شنبه, 29 دی 1397 ساعت 08:36
کد خبر: 52098

هفته نوسازی در وزارتخانه راه و شهرسازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

هفته گذشته شاهد چند تحول در بخش های دولتی و سیاست های داخلی به ویژه در حوزه های اقتصادی بودیم. از سویی محمد اسلامی، وزیر نسبتا جدید راه، مسکن و شهرسازی نسبت به تغییر معاونان بخش مسکن، ساختمان، معماری و شهرسازی و طرح بزرگ بازآفرینی شهری اقدام کرد که می توان آن را در راستای سرعت بخشی به روند اجرای این طرح دانست. طرحی که اگر طبق برنامه ها و پیش بینی ها اجرا شود، می تواند در اشتغال، تولید و صنعت کشور، آن هم در سال هایی که با تنگناهای اقتصادی شدید روبه رو هستیم، تحول بزرگی را ایجاد کند.

از سوی دیگر، فشارهای رسانه ای به نتیجه رسید و علی‌اشرف ‌پوری حسینی با ابلاغ جدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از سمت ریاست دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل 44 برکنار شد. به این ترتیب وظایف دبیرخانه اجرایی شورای عالی اجرای این سیاست ها از سازمان خصوصی سازی منفک و به معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد محول شد.

آغاز بررسی لایحه بودجه 98 و لوایح مربوط به مبارزه با پولشویی در مجلس و مجامع مربوطه از مهم ترین رویدادهای هفته گذشته بود که تعیین تکلیف و نتایج آن ها در روزهای آتی بار سنگینی در ساماندهی اقتصادی کشور دارد.

بانک مرکزی همچنان در سیاست ها و تصمیمات خود بر بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تاکید کرد. موضوعی که به چالش ادامه دار میان دولت و بخش خصوصی تبدیل شده است.

هیات سیاسی و تجاری سفر کرده به عراق که در راس آنها محمد جواد ظریف حضور داشت، اواخر هفته با دست پر به ایران بازگشت.

توسعه رایزنی های ایران با کشورهای منطقه و همسایگان، در کنار بدعهدی های اروپایی ها، این امیدواری را تقویت می کند که ایران، دیگر بازارهای فراوان و پر استعداد جغرافیای نزدیک را از دست نداده و به سایر کشورها واگذار نمی کند.

بازار سرمایه در هفته گذشته تنها روز یکشنبه 436 واحد افت کرد و چهار روز دیگر هفته به ترتیب با 100 ، 202، 749 و 149 واحد رشد همراه شد. به نظر می رسد شاخص کل وارد فاز صعودی شده و در هفته جاری نیز روند شاخص کل بورس صعودی است.

شاخص کل با وجود ثبت یک روز منفی در هفته گذشته، 765 واحد نسبت به هفته قبل تر افزایش یافت و در سطح 165 هزار و 595 واحد ایستاد. به این ترتیب شاخص کل بورس بازدهی 0.46 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد.

شاخص کل بورس در چهارمین هفته متوالی در دی ماه بازهم کارنامه خود را صعودی تمام کرد تا تغییر مسیر نزولی به صعودی را ثابت کند. شاخص کل بورس از اول دی  تا آخرین روزکاری هفته گذشته 9 هزار و 512 واحد رشد را ثبت و به عبارت دیگر بازدهی 6 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرده است.

کارشناسان معتقدند با اجرایی شدن سود ماه شمار از بهمن ماه، دیگر پارک پول برای مقاطع زمانی کمتر از یک ماه در بانک صرفه اقتصادی ندارد چراکه سودی به آن سپرده تعلق نمی گیرد. همین امر سبب روانه شدن سرمایه های پارک شده در بانک ها توسط شرکت های بزرگ سرمایه گذاری، بیمه، شرکت های اقماری بانک ها و ... به بازارهای رقیب نظیر بورس می شود.

شاخص کل بورس که اول دی ماه در سطح 156 هزار و 83 واحد بود  با رشد 9 هزار و 512 واحدی (بازدهی 6 درصدی شاخص کل) توانست  9 کانال صعود را تجربه کرده و در سطح 165 هزار و 595 واحد بایستد.

کارشناسان دلایلی نظیر عبور شاخص کل بورس از کانال 164 هزار واحدی و شکسته شدن مقاومت در هفته گذشته، افزایش نرخ نفت در بازار جهانی، پایان تعطیلات سال نو و بازگشایی بازارهای بین المللی، احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و به تبع آن کاهش ارزش برابری دلار، افزایش قیمت کامودیتی ها، افزایش قیمت ارز در داخل کشور و بارگزاری گزارش های عملکرد مطلوب شرکت ها در سامانه کدال را از مهمترین دلایل رشد سهام در روزهای اخیر عنوان می کنند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395