چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 09:39
کد خبر: 53195

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نفت در پاسخ به «عصر اقتصاد» در خصوص تجهیزات مستهلک صنعت نفت:

وضع مالی صنعت نفت خوب نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصادوزیر نفت با اشاره به این که بخشی از تجهیزات موجود در صنعت نفت چندین سال است که مستهلک شده اند، گفت: روزی نیست که چندین مورد سوراخ شدن لوله نداشته باشیم. این موارد نیاز به سرمایه دارند، اما منابع آن وجود ندارد. وضع نفت از نظر منابع مالی خوب نیست؛ چرا که به نسبتی که بهره برداری می کنیم، سرمایه گذاری نمی کنیم.

بیژن زنگنه روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد، مبنی بر این که چه برنامه ای برای جایگزین کردن تجهیزات مستهلک در وزارت نفت وجود دارد، گفت: طرحی را از سال 96 فعال کردیم با عنوان طرح نوسازی تجهیزات نفت که تمام اطلاعات واحد های اصلی برای این طرح توسط یک تیم مشاور استخراج شده است.
وی افزود: یک تیم مشاور دیگر نیز در حال ایجاد یک طرح کانسپچوال برای نوسازی تمام تاسیسات هستند که قرارداد آن نیز امضا شده است.
وزیر نفت ادامه داد: اما نکته مهم این است که برخی از تجهیزات صنعت نفت ما حدود شصت سال قدمت دارد و برخی از آن ها حدود سی سال از عمر مفیدشان گذشته است و نیروهای صنعت نفت با فداکاری با این تجهیزات مستهلک کار می کنند.
زنگنه افزود: روزی نیست که چندین مورد سوراخ شدن لوله نداشته باشیم. این موارد نیاز به سرمایه دارند، اما منابع آن وجود ندارد. وضع نفت از نظر منابع مالی خوب نیست؛ چرا که به نسبتی که بهره برداری می کنیم، سرمایه گذاری نمی کنیم.
وزیر نفت همچنین در ادامه اظهار کرد: اکتشاف، تولید و نگهداشت و حفظ وضعیت موجود در صنعت نفت سرمایه های کلانی نیاز دارد که منابع آن موجود نیست. از این رو با چنگ و دندان از تجهیزات موجود استفاده می کنیم.
زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش دیگر عصر اقتصاد مبنی بر این که چه اقداماتی در خصوص کاهش نیروی مازاد در صنعت نفت انجام شده است، گفت: کار بزرگی که انجام دادیم این بود که نیروی جدید اظافه نکردیم. فشاری که بر وزارت نفت برای افزایش نیروهای استخدامی قرار دارد، کمرشکن است.
وی افزود: نگرانی ما این است که مغز متفکر نیروی برتر ضعیف شود. چرا که باید نیروهای جوان و متخصص را وارد صنعت نفت کنیم تا در آینده به عنوان مدیران میانی و ارشد به خدمت بپردازند.
این مقام مسئول ادامه داد: بخش دیگری از این کاهش نیرو ها نیز می تواند توسط خصوصی سازی حل شود. این در حالی است که بخشی از خصوصی سازی ها دچار مشکل شده اند و این مشکلات باید رفع شوند.
زنگنه همچنین در ابتدای این نشست در خصوص وضعیت صنعت نفت در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: ملت ما برای انقلاب هزینه های بسیار سنگینی پرداخت کرده است؛ همه افراد ملت به ویژه ایثارگران، جانبازان، شهدا، خانواده های شهدا و ایثارگران و آزادگان و همه مجاهدان این راه و بیشتر از همه ما سر تعظیم در مقابل شهدا، جانبازان و خانواده های معظم آنان فرود می آوریم و ان شاءالله بتوانیم در سال های آینده با غلبه بر مشکلاتی که هست و توطئه هایی که دشمنان هر روز علیه ما دارند، آینده بهتری را برای نسل جوان رقم بزنیم.
وی درباره مهم ترین دستاوردهای صنعت نفت در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، توضیح داد: صنعت نفت ما همیشه، پیش و پس از پیروزی انقلاب مهم بوده است.
