سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 08:47
کد خبر: 53255

خودباختگی در مقابل کارآفرینان قبل از انقلاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی پاکزاد
تصویری که برخی از فعالان عرصه اقتصاد از برخورد با کارآفرینان پیش از انقلاب ترسیم می کنند به نوعی خودباختگی و محاکمه انقلابیون در بدو پیروزی انقلاب شبیه است. در این رابطه گویی متاسفانه ادبیاتی رایج شده که گویی تمامی فعالان اقتصادی که پیش از انقلاب در کشور فعال بودند از سوی انقلابیون با یک چوب رانده شده و تمام آنچه در اقتصاد کشور طی سالهای پس از آن رخ داده، به "بیراهه رفتن" بوده است.
اما آیا این تمام واقعیت است؟ آیا تمام آنچه در برخورد با فعالان اقتصادی رخ داده ناشی از ناپختگی و هیجانات انقلابیون جوان بوده؟ و تمام چهره های مطرح اقتصاد پیش از انقلاب مظلوم واقع شده اند؟
این نوع استدلال حتی برای افرادی در سن و سال من که از سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی خاطراتی سایه و ار و گنگ در ذهن دارند نیز چندان مقبول نیست و از نوع قضاوت های سلبی و یکسویه ای تلقی می شود که متاسفانه در جامعه ایرانی رواج داشته و خرده فرهنگی پر رنگ محسوب می شود.
در عمل نه می توانیم تمام اقدامات صورت گرفته از سوی انقلابیون را در دوران هیجانات پس از پیروزی انقلاب دقیق و حساب شده بدانیم و نه می توانیم از تمام عملکرد مدیران اقتصادی پیش از انقلاب دفاع کرده و برخورد آنها را در قبال مردم انقلابی خالی از خطا بدانیم. اما تاسف بار تر، تکرار این ارزیابی یکسویه و از بیخ و بن خطا دانستن عملکرد انقلابیون از سوی نخبگان اقتصادی امروز کشور است که به نوعی خودباختگی در مقابل فعالان پیش از انقلاب را در ذهن تداعی می کند.
یکی از نمونه های این تصویرسازی های غلط نقدی است که بر قانون حفاظت از صنایع وارد می شود و حتی یکی از چهره های شناخته شده اقتصادی به تازگی این قانون را در زمره اشتباهات مرحوم بازرگان دانسته است.
این ارزیابی برای هم نسلان من که آن روزها را به وضوح در خاطر ندارند این تداعی را دارد که انقلابیون بعد از پیروزی انقلاب شروع به مصادره و دولتی سازی صنایع فعالی کردند که گردونه اقتصادی کشور را به چرخش در می آوردند و در این فرایند صاحبان پیشین این صنایع از کشور رانده شدند؛ این در حالی است که بنا بر شهادت شاهدین زنده و حاضر آن روزها، روایت شکل دیگری هم دارد.
بسیاری از چهره های مطرح اقتصاد کشور چندماه قبل از پیروزی انقلاب حتی زودتر از سیاسیون و نظامیان وابسته به رژیم پهلوی کشور را ترک کرده بودند، آنهم در شرایطی که بسیاری از واحدهای تحت مالکیت ایشان از نقدینگی خالی و با حجم سنگینی از بدهی ها به حال خود رها شده بودند؛ در این شرایط دولت موقت برای حفظ زیرساختهای اقتصادی کشور و برای جلوگیری از فروپاشی واحدهای صنعتی قانون حفاظت از صنایع را تدوین، تصویب و به اجرا گذاشت.
حال اگر ایراداتی به فرایند اجرا وارد است و یا نتایج رخ داده بعد از چهار دهه مورد نقد قرار می گیرد، منصفانه این است، شرایطی که دولت موقت را مجبور به اتخاذ این تصمیم کرد نیز در نظر گرفته شود. موارد ایراد نیز جز به جز توضیح دهند، نه اینکه با یک قلم بر روی تمامی آنچه رخ داده خط کشیده و منکر تمام باید ها و نبایدها شوند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395