چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 10:02
کد خبر: 53197

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در مراسم رونمایی از اسناد توسعه ای تهران:

توسعه یافتگی بدون توزیع عادلانه ثروت محقق نمی شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سجاد عسگری

عصراقتصادمعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: توسعه‌ یافتگی با افزایش تولید ملی حاصل نمی‌شود و در کنار رشد اقتصادی و در کنار تولید ثروت باید به توزیع ثروت نیز توجه شود.

به گزارش عصر اقتصاد، محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه  و بودجه کشور در مراسم رونمایی از اسناد توسعه‌ای استان تهران گفت:‌ توسعه یکی از محورهایی است که سرفصل مشترک همه کشورها است. اگرچه حتماً باید به نقاط ضعف ‌مان توجه کنیم، اما بی‌شک لازم است که بدانیم در هر منطقه‌ای چه ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی برای توسعه وجود دارد و سند آمایش چنین کاری را انجام می‌دهد.
وی با اشاره به اسناد توسعه‌ای استان تهران گفت: براساس این اسناد مشخص می‌شود که هریک از بخش‌ها و جغرافیای استان آمادگی چه کاری را دارند و در توسعه ملی باید چه نقشی را ایفا کنند و قطعاً بعد از مشخص شدن سند آمایش برای استفاده از ظرفیت‌ها باید سند برنامه هم داشته باشیم تا وضع موجود را به وضع مطلوب تبدیل کنیم.
معاون رئیس جمهور گفت: مسئولان استان تهران برای اینکه بتوانند وضعیت استان تهران را از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب برسانند این اسناد را آماده کرده‌اند اما غیر از اینکه ما به دنبال توسعه از طریق برنامه‌ها هستیم این واقعیت را باید بپذیریم که دارای آسیب‌های اجتماعی نیز هستیم.
نوبخت ادامه داد: توسعه باعث بالا رفتن درآمد افراد نادار می‌شود اما باید بدانیم که در رهگذار توسعه‌ای که می‌خواهد درآمد منطقه‌ای را بالا ببرد و عده‌ای را که به هر دلیلی محروم مانده‌اند به وضعیت مطلوب برساند، زمان مهم‌ترین نکته است و در چنین واقعیتی حتی اگر توسعه اتفاق بیفتد و افراد نادار، دارا شوند، اما همچنان فاصله‌ای بین آنها و طبقه ثروتمند جامعه باقی می‌ماند، چرا که ثروتمندان در کنار توسعه داراتر می‌شوند. بنابراین ما در کنار توسعه باید به دنبال مولفه دیگری به عنوان عدالت اجتماعی نیز باشیم. توسعه‌یافتگی با افزایش تولید ملی حاصل نمی‌شود و در کنار رشد اقتصادی و در کنار تولید ثروت باید به توزیع ثروت نیز توجه شود، از همین رو مسئولان استان تهران نیز در کنار تدوین سند آمایش توسعه‌ای سند آسیب‌های اجتماعی را نیز آماده کرده‌اند که تهران یک رونمایی دارد که ما آن را می‌بینیم، اما واقعیت‌هایی نیز در زیر پوست شهر و جود دارد که دیده نمی‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی واقعیت تلخی است که در همه کشورها وجود دارد و نباید خودمان را قانع کنیم که این یک پدیده اجتماعی است.

حتی یک مورد آسیب اجتماعی را نیز تحمل نمی‌کنیم

وی ادامه داد: اگرچه در کشورهای دیگر آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و بیش از ما است اما نباید قانع شویم. ما حتی یک مورد آسیب اجتماعی را نیز تحمل نمی‌کنیم. امروز وضع ما به مراتب بهتر از اول انقلاب است اما با توجه به منویات مقام معظم رهبری باید تلاش کنیم همه آسیب‌ها را از بین ببریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به جلسات مقام معظم رهبری با مسئولان کشوری در خصوص آسیب‌های اجتماعی گفت: ایشان هرشش ماه یک بار در اردیبهشت و آبان‌ماه همه مسئولان مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را فراخوانده و از آنها در خصوص عملکردشان در حوزه آسیب‌های اجتماعی توضیح می‌خواهد. البته توسعه هم برای مقام معظم رهبری مهم است، اما ایشان در خصوص آسیب‌های اجتماعی به شدت حساس هستند.

سامانه‌های آماری ما باید در یک ویترین شفاف و در برابر مردم باشد

وی با بیان اینکه باید شفافیت در کارهایمان داشته باشیم، گفت: سامانه‌های آماری ما باید در یک ویترین شفاف و در برابر مردم باشد. 16 جلد کتاب در خصوص بودجه سال 98 که همه چیز در آن مشخص شده است به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم. شفافیت یعنی همه بدانند در این 16 جلد چه بیان شده است و در حال حاضر نیز این 16 جلد قابل دسترس برای همه ملت ایران است. در حالی که در گذشته چنین چیزی نبود. در خصوص اسناد توسعه‌ای استان تهران نیز با توجه به کارهای صورت گرفته در تدوین این اسناد استان تهران می‌تواند، سرمشق دیگر استان‌ها قرار بگیرد.
نوبخت با بیان اینکه نگویید استان تهران استان کم‌برخورداری است، گفت: شما فقط در خصوص استان تهران این آمارها را می‌دانید اما من آمار استان سیستان و بلوچستان و دیگر استان‌ها را نیز می‌دانم بنابراین نگویید تهران استان برخورداری نیست. باید از این ظرفیت‌های موجود در استان به نحو احسن استفاده کنید.