وزیر نفت تصریح کرد: عملکرد صنعت نفت در چند بخش باوجود همه فشارهایی که به ما در این سال ها وارد شده، درخشان و قابل عرضه به جهان و مردم است.
زنگنه ادامه داد: یکی از این بخش ها صنعت گاز است. زمانی که انقلاب پیروز شد چیزی به معنای واقعی صنعت گاز نداشتیم، بلکه مقدار کمی تولید و شبکه کوچکی از گاز داشتیم و ظرفیت پالایش گاز ما تنها ۳۶ میلیون مترمکعب در روز بود که به پالایشگاه بیدبلند مربوط می شد و این پالایشگاه اکنون دیگر عمر مفید خود را سپری کرده است.
وی گفت: ظرفیت کنونی پالایش گاز کشور ۳۰ برابر ظرفیت دوران انقلاب معادل یک هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب است. زنگنه ادامه داد: ما در زمان پیروزی انقلاب ۵۲ هزار انشعاب گاز داشتیم و اکنون به ۱۱ و نیم میلیون انشعاب رسیده است. پوشش گازرسانی نیز در آن زمان حدود صفر بود، یعنی کمی از تهران و مناطق دیگر زیر پوشش گاز بودند، اما اکنون نزدیک ۹۲ درصد از جمعیت کشور زیر پوشش گاز طبیعی هستند و ما در این زمینه در جهان بی نظیر هستیم. تعداد روستاهای گازرسانی شده ما در دوران پیروزی انقلاب اسلامی تنها یک روستا بود، اما در دوره کنونی بیش از ۲۷ هزار روستا در کشور گازرسانی شده اند که به معنای نفوذ گازرسانی ۷۷ درصدی جمعیت روستایی کشور است. تولید میعانات گازی تا پیش از انقلاب اسلامی نزدیک صفر بود، اما اکنون روزانه حدود ۷۵۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می کنیم.


وزیر نفت گفت: بخش درخشان دیگر صنعت نفت، پتروشیمی معروف به جلوگیری از خام فروشی است. مجموع فروش خالص محصولات پتروشیمی کشور در سال ۵۷ یک میلیون تن و فروش خالص داخلی - که بخشی از آن کود بود - نیز ۶۰۰ هزار تن بوده است. امسال فروش خالص محصولات پتروشیمی ما به بیش از ۳۰ میلیون تن و بالای ۱۷ میلیارد دلار می رسد که این از مصادیق جلوگیری از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت است.
زنگنه ادامه داد: از این ۱۷ میلیارد دلار، بیش از ۵ تا ۵,۵ میلیارد دلار آن به داخل کشور عرضه می شود، یعنی صنایعی که در پایین دست پتروشیمی ایجاد شده اند، خوراک می گیرند و محصولات دیگری را تولید می کنند که این موضوع غیر از کود اوره است. من هیچ صنعت دیگری را سراغ ندارم که از آن صنعت ۵.۵ میلیارد دلار مواد اولیه خریداری و در صنایع داخلی مصرف شود، اما پتروشیمی این ظرفیت را به همراه ظرفیت توسعه دارد.
زنگنه ظرفیت پالایش نفت در سال ۵۷ را حدود ۱,۱ میلیون بشکه اعلام کرد که این رقم اکنون به بیش از دو برابر افزایش یافته و به رقم ۲.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
وی افزود: تولید بنزین در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، ۱۴ میلیون لیتر در روز بود، اما این رقم اکنون به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.
مقدار تولید نفت خام بخش دیگری از سخنان وزیر نفت بود که در این باره توضیح داد: ما به دلیل سیاست هایی که داشته ایم مقدار تولید نفت را کاهش داده ایم، یعنی از رقم حدود روزانه ۵ میلیون بشکه در اوایل انقلاب به ظرفیت کنونی روزانه حدود ۴ میلیون بشکه رسیده ایم.
خبر خوب زنگنه در جمع خبرنگاران، صحبت درباره مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت ایران بود که در این باره اعلام کرد: مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ۸۸ میلیون بشکه بوده است که اکنون خوشبختانه با وجود آنکه ۵۰ میلیارد بشکه در این مدت از ذخایر را برداشت کرده و به مصرف رسانده یا فروخته ایم، اما اکنون ذخایر باقیمانده برای آینده ۱۶۰ میلیارد بشکه معادل نفت خام است که به طور تقریبی دو برابر شده است.
