چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 09:09
کد خبر: 52500

هویت ملی ایران ضامن بقا و توسعه نظام است!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی‌رضا اکبری
هویت ملی، گوهر بی‌بدیل «ما»، و دال محوری موجودیت و بقای ماست. جوهری که ایران را در ورای قرن‌ها فراز و نشیب محفوظ داشته و در تودرتوی تاریخ تکامل یافته،به ویژه آنگاه که با جوهر اسلام عجین شد و زبان پارسی را در عالم اسلام به زبان دانش و اندیشه و معرفت دینی تبدیل کرد؛ پس آنگاه که با اهل بیت پیوند خورد و ایرانِ زخم خورده منقطع شده را از سلطه خلفای عباسی و مغول و سلجوق نجات بخشید و در معرکه برخورد و  اُفت و خیز حوزه‌های تمدنی  در عبور از سده های میانه، با پرچم سبز علوی و بیرق سرخ حسینی از عهده شعله ذوب کننده عثمانی و نفوذ مستحیل کننده تزاری و اسلاو و گُل و ساکسون، با سربلندی برآمد، تشیع به عنصر ذاتی هویت ملی ایرانی تبدیل شد تا آن زمان که حتی آخرین روز آخرین شاه از سلسله‌های سلطنتی، پس از ۲۵ قرن، برای ماندن، به فخر شیعه بودن و نظر کرده مولا علی (ع) بودن و کمر بسته اباالفضل‌العباس(ع) بودن، متوسل شد...
هم او که تاریخ هجرت را به شاهنشاهی بدل زد، و حتما به رغم منش کوروش بزرگ، در بزرگ‌ترین اشتباه تاریخی شاهنشاهی ایران، حساب پادشاه را از حساب هجرت پیامبر جدا ساخت و دیری نپایید که در یکی دو پسین، دودمان شاهی را بر باد داد و پاسخ خود را از ذات و هویت ملی ایران، با اضمحلال و دفن پادشاهی، دریافت داشت.
اینک همان اجزای ذاتی هویت ملی ایران و ایرانی ، تنها نجات بخش انقلاب و نظام ج.ا.ا خواهد بود، همان که  یک مورد آن را در هشت سال دفاع مقدس در قبال هجوم همه جانبه تمام طوایف و قبایل بشری علیه موجودیت و «هویت» خود تجربه کردیم و سرفراز بیرون آمدیم.
حال، انقلاب از چله به در می‌آید و  بلوغ و رشادت از آن ، تا حد پذیرش مسئولیت پیامبری  برای نجات بشر و پیشواییِ هدایت ملت به سرمنزل اعتلای مادی و معنوی، انتظار می‌رود.
گمشده امروز ما، بازیابی جامع همان «هویت ملی» است. هویتی که بی تردید از دو متن  ایرانیت و اسلام تشیع  ریشه گرفته است. همه ایرانیان با هر دین و همه ایرانیان مسلمان با هر مذهب، زیر چتر هویت ملی خود باقی مانده اند. ذات «ملت ایران» دو عنصری است.
اول ،عنصر ذاتی متعلق به زادبوم، جغرافیا، تاریخ ، فرهنگ، زبان و تعلق ماهوی به «متن».
دوم ، عنصر ذاتی مربوط به تداوم ، تکامل و بقا در کوران تطور تاریخی تمدنی سیاسی امنیتی جهان، به ویژه از چهارده و هفت قرن پیش! نظام ‌ج.ا.ا ، تنها زیر چتر فراگیر و استوانه استوار «هویت ملی ایرانیان» است که قادر خواهد بود از جهان طوفانی و پر خطر پیش رو، به سلامت عبور کند.
تقویت ایرانیت ، تقویت اسلامیت ، تقویت هویت ملی ایرانیان است و بازیابی و تقویت هویت ملی ایرانیان ، منشا تداوم و تکامل فرآیند ملت سازی است، تضمین فرایند ملت سازی، تضمین بقا و توسعه ایران و تضمین بقا و ماندگاری نظام ج.ا.ا است.  وإلّا،... فَلا..!
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395