سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 08:49
کد خبر: 52406

  دولتی ها سرگرم بازارهای غیرمولد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

علی پاکزاد

این سوال جدی را چه کسی پاسخ می دهد: امروز قیمت گوشت مهم تر است یا خودرو؟ پاسخ به این سوال جهت گیری شما را نشان می دهد و اگر یک مسئول دولتی به آن پاسخ دهد در واقع جهت گیری سیاست های دولت را به نمایش گذاشته است.

فارغ از آنکه چه کسی به این سوال چه پاسخی داده، اگر سری به رسانه ها بزنید متوجه می شوید حجم اخبار خودرویی به مراتب بیشتر از موضوع گوشت است ؛ این در حالی است که گوشت به عنوان یک کالای اساسی به طور حتم  از حساسیت بیشتری برخوردار است در حالی که عمده سر و صدای رسانه ای به پا شده در مورد وضعیت خودرو محصول سفته بازانی است که در این بازار به دنبال کسب سود هستند.

در عمل نیز می بینیم همین وضعیت در مورد اظهارات مسئولان وجود دارد؛ گوشت و اقلام اساسی نسبت به بازارهایی مانند ارز و خودرودر مراحل بعدی اهمیت قرار دارد ؛ در حالی که ارز دغدغه عامه مردم نیست یا خودرو اگر انگیزه سفته بازی در آن نباشد، به عنوان مصرف کنندگان نهایی کمتر کسی امروز دل نگرانی از موضوع خودرو دارد.

این موضوع از یک سو گویای برهم خوردن اولویت های سیاست گذاری و اطلاع رسانی است و از سوی دیگر تاکیدی بر این موضوع است که قدرت سوداگران و سفته بازان تا چه حد است.

سوداگرانی که می توانند دولت را مجبور به پذیرش مواضع خود و یا از آشفتگی فضای رسانه به نفع خود استفاده  کنند و از رسانه هایی که باید صدای مردم باشند برای خود بلندگو بسازند، برای اقتصاد ایران خطرناکند و متاسفانه این افراد و گروه ها در حال حاضر نقش آفرینی کوثر تلقی می شوند و می توانیم رد پایشان را به خوبی در مصوبات و سیاستهای کلان مشاهده کنیم.

سرگرم شدن دولتمردان در بازارهای غیر مولد و آشفتگی که از این به خطا رفتن تصمیم سازان به بخش مولد اقتصاد تحمیل می شود شاید غیرقابل جبران باشد.

در شرایطی که تولید در تنگنا قراردارد پرداختن به موضوعاتی مانند واردات بدون انتقال ارز و توسعه بازار مبادلات ارزی که تنها و تنها باج دادن به سوداگران ارزی است، چه معنایی می تواند داشته باشد؟!

تولید کنندگان ما برای تامین مواد اولیه درگیر ارز هستند در حالی که دغدغه های دولت تسهیل تبادل ارز در بازار آزاد و ایجاد تقاضا برای این ارزهاست و این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که سیاست گذاران تا چه حد سرگرم حواشی سوداگرانه شده اند و در اینجا می توان متوجه شد نارضایتی مردم در کجا ریشه دارد. نحوه برخورد شتابزده و هدف‌گیری های اشتباه در سیاست های اجرایی در این یک سال گذشته تنها و تنها باعث تشدید آشفتگی ها شده و به رفع دغدغه های عامه مردم در تامین مایحتاج واقعی ایشان و رفع مشکلات پیش پای تولید کمکی نکرده است و تنها به گل آلوده تر شدن آب و فراهم شدن فرصت های بیشتر برای سوداگران و سفته بازان منجر شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395