وی ذخایر قابل برداشت گاز طبیعی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را ۹ تریلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این رقم اکنون به ۳۳ تریلیون مترمکعب رسیده است.
به گفته وزیر نفت، مقدار تزریق به میدان های نفتی در دوره پیروزی انقلاب اسلامی ۲,۷ میلیون مترمکعب در روز بوده است، اما در سال ۹۷ به بیش از ۷۷ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این موارد دستاوردهای بزرگی برای صیانت از ثروت بزرگ ملت ایران است.
زنگنه در ادامه گزارش عملکرد ۴۰ ساله صنعت نفت به ارائه توضیحاتی درباره برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی پرداخت و با بیان اینکه مردم همواره نسبت به این میدان گازی مشترک حساس هستند، اظهار کرد: امروز مقدار برداشت گاز ما از پارس جنوبی در مقایسه به طرف مقابل (کشور قطر) بیشتر شده است.
وی درباره برداشت نفت خام از میدان های غرب کارون گفت: در سال ۹۲، برداشت از این میدان ها ۷۰ هزار بشکه در روز بود، اما تا پایان امسال رقم تولید روزانه ما به ۳۵۰ هزار بشکه خواهد رسید، به این معنا که در طول پنج سال مقدار تولید ما از میدان های غرب کارون پنج برابر می شود.
وزیر نفت با اشاره به اینکه ما برداشت از دیگر میدان های مشترک را نیز دنبال کرده ایم، تصریح کرد: تعهد ما در زمینه گازهای مشعل که در اثر سوختن آنها مردم به ویژه در خوزستان آزار می بینند این است که تا دو سال و نیم آینده و پیش از پایان دولت تدبیر و امید این موضوع را به پایان برسانیم و این حجم از گاز در حال سوختن را نداشته باشیم و آن را به نزدیک صفر برسانیم.
زنگنه درباره ایجاد پایانه صادراتی در خارج از خلیج فارس توضیح داد: ما پایانه جاسک را به عنوان پایانه صادرات نفت در خارج از خلیج فارس انتخاب کرده ایم، عملیات احداث خطوط لوله و احداث مخازن برای این طرح آغاز شده و مطالعات مربوط به ایجاد پایانه صادراتی نیز انجام شده است تا در اواخر سال ۹۹ شاهد بهره برداری از این پایانه جدید در دریای عمان باشیم.
وی با بیان اینکه زمینه برای ایجاد پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در این منطقه فراهم می شود، اعلام کرد که تاکنون دو مجوز برای احداث پالایشگاه از وزارت نفت دریافت شده است.
وزیر نفت با بیان اینکه توسعه ظرفیت های ساخت داخل از مهم ترین اتفاق های سال های اخیر ایران است، گفت: ما از لحاظ مهندسی و پیمانکاری، چه در بخش دریا و چه در بخش خشکی اکنون در زمره کشورهای خوب منطقه هستیم که به طور تقریبی همه نصب و راه اندازی ها را نیروهای ایرانی انجام می دهند. افزون بر این، ایرانی ها قادر به ساخت بخش مهمی از تجهیزات غیر دوار نیز هستند و این از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است.
زنگنه از مجوز ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری برای امضای قرارداد با پیمانکاران ایرانی خبر داد و گفت: شرط این مجوز، استفاده حداکثری از ظرفیت های ساخت و اجرای ایرانی هاست که البته بخشی از این منبع مالی باید از بازار داخلی تامین شود که نخستین اقدام های مربوط به آن دیروز با فروش در بازار سرمایه انجام شده است و ادامه خواهد داشت، هدف از این ابتکار بسیار مهم ایجاد اشتغال برای پیمانکاران و سازندگان داخلی در کشور است.