استاندار تهران:قوه محرکه اقدامات توسعه ای، اعتبارات است

همچنین انوشیروان محسنی بند پی نیز پیش از سخنان نوبخت در این مراسم  گفت: این اسناد نقشه راه علمی، تخصصی و مبتنی بر شواهد است و با استناد به این اسناد ما دیگر از آزمون و خطا گذشته‌ایم و می‌توانیم مسیر راه را براساس این اسناد برنامه‌ریزی کرده و پیش برویم.
وی ادامه داد: سند توسعه‌ای استان تهران و شهرستان‌های 16گانه استان تهران مهم‌ترین سند تاثیرگذار در توسعه استان تهران است. از موضوعات تدوین شده در این اسناد راه‌اندازی سامانه نظام نوین آماری و کنترل آسیب‌های اجتماعی است که نقشه راهی برای ما است و همه مدیران استان تهران آمادگی خود را اعلام می‌کنند که برای اجرای این اسناد همه توان و تلاش خود را به کار گیرند.
استاندار تهران خطاب به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: آقای نوبخت درست است که پول همیشه کارساز نیست اما بی‌شک قوه محرکه این اقدامات اعتبارات است.
وی ادامه داد: استان تهران در برخی شاخص‌ها اختلاف فاحشی با دیگر استان ها دارند زیرا برخی مسئولان تصور می‌کنند استان تهران استانی برخوردار است. پنج شهرستان استان تهران از جمله پردیس، ملارد، بهارستان آمار تخت بیمارستانی‌شان صفر است. اگرچه 19 بیمارستان در حال ساخت در تهران داریم اما همچنان با مشکلاتی در این زمینه روبرو هستیم.

8500 کلاس تخریبی در استان تهران داریم

استاندار تهران با بیان اینکه 70 درصد وزرا از سهم بودجه در اختیارشان سهمی برای استان تهران قائل نیستند، گفت: در خصوص سرانه آموزشی 8500 کلاس تخریبی در استان تهران داریم. همچنین با کمبود 17 هزار کلاس آموزشی در تهران روبرو هستیم.
وی ادامه داد: 1100 کلاس در استان تهران از وسایل گرمایشی و سرمایشی استاندارد برخوردار نیستند. رشد جمعیت در استان تهران بسیار بالا است و سالانه 250 هزار نفر به جمعیت این استان افزوده می‌شود. همچنین یک میلیون تبعه افغانستانی نیز در تهران زندگی می‌کنند و 110 هزار دانش‌آموز اتباع نیز در حال حاضر در تهران مشغول به تحصیل هستند.
استاندار تهران با بیان اینکه در برخی از شهرستان‌های استان تهران رشد دانش‌آموزی 20 درصد است گفت: سرانه هر کلاس در کشور 24 نفر است اما سرانه کلاس در تهران 34 نفر هستند.
وی با اشاره به احداث ساختمان مدیریت بحران گفت: ساختمان مدیریت بحران در استان تهران احداث شد اما تجهیزات این ساختمان نیازمند اعتبارات ویژه است و امیدوارم با دستورات شما برای آماده‌سازی مدیریت بحران تهران پایلوتی برای سایر استان ها باشد.

معاون استاندار تهران:استقرار بودجه ریزی بر مبنای عملکرد سومین برنامه سند توسعه استان تهران است

نعمت الله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه برای تدوین این سند ۱۸ ماه تلاش صورت گرفته است، گفت: اولین بخش از تدوین سند آمایش استان تهران با رویکرد استانی ملی و فراملی است، محوریت تدوین این سند نیز با دانشگاه تهران بوده است همچنین بخش دوم این اسناد تدوین سنتز آمایش منطقه‌ای استان‌های تهران، البرز و قم است.
وی ادامه داد: تدوین سند توسعه استان تهران در استان تهران رویکردی از شهرستان به استان داشته است و در ابتدا در ۱۶ شهرستان استان کارگروه‌هایی تشکیل و سپس نتایج این کارگران در شورای عالی استان بررسی شده‌ است.
معاون استاندار تهران تصریح کرد: استقرار بودجه ریزی بر مبنای عملکرد سومین برنامه سند توسعه استان تهران است استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد برای ۲۶ دستگاه اجرایی به پایان رسید همچنین ۸۸۰ خدمت تعریف شده برای دستگاه‌های اجرایی استان‌ها تدوین تعیین و ابلاغ شده است محوریت تدوین این سند نیز با دانشگاه تهران بوده است.
ترکی با اشاره به طرح خدمات ویژه شهروندی در این سند خاطرنشان کرد: سند پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی در استان تهران برای اولین بار با محوریت سازمان بهزیستی و ۴۵ دستگاه اجرایی دیگر تدوین شده است و دانشگاه دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی تهران این سند را تبیین کرده است همچنین سامانه اطلاعات آماری استان تهران که شامل مدرن سازی نظام آماری استان تهران است در این سند تدوین شده و ۶۲۰۰ شاخص اطلاعاتی در این سامانه به ثبت رسیده است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395