یکشنبه, 14 بهمن 1397 ساعت 09:28
کد خبر: 52991

گمرک، برخی واردکنندگان را قاچاقچی کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: یک فعال اقتصادی گفت: طولانی شدن پروسه ثبت سفارش و افزایش هزینه گمرکی سبب شده تا واردکننده‌ها راه‌های جدید قاچاق کالا را تجربه کرده و مبادی قانونی را دور بزنند.

ابراهیم گراوند گفت: از ابتدای سال جاری به دلیل نوسانات نرخ ارز، تامین ارز و پروسه ثبت سفارش کالاهای وارداتی با پیچیدگی‌هایی رو به رو شده و این پیچیدگی‌ها، طولانی شدن فرایند ترخیص کالا را در پی داشته است.
این تولید کننده لوازم خانگی در ادامه با اشاره به هزینه‌بر بودن توقف کالا در گمرک اظهار کرد: وقتی کالایی ماه‌ها در گمرک متوقف می‌شود و خاک می‌خورد، هزینه بهای تمام شده این کالاها افزایش یافته و در نهایت کالاها در داخل گران‌تر به فروش می‌رسد که خود عامل تورم‌زایی‌است.
گراوند افزود: افزایش هزینه ممکن است با عدم استقبال بازار روبه رو شود، بنابراین برخی از واردکننده ها به دنبال راهی برای دور زدن قوانین می‌گردند تا ارزان‌تر و سریع‌تر کالا را دست مشتریان خود برسانند.

Image result for ‫ترخیص کالا‬‎
وی در ادامه چگونگی ورود کالاهای دپو شده در گمرک را این گونه تشریح کرد: کسانی که از ماه‌های تیر و خرداد ثبت سفارش برای آنها سخت شده برای اینکه بتوانند کالاهای خود را وارد بازار ایران کنند کالا را به بهانه عودت از گمرک بارگیری کرده و به یکی از کشورهای همسایه می‌برند. قاچاق‌برها در ساحل آن کشورها، کالا را تحویل گرفته و به‌طور تضمینی آن را در تهران یا دیگر شهرهای ایران تحویل می‌دهند.
این تولید کننده لوازم خانگی در منطقه ویژه در پایان گفت: وضعیت ثبت سفارش و ترخیص کالا به نفع اقتصاد کشور نیست و حتی واردات مواد اولیه برای تولید نیز با مشکلاتی روبه روست شاید دولت قصد حمایت از تولیدکننده‌ها را داشته باشد اما رویه‌ای که اتخاذ کرده در حال حاضر به سود تولیدکننده نیست چرا که قاچاق سرعت بیشتری گرفته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395