چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 22:00
کد خبر: 53219

همکاری هسته ای بستری جدید برای اعتمادسازی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

'علی اکبر صالحی' رییس سازمان انرژی اتمی ایران (سه شنبه) در گفت و گو با شبکه خبری 'المیادین' تاکید کرد که همکاری هسته ای می تواند بستری جدید برای بازسازی اعتماد بین تهران و کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

 

 رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به آمادگی تهران برای در اختیار قرار دادن تجربیات هسته ای خود در زمینه های علمی، صنعتی و ساخت رآکتورهای پژوهشی، خاطر نشان کرد: این که برخی از کشورهای عربی می گویند تاسیسات هسته ای ایران امن نیست، حرفی نادرست است و امنیت تاسیسات هسته ای ما به طور کامل زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
صالح با تاکید بر این که ایران توانایی غنی سازی اورانیوم در هر سطحی را دارد، افزود: اکنون در حال آزمایش بر روی نسل هشتم از سانتریفیوژ هستیم و این موضوع 5 تا 6 سال طول می کشد و پژوهش های ما در چارچوب 'برجام' است، چرا که طبق این توافق ایران می تواند فعالیت های پژوهشی در این زمینه داشته باشد.
وی تاکید کرد: امیدواریم اروپایی ها به وعده های خود برای طراحی سانتریفیوژ جدید با ما همکاری کنند، اما اگر در این زمینه وقت کشی کنند، ایران انتخاب های زیادی در این زمینه دارد که فعلا تمایلی به انجام آن ها ندارد.
وی ادامه داد: با وجود خروج آمریکا از توافق هسته ای، ایران از لحاظ فنی ضربه ای نخورده است . برخی قید و بندها وجود دارد که ما آن را پذیرفته‌ایم و در حقیقت این ها تأثیری بر سرعت پیشرفت صنعت هسته‌ای ما ندارد، اما اگر تصمیم گرفته شود که به قبل توافق هسته ای بازگردیم، بر اساس نیاز خود موانع غنی سازی اورانیوم را کنار می زنیم.
صالحی درباره مذکرات هسته ای گفت : در سال 2013 میلادی مذاکراتی دوجانبه با آمریکایی ها در این زمینه داشتیم که آیت الله 'سید علی خامنه ای' رهبر انقلاب اسلامی تاکید داشت، موضوع مذاکرات تنها معطوف به پرونده هسته ای باشد. 
وی درباره مصاحبه اخیر خود که گفته بود قلب رآکتور اراک از سیمان پر نشده بلکه این سیمان در لوله‌هایی خاص از رآکتور مذکور ریخته شده، تاکید کرد: این لوله ها پنهانی خریداری نشده، بلکه این یک اقدام پیشگیرانه بود که قبل اجرایی شدن توافق هسته ای انجام شد که طرف مقابل را هم در جریان آن گذاشته بودیم و طی دوره مذاکرات، رهبر معظم انقلاب اسلامی به ما سفارش کرد که با هوشیاری مذاکره کنیم و احتمالات لازم را در نظر بگیریم، زیرا غربی‌ها قابل اعتماد نیستند. ایشان حق داشتند، چندین بار بر این موضوع تأکید کردند و عملا رخ داد، اما این بار همه و تمام جهان فهمیدند نمی‌شود به غربی‌ها بویژه آمریکا اعتماد کرد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395