سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 15:07
کد خبر: 52465

رفع ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی و محصولات آن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
گمرک ایران در بخشنامه‌ای جدید از صادرات گوجه فرنگی و محصولات آن رفع ممنوعیت کرد؛ محصولی که این روزها و با کاهش نسبی قدرت خرید برخی اقشار، وزن بیشتری در سبد غذایی آنها پیدا کرده است.
گمرک ایران با انتشار تصویر پیوست نامه این سازمان به نامه دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت صادرات آخال حبوبات (تفاله و پسماند حبوبات) و گوجه فرنگی و محصولات آن را بلامانع اعلام کرد.


همچنین گمرک ایران همچنین صادرات اقلامی مانند کاغذ و کارتن بسته بندی، فیلم BOPP، فیلم پلی استر شفاف، تخم مرغخوراکی و غیرخوراکی، جوجه یک روزه، پیله کرم ابریشم، ابریشم خام، ضایعات ابریشم و نخ ابریشم، پشم خام و نخ و الیاف پشمی تایید شده را ممنوع اعلام کرده است.
افزایش ارزش ارزهای خارجی نسبت به ریال باعث شده تا بسیاری از صادرکنندگان به صادرات اقلام مصرفی و اساسی داخلی همچون گوجه فرنگی بپردازند؛ امری که هرچند می‌تواند باعث ارز آوری بیشتر به داخل کشور شود اما متضمن در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی دیگری هم هست. وزارت صمت باید اینجا برآورد دقیقی از حجم نیاز داخلی به این گونه کالاهای اساسی داشته باشد تا مبادا با آزاد شدن صادرات آنها دوباره بازارهای داخلی با کمبود مواجه شده و قیمت‌ها جهش کنند.
قلمی مانند گوجه فرنگی از این جهت حائز اهمیت است که جزو کالاهای اساسی در سبد مصرف‌کنندگان داخلی قرار دارد. مخصوصا با کاهش نسبی قدرت خرید برخی اقشار در ماه‌های گذشته وزن این محصول احتمالا در سبد غذایی مصرف کنندگان داخلی افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395