زنگنه با اعلام خبر افتتاح چند طرح  مهم در اواخر بهمن و اوایل اسفندماه امسال گفت: میدان گازی پارس جنوبی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کشف نشده بود. از سال ۱۳۷۵ فعالیت هایی در آن میدان آغاز شد و از سال ۱۳۷۶ در دولت نخست اصلاحات، نخستین قراردادها برای توسعه پارس جنوبی امضا شد و در طول فعالیت هشت ساله دولت اصلاحات، پنج فاز پارس جنوبی به مدار آمد و پنج فاز دیگر نیز در حال اجرا بود.
وی افزود: قراردادهای توسعه فازهای بعدی پارس جنوبی پس از آن امضا شد و تا پارسال ۲۱ فاز پارس جنوبی در مدار تولید قرار گرفت و اکنون چهار پالایشگاه فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ با ظرفیت ورودی ۱۱۰ میلیون مترمکعب آماده افتتاح با حضور رئیس جمهوری هستند.
وزیر نفت با بیان اینکه ۳ میلیارد فوت مکعب گاز از دریا برای این پالایشگاه ها تامین می شود، اظهار کرد: ۲ میلیارد فوت مکعب از گازهای یاد شده از خود این فازها می آید، یک میلیارد فوت مکعب از فاز ۱۴ در شبکه استفاده می شود و با افتتاح این فازها و تکمیل بخش دریایی آنها و تکمیل بخش دریایی فاز ۱۴ تنها کاری که از پارس جنوبی باقی می ماند پالایشگاه فاز ۱۴ خواهد بود که حتی اگر آن هم وارد مدار نشود باز هم از ظرفیت آن در دریا به اندازه ۲۷ فاز استفاده خواهیم کرد.
به گفته زنگنه، افتتاح این طرح ها با ارزش ۱۰ میلیارد دلار، ما را نسبت به طرف مقابل مان جلو می برد و بر اساس آن، مقدار برداشت روزانه ایران بسیار فراتر خواهد رفت.
وزیر نفت درباره اتفاق مهم بنزینی کشور گفت: همانطور که برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب به ۶۱۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده، تولید بنزین کشور نیز از ۵۲ میلیون لیتر در روز با بیش از دو برابر افزایش به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده که هیچ گاه چنین جهشی در تاریخ تولید بنزین کشور رخ نداده است.
وی بخشی از این جهش را سهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بخش دیگر آن را سهم سایر پالایشگاه های نفت کشور دانست و گفت: همه پالایشگاه های نفت کشور موفق به فعالیت در جهت افزایش کیفیت و کمیت تولید بنزین شده اند.
وزیر نفت به ارائه توضیحاتی درباره اهداف صنعت پتروشیمی در سال آینده پرداخت و گفت: در سال ۹۸، برای نخستین بار ظرفیت سالانه تولید اتان به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید که بر اساس آن می توانیم اتان زیادی را به پتروشیمی ها بدهیم و در مرحله پس از آن، در سال ۹۹، میزان تولید اتان از میزان ظرفیت پتروشیمی ها بیشتر می شود، بنابراین پتروشیمی ها باید به سرعت واحدهای الفین خود را راه بیندازند تا از اتان به نحو مطلوب استفاده کنند.
وی اظهار امیدواری کرد که واحدهای فاز اول الفین پتروشیمی بوشهر، الفین ایلام، متانول سبلان، کود شیمیایی لردگان، پتروشیمی میاندوآب، ای اس پی آر صدف عسلویه، متانول کاوه و بیدبلند ۲ در سال ۹۸ به مرحله راه اندازی و آغاز بهره برداری برسند.
به گفته زنگنه، ظرفیت این واحدها ۱۲ میلیون تن و مبلغ سرمایه گذاری در جریان آنها نزدیک ۷ میلیارد دلار است که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته اند و برای آینده کشور مهم هستند.
زنگنه از افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید گاز کشور به بیش از هزار میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید که رقم بسیار مهمی است، البته صرفه جویی در مصرف گاز ضروری است.
وی افزود: زندگی راحت امسال همه مردم (در اثر گازرسانی پایدار) حاصل تلاش زیاد و هزینه های چند ده میلیارد دلاری در همه سال های گذشته برای توسعه صنعت نفت و صنعت گاز است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395