهای معاملاتی هفته گذشته، نه تنها شاخص کل بورس قرمز بود بلکه با نزدیک شدن به اواخر هفته، شتاب نزول بیشتر هم شد به طوری که بترتیب شاخص کل بورس 67، 494 و 662 واحد افت را تجربه کرد.
هر چند چهارشنبه گذشته اندکی شاهد بالا رفتن حجم و ارزش معاملات نسبت به 2 روز کاری اول هفته گذشته بودیم اما 35 درصد نمادها (104 نماد سبز) و 66 درصد ( 210 عدد) نمادها نزولی بودند.
با وجود رکود و رخوت بورس در یک ماهه گذشته، اما قطار عرضه اولیه ها همچنان با قدرت در بازار سرمایه جلو می رود به طوری در آخرین روز هفته گذشته شاهد عرضه اولیه شرکت «زفکا» در فرابورس بودیم.
امروز نیز در بازار بورس عرضه اولیه شرکت فروشگاه های افق با روش بوک بیلدینگ صورت می گیرد بنظر می رسد با توجه به جذابیت قیمتی سهام این شرکت مورد استقبال فعالان بازار سرمایه قرار گیرد؛ این شرکت در محدوده قیمتی 16000 تا 16 هزار و 950 ریال عرضه و سهمیه هر کد سهامداری 200 سهم است.
کارشناسان دلایلی نظیر تعطیلی دو روز کاری در هفته گذشته، کمبود نقدینگی به خاطر نزدیکی به آخرین ماه سال (اسفند ماه)، زمان نامناسب عرضه اولیه ها، رونق بازار های رقیب مانند طلا و ارز، روشن نبودن ابعاد بودجه و احتمال تغییر در آن، جنگ تجاری چین و آمریکا بر سر تعرفه ها، برطرف نشدن کانال ارتباطی ایران و اروپا و رکود اقتصادی را از مهمترین دلایل نزولی بودن این روزهای بورس می دانند.
آغاز هفته جاری همزمان با شروع بررسی لایحه بودجه 98 در صحن علنی مجلس و جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لایحه پالرمو، نشان می دهد که روزهای پر تاب و تبی در انتظار است که به روشن تر شدن آینده اقتصاد ایران نیز کمک می کند.


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395