سه شنبه, 09 بهمن 1397 ساعت 09:52
کد خبر: 52776

گزارش های اخیر مرکز پژوهش های مجلس به دنبال توجیه چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی پاکزاد

تصویر مرکز پژوهش های مجلس به عنوان یک مرکز مستقل تحقیقاتی زمانی مخدوش می شود که در توجیه برخی از سیاست های غلط بودجه ای عمل کرده و برای زیر سوال برندن سیاست های ارزی دولت را ناکارآمد اعلام کند.
نرخ گذاری ارزی دولت با تمام ایرادات وارده به آن توانست رشد هیجانی تورم را به تاخیر اندازد و بعد از انتشار این گزارش بانک مرکزی نیز در حمایت از اقدامات صورت گرفته جوابیه را در پاسخ به گزارش مرکز پژوهش های مجلش منتشر کرده است.
اما سوال اینجاست که این اقدام مرکز پژوهش های مجلس در راستای کدام سیاست اتخاذ می شود؟ زمانی که مرکز پژوهش های مجلس هم صدا با برخی به دنبال توجیه عباراتی مانند یارانه پنهان در اقتصاد کشور است در عمل نمی توان انتظار داشت مسیر بهتری را طی کند.
ایجاد توجیه برای رقم ادعایی 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در اقتصاد ایران که حدود دو برابر بودجه عمومی کشور است تنها و تنها با تخریب برنامه های پیشین به منظور مهار رشد نرخ ارز ممکن است زیرا مبنای محاسبه این ارقام تخیلی و توهمی ارقام حاصل از فاصله بین نرخ های فروش فوب خلیج فارس حامل های انرژی با نرخ های داخلی آن هم از محل گرانی ارز است و اگر برای بودجه سال 98 افکار عمومی قبول کند که 900 هزار میلیارد تومان بدهکار است در آن شرایط می تواند تن به گرانی قیمت حامل های انرژی بدهد؛
این در حالی است که مردم در کاهش ارزش پول ملی که به ایجاد این فاصله قیمتی منجر شده، هیچ نقشی نداشته اند. حال در چنین شرایطی مرکز پژوهش های مجلس ضمن زیر سوال بردن نرخ ارز 4200 تومانی و تایید ضمنی رقم نجومی 900 هزار میلیارد تومانی به عنوان یارانه نقدی در این مسیر حرکت می کند؛ این در حالی است که اگر قصد اصلاح منابع و مصارف بودجه عمومی است باید با سرعت و دقت دوباره به انضباط مالی دولت در ساختار بودجه بازگردیم و ضمن بازنگری به نهادهای مختلف دولتی، نیمه دولتی و عمومی که در ردیف های بودجه سهم دارند با سرعت و قاطعیت به حذف مصارفی پرداخت که در شرایط فعلی اقتصاد کشور ضرورتی ندارند.
در چنین شرایطی باید قبول کرد که بودجه فراتر از یارانه پنهان در ردیف های مشهود خود و مصارف علنی آن با اتلاف جدی منابع مواجه است؛ بنابراین اقدام درست مرکز پژوهش های مجلس به عنوان بازوی کارشناسی خانه ملت این است که در ادبیات برگزیده برای خود اولویت اول را به سیاست هایی بدهد که حقوق حقه مردم در آن لحاظ شده است، نه سیاست هایی که در نهایت با بدهکارنمایی مردم تلاش دارد کمبود منابع بودجه عمومی را از جیب آنها جبران کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395