یکشنبه, 30 دی 1397 ساعت 09:14
کد خبر: 52224

اطلاعات تکميلي

  • در گفت و گوی مسئولان با عصر اقتصاد تاکید شد

همه دستگاه های مجری طرح بازآفرینی سهم خود را ایفا کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصراقتصاد: طرح بازآفرینی شهری که قرار است در 270 محله در سطح کشور اجرا شود، با ویژگی ها یی همراه است، در این امر ملی هر‌ ‌ارگانی با توجه به سهم خود مشارکت لازم را جهت تسریع در پروژه بازآفرینی شهری ایران داشته باشد. 

در این خصوص و با توجه به برگزاری نمایشگاه ویژه طرح بازآفرینی شهری، در روزهای اخیر با معاون مسکن و بازآفرینی استان قزوین و مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی به گفت و گو پرداختیم.

ابراهیم مبارک قدم، مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد با تقدیر از سازمان ها و زیرمجموعه های درگیر اجرای این طرح تاکید کرد: به منظور تحقق هرچه بهتر اهداف دنبال شده در طرح بازآفرینی شهری ایران، لازم است همه مجریان و دستگاه های مجری و مسئول سهم خود را ایفا کنند.

وی درباره نمایشگاه بازآفرینی و طرح نوسازی گفت: وزیر راه و شهرسازی در بازدید از غرفه این مجموعه، اقداماتی که برای باز آفرینی مرکز شهر ارومیه انجام می شود را مشاهده کردند .

مدیر کل راه و شهرسازی  استان آذربایجان غربی ادامه داد: تبدیل فضای پادگان شهر ارومیه به یک قلمرو عمومی با توجه به کاهش بارگزاری در طرح، به صورتی که ارزش فضایی و مکانی این پروژه حفظ شود، مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی قرار دارد.

مبارک قدم افزود: این طرح با مصوبه شورای عالی معماری کشور، طراحی و با دانشکده شهید بهشتی تهران هم تفاهم نامه ای منعقد شده است .

این مسئول ادامه داد: سازمان هایی همچون  شهرداری، میراث فرهنگی، ارتش و استانداری به عنوان ریاست کمیسیون ماده پنج، بر سیاست های ابلاغی شورای عالی شهرسازی و معماری نظارت دارند.

نمایشگاه بازآفرینی شهری فرصتی برای معرفی ظرفیت استان ها

رافع ناصری فر، معاون مسکن و بازآفرینی استان قزوین درباره پیامدهای مثبت برگزاری نمایشگاه بازآفرینی شهری گفت: در این نمایشگاه تبادل تجارب و هم اندیشی صورت گرفت و فرصتی فراهم شد تا ظرفیت سایر استان ها نیز معرفی و مورد استفاده قرار گیرد.

معاون مسکن و بازآفرینی استان قزوین ادامه داد: هر کدام از استان های مشمول این طرح با توجه به ویژگی ها و امتیازات خود، اهداف خاصی مثل تقویت جنبه تاریخی و یا مقابله با حاشیه نشینی دنبال می کند و دراین زمینه وزیر راه و شهرسازی هم ایده های خوبی مطرح کرده است.

درجریان برنامه ملی بازآفرینی شهری که در مسیر رهنمودهای مقام معظم رهبری و براساس تمهیدات قانون برنامه ششم توسعه اجرایی شده، رکن اصلی بازآفرینی بافت‌های فرسوده، حفظ سازمان اجتماعی محله‌هاست و معایبی که باعث نبود ‌موفقیت طرح مسکن مهر شد، بر آن تأثیری ندارند.

براساس سیاست‌های پیش‌بینی شده در برنامه ملی بازآفرینی شهری، واحدهای مسکونی جدید به‌ جای واحدهای فرسوده در زمین‌های دولتی و عمومی اختصاص یافته به برنامه ساخته می‌شوند و نقش‌آفرینان اصلی آن نیز مردم، بخش خصوصی و نهادهای عمومی هستند.

 در این طرح، دستاورد  مردم، همان خانه‌های فرسوده‌ای است که باید بازآفرینی شوند و بخش خصوصیِ مشتاق به حضور در این فرایند نیز باید دستاوردی معادل نیمی از هزینه ساخت‌وساز را وارد کار کند.

بر این اساس، هر سازنده ذی صلاحی که امکان تأمین مالی و اجرای عملیات در این بافت‌ها را داشته باشد،اجازه دارد با استفاده از حمایت‌های دولت و شهرداری نسبت به تجمیع واحدهای فرسوده و ساخت‌وسازی جدید مطابق برنامه پیش‌بینی شده در ستاد ملی بازآفرینی شهری اقدام کند.

نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و باز آفرینی شهری که علمی ترین و تخصصی ترین نمایشگاه حوزه مسکن و شهرسازی کشور است، با محوریت باز آفرینی شهری، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده از 27 تا 29 آبان ماه در تهران برگزار شد.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395