دوشنبه, 08 بهمن 1397 ساعت 04:00
کد خبر: 52731

اطلاعات تکميلي

  • دور تازه‌ای از اقدامات و فعالیت‌های گمرکی

مرزهای اقتصادی ایران هوشمند می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

لیلا علی نژاد
عصراقتصاد: همه ساله، 26 ژانویه به عنوان «روز جهانی گمرک» در تمام کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک گرامی داشته شده و با اعلام رسمی شعار سال جدید این سازمان از سوی دبیرکل سازمان جهانی گمرک با عنوان « مرزهای هوشمند برای تجارت، سفر و حمل‌ و نقل بدون وقفه» دور تازه‌ای از اقدامات و فعالیت‌های گمرکی برای افزایش نقش و تأثیرگذاری عملکرد گمرک در تسهیل تجارت، مراقبت از مرزهای اقتصادی و به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید آغاز می‌شود.
هدف اصلی از انتخاب و اعلام این شعار از سوی سازمان جهانی گمرک، ایجاد تغییر و تحول در بهبود شیوه‌های خدمات‌دهی گمرکی به جامعه تجاری به ویژه کنترل های غیر مزاحم متناسب با پیشرفت‌های فناوری و حرکت رو به جلوی گمرکات در فراهم‌سازی بسترهای مناسب برای تسهیل و توسعه تجارت بین‌المللی و همچنین ایفای نقش پررنگ‌‌تر در راستای زنجیره تأمین کالاها است.
در همین راستا  گمرک جمهوری اسلامی ایران مدت‌ها پیش از اعلام شعار جدید سازمان جهانی گمرک (WCO) و تأکید بر عملی ساختن آن توسط گمرکات عضو، برنامه‌های زیادی را درخصوص تسهیل و تسریع مبادلات مرزی با استفاده از شیوه‌های مدرن گمرکی مانند ایجاد دروازه‌های مشترک مرزی (هم فیزیکی و هم مجازی)، تبادل اطلاعات الکترونیکی به صورت مجازی با گمرکات هم‌مرز، نصب و بهره‌برداری از تجهیزات و ابزارهای پیشرفته کنترلی و بازرسی نظیر ایکس‌ری‌ها، نصب وسایل ردیابی خودکار روی حامل‌های ترانزیتی و... اجرایی کرده و همکاری نزدیکی با گمرکات کشورهای همسایه دارد. علاوه بر این در جهت افزایش امنیت محموله‌های تجاری و مقابله با اشکال مختلف قاچاق مواد مخدر و کالا گام‌های بلندی برداشته است و در نظر دارد در آینده سطح این همکاری‌ها و مشارکت‌ها را افزایش دهد.
گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای شعار سال 2019 اقداماتی را در خصوص هوشمند سازی تجارت در برنامه های خود  جهت بهره گیری از ابزارهای کنترلی غیر مزاحم و غیر فیزیکی بهترین توصیه جهت عملیاتی کردن شعار سازمان جهانی گمرک انجام داده است
در کنار مکانیزاسیون رویه ها و بکارگیری سامانه های الکترونیکی ؛ نصب تراشه های RFID بر روی کانتینرها ، توسعه تجهیزات GPS، اسکنرها، دستگاه‌های ایکس ری، دوربین های OCR و کراس چک کردن اطلاعات می توانند در هوشمند سازی تجارت با استفاده از ابزارهای غیر مزاحم کمک نمایند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی  هم با ارسالی پیامی در خصوص روز جهانی گمرک با بیان اینکه «روز جهانی گمرک»، فرصت مغتنمی برای تقدیر از کارگزاران این عرصه از اقتصاد کشور است که به واقع باید آنان را مرزبانان اقتصاد ایران نامید.
 توجه به موضوع مهم هوشمند سازی تجارت و تبادلات  که یکی از ارکان اقتصاد هوشمند است  در شعار امسال، این پیام را در خود دارد که ما براي حفظ و ارتقای بازار صادرات و توان رقابت در  عرصه بين الملل، نيازمند توسعه سريع ظرفيت هايمان با الكترونيكي كردن فرايندها هستيم.
 هوشمند سازی تجارت و گمرک امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و گمرک که دروازه تقویت سرمایه گذاری و تولید به شمار می رود باید به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید و کنترل های غیر مزاحم را سرلوحه کار خود قرار داده و تسهیل و توسعه تجارت در راستای اهداف تقویت ارزش پول ملی ، کاهش تورم و سیاست های جذب سرمایه گذاری خارجی با ابزار هوشمند سازی اقتصاد و تجارت را بیش از پیش تسهیل کند.
 اکنون و در شرایطی که کشورمان بار دیگر با یکی از سخت ترین تحریم های ممکن مواجه شده است، جایگاه و نقش بی بدیل فعالین این عرصه ، به عنوان مرزبانان اقتصاد ایران،  بیش از هر زمان دیگری آشکار شده و دارای اهمیت راهبردی است.
*تعدد قوانین و سازمان های متولی تجارت از دلایل قاچاق کالا
در همین خصوص رئیس کل گمرک ایران در راستای هوشمند سازی تجارت و پیشگیری از قاچاق گفت: تعدد قوانین و مقررات و سازمان های متولی تجارت خارجی از مهم ترین دلایل قاچاق کالاست.
مهدی میر اشرفی گفت: مقرر شد از تجارب جهان در بحث مبارزه با قاچاق کالا استفاده و تجارت رسمی با هزینه و مدت کمتری انجام شود تا میل به تجارت غیر رسمی کاهش پیدا کند.
رئیس کل گمرک ایران و افزود: هم اکنون بیش از 20 سازمان در بحث تجارت رسمی ورود می کنند که برخی قوانین آنها موازی و متناقض است.
میر اشرفی گفت: تعدد سازمان های متولی تجارت خارجی هم از دیگر مشکلات است که مقرر شد هماهنگی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه دنیا به سمت کنترل‌ های غیرمزاحم پیش می رود، افزود: باید ما نیز با تجهیز سازمان های مرتبط به این سمت حرکت کنیم و همه مبادی گمرکی به اسکنر و ایکس ری مجهز شود و کنترل فیزیکی در مسیر ترانزیتی کاهش یابد.
رئیس کل گمرک ایران عملکرد جزیره ای سامانه های مرتبط با تجارت را نیز از دیگر مشکلات خواند و  با تاکید این سامانه ها باید یکپارچه شود تا تبادل اطلاعات و داده ها به صورت یکپارچه صورت گیرد، عنوان کرد:در بحث قاچاق کالا در گمرکات خود ما به عنوان سازمان کاشف بوده ایم ؛ یا خودمان کالای قاچاق را کشف کردیم تا تخلفاتی را مشاهده کردیم.
وی درخصوص اینکه در گمرکات قاچاق کالا وجود دارد گفت: قاچاق کالا در گمرکات را 100 درصد رد می کنم چرا که یا خودمان کاشف بودیم و یا تخلفی صورت گرفته بود که آن را کشف کردیم. میر اشرفی افزود: عمده پرونده های قاچاق کشور مربوط به پرونده هایی است که ارزش قابل توجهی ندارد و باید به سمتی پیش برویم که با موارد سازمان یافته قاچاق برخورد شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی با نصب تراشه ها و بادی اسکنرها از بارنامه های سنتی فاصله خواهیم گرفت ،گفت: همه سازمان ها و پایانه ها در بحث الکترونیک کردن بارنامه ها برنامه دارند و مقرر شده است اطلاعات بارنامه ها بر روی تراشه قرار گیرد.